Vědci z ČZU: Běžná chemikálie ohrožuje plodnost

Nová studie českých vědců v čele s Ing. Terezou Žalmanovou, Ph.D., a Ing. Kristýnou Hoškovou, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze poprvé usvědčila bisfenol S z páchání velmi závažných škod na savčím vajíčku.

V aktuálně publikované studii v respektovaném vědeckém časopisu Scientific Reports vědci dokládají, že bisfenol S poškozuje vajíčka prasat přinejmenším stejně závažně jako jeho neblaze proslulý předchůdce BPA (bisfenol A).

Vědci z České zemědělské univerzity v Praze, Lékařské fakulty University Karlovy v Plzni a Výzkumného ústavu živočišné výroby prověřili bisfenol S na vajíčcích prasnic. Ta se podobají svými vlastnostmi vajíčkům žen mnohem více než vajíčka laboratorních myší či potkanů.

„Bisfenol S naruší dělení dědičné informace vajíček takovým způsobem, že z nich už prakticky nemůže vzniknout životaschopné embryo,“ vysvětluje Tereza Žalmanová.

„Spektrum defektů, které bisfenol S ve vajíčku vyvolává, je ale mnohem širší. Odchylky od normálu jsme pozorovali ve většině prověřovaných vlastností vajíček,“ dodává Kristýna Hošková. Defekty vyvolávají i koncentrace bisfenolu S srovnatelné s hodnotami naměřenými v krvi obyvatel ekonomicky vyspělých zemí, např. Japonska.

V současné době se s touto chemikálií každý z nás střetává dnes a denně nejen ve výrobcích z plastů, ale třeba i v bankovkách, účtenkách tištěných pokladnami v obchodech nebo v „ekologickém“ recyklovaném papíru. Nedávno se objevily první studie popisující neblahé efekty bisfenolu S na ryby nebo červy. Důkazy o škodlivosti bisfenolu S začínají přicházet z celého světa a vědci věří, že budou dostatečně silným argumentem pro vymezení jasných pravidel, za jakých lze bisfenol S používat.

Studie v časopise Scientific Reports je dostupná na www.nature.com/articles/s41598-017-00570-5

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.