Vánoční a novoroční slovo rektora ČZU prof. Petra Skleničky

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti,

blíží se konec roku a blíží se i Vánoce. Pro někoho čas bilancování, pro jiné čas předsevzetí. Asi se shodneme, že končí rok, na který jen tak nezapomeneme; rok, kdy jsme konečně zvládli dvouletou pandemii, nebo také rok, kdy byla Ukrajina napadena Ruskem a my jsme se přidali k těm, kteří pomohli zvládnout bezprecedentní vlnu válečných uprchlíků. Naše pomoc byla dávána za vzor, proto děkuji vám všem, kteří jste se na této pomoci podíleli. Jsem rád, že naše pomoc nadále trvá a že bude trvat, dokud bude potřebná. Končí také rok, kdy je celá společnost konfrontována s nebývalým zvýšením cen energií, což některé domácnosti nebo firmy přivádí do existenčních nesnází. Dovedu si představit, že ten letošní rok byl pro někoho dokonce tou nejtěžší životní etapou.

Přes všechny problémy naše univerzita pracovala a žila naplno. Když říkám naplno, mám na mysli standardní kontaktní výuku, praxe, výzkum i stáže v zahraničí. Uvědomuji si, že přechod z online výuky do každodenní kontaktní nebyl pro mnoho z vás jednoduchý, ale zvládli jsme to bez větších problémů.

Rok 2022 byl ale zároveň rokem pro ČZU velmi úspěšným. Naše vytrvalá práce na zvyšování kvality nejen výuky, ale i výzkumu, mezinárodního prostředí a dalších atributů silné univerzity, přinesla ovoce a byla stvrzena i lepším umístěním v mezinárodních univerzitních žebříčcích. Děkuji vám všem, kteří jste se o to zasloužili. Zvyšuje se zájem o studium na naší univerzitě, dokázali jsme rozšířit nabídku studijních programů, daří se nám ve vědě a výzkumu, v environmentální či společenské odpovědnosti jsme českými i světovými univerzitními lídry. Zkrátka, dokázali jsme i v tomto složitém období univerzitu posouvat kupředu. To není samozřejmé ani jednoduché a patří vám za to veliký dík.

Ani ten příští rok nebude patrně jednoduchý, ale já moc dobře vím, že to opět zvládneme. ČZU je ve výborné kondici, připravena čelit ekonomickým i jiným složitostem. O tom jsem vás chtěl ujistit.

Užijte si proto nadcházející vánoční svátky v klidu a v kruhu svých nejbližších. Odpočiňte si a já se budu těšit, že se tu po Novém roce zase potkáme. Máme štěstí, že pracujeme nebo studujeme na ČZU.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti,

přeji vám pevné zdraví, hodně štěstí, klidné Svátky a úspěšný nový rok.

prof. Petr Sklenička,
rektor ČZU