Vysoké školy letos přijdou až o 2,25 miliard Kč

Veřejné, státní i soukromé vysoké školy podle odhadů České konference rektorů (ČKR) přijdou letos kvůli epidemii koronaviru až o 2,25 miliardy korun. Za první tři čtvrtletí jejich ztráty a vícenáklady v důsledku epidemie covidu-19 činí 1,26 miliardy korun.

"Úbytek peněz bude mít na vysoké školy zásadní dopad. Návrh rozpočtu na vysokoškolské vzdělávání navýšený o 1 miliardu ve výši 28,4 miliardy korun, který již schválila vláda, nebude dostatečný", řekl předseda ČKR prof. Petr Sklenička.

Největší ztráty a výpadky z příjmů týkají kolejí a menz. Za první tři čtvrtletí jde o částku kolem 361 milionů korun, z toho přibližně 211 milionů je z ubytování a kolem 150 milionů korun ze stravování. O zhruba 173 milionů korun přišly školy kvůli výpadkům ze smluvního výzkumu. Kolem 147,5 milionu korun jim ubylo v důsledku rušení kurzů pro zahraniční samoplátce a 118 milionů korun kvůli rušení jiných placených kurzů.

Na doplňkové činnosti týkající se spolupráce s firmami a podobně vysoké školy ztratily 113,3 milionu korun. Přišly také asi o 50 milionů z výzkumných projektů a 21 milionů ze smluvních pronájmů sportovišť. Kolem 106,8 milionů korun činí jejich vícenáklady na posílení IT systémů kvůli výuce na dálku a 170 milionů ještě další úbytek peněz.

Ztráty kopírují velikost vysokých škol. Největší má Univerzita Karlova, dále České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně a Masarykova univerzita.