Vicepremiér besedoval se studenty a zaměstnanci

První místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš 28. března v zaplněné aule ČZU prezentoval, jak fungují veřejné finance v České republice.

Ve své úvodní prezentaci se Andrej Babiš zaměřil především na dynamiku státního dluhu a náklady na jeho obsluhu, na výsledky hospodaření státu v loňském roce a důvody toho, že skončil v černých číslech. Dále se věnoval výběru daní a vůbec daňové politice včetně daňových úlev, které prosadila současná vláda. Dotkl se také problematiky hazardu a jeho zdanění. V závěru vystoupení bohatě podloženého různými grafy se pak místopředseda vlády pochlubil legislativní aktivitou ministerstva. Zmínil v této souvislosti i přípravu nového zákona o daních z příjmu a portálu Moje daně, kde by na jednom místě každý mohl sledovat, své daňové záležitosti.

V bohaté diskusi pak ministr odpovídal na dotazy osobního charakteru, tedy na Čapí hnízdo, okolnosti nákupu akcií Agrofertu od zadlužené Spolany, ale také na otázky týkající se veřejných financí a jejich účelného přerozdělování či obecně atraktivní témata jako je ukončení intervencí ČNB k oslabení koruny, přijetí eura či spoluodpovědnost za kolabující řeckou ekonomiku.

Nejpřesvědčivější byl Andrej Babiš v otázkách, které se nějak dotýkaly kvality prostředí pro podnikání. Velmi silné bylo, když hovořil o odpovědnosti podnikatelů za prostředí, v němž podnikají, a především o odpovědnosti za zaměstnance, za zajištění mezd, ale také určité perspektivy. Pozoruhodné byly také jeho podněty k diskusi o společných zájmech České republiky, k diskusi o společné vizi. Tedy o principech, které velké korporace nemohou postrádat, a je s podivem, že politici se na takovýchto základních kamenech společnosti nedokážou napříč politickým spektrem dohodnout.