Zlato za kolekci. Další ocenění Vinařství ČZU

Národní soutěž vín letos odstartovala hodnocením produktů vinařské oblasti Čechy, kde se šampionem stal Ryzlink rýnský classic 2021 z vinařství Bettina Lobkowicz. Produkt Vinařství ČZU, Ryzlink rýnský 2020, zvítězil v kategorii jakostních šumivých vín. A zlato si vinařství v Chloumku, které Česká zemědělská univerzita provozuje jako své výzkumné a studijní středisko, odnáší také za nejlepší kolekci s průměrem 88,3 bodů z celkem devíti dodaných vzorků vín.

Tři komise složené z vinařských odborníků hodnotily 1. srpna 121 vín z celé České vinařské oblasti v prostorách sklepního hospodářství České zemědělské univerzity v Chloumku u Mělníka. Hodnocená vína obdržela celkem 13 velkých zlatých, 27 zlatých a tři stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 99 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Právě tam si mezi stovku nejlepších vín v republice vloni probojovalo cestu Rulandské bílé 2019 z Vinařství ČZU.

„Naše vinařství  dlouhou tradici a zdejší vína se těší skvělé pověsti u nás i za hranicemi,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička a připomíná: „Síň slávy ve vinařské usedlosti v Chloumku je zaplněna nejrůznějšími cenami, ale to nejcennější je, že zde naši studenti mohou najít vzor hodný následování. Přeji vinařství v Chloumku hodně úspěchů.“

Výstava vín pro veřejnost

Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat ve čtvrtek 10. srpna 2023 v aule České zemědělské univerzity v Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy, včetně Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a všech medailistů pořádá Cech českých vinařů a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři.

Národní soutěž vín je největší a nejvyšší soutěž vín v České republice. Probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem, za finanční podpory Vinařského fondu a ve vinařské oblasti Čechy ji pořádá Cech českých vinařů. Více informací najdete v přiložení pozvánce.

Vinařství ČZU

Vinařské středisko Mělník patří České zemědělské univerzitě v Praze a je jedním z vinařských subjektů Mělnické vinohradnické podoblasti, sídlící dva kilometry severně od centra města Mělník. Středisko produkuje hrozny a ovoce na výměře cca 20 hektarů. Centrem, kde je soustředěna výroba vína, je historická budova zvaná Kartuziánský lis. Výroba vína probíhá klasicky, hrozny se zpracovávají co nejrychleji. Vína zrají v našem vyhlášeném ležáckém sklepě. Vyrábí se zde přírodní, odrůdová jakostní a přívlastková vína s minimální chemickou úpravou.

ŠAMPION A VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ

Kategorie A – bílá vína suchá / Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink rýnský classic 2021, české zemské víno – Vinařství Bettina Lobkowicz

Kategorie B – bílá polosuchá a polosladká vína / Vítěz kategorie: Rulandské šedé 2022, pozdní sběr – Vinařství Luděk Vondrák

Kategorie D – růžová vína a klarety / Vítěz kategorie: Rulandské modré klaret 2022, české zemské víno – Vinařství David Chocholatý