Prohlášení ČZU o podpoře výstražné stávky

Prohlášení České zemědělské univerzity o podpoře výstražné stávky připravované Vysokoškolským odborovým svazem a akcím iniciativy Hodina pravdy na podporu odpovídajícího financování terciálního vzdělávání.

Jako zástupci ČZU si uvědomujeme složitost situace ČR v době nutné konsolidace veřejných financí a vítáme příslib MŠMT na zachování nebo mírné zvýšení současných finančních prostředků ve státním rozpočtu pro terciární vzdělávání na příští rok. Zároveň se však již řadu let potýkáme s dlouhodobým podfinancováním terciárního vzdělávání v ČR z veřejných prostředků, kdy reálný příspěvek, i vzhledem k vysoké inflaci posledních let, nadále klesá a naopak se zvyšují provozní výdaje univerzit. Za této finanční situace není možné zajistit potřebný rozvoj univerzity ani adekvátní odměňování akademických pracovníků a doktorandů. To může postupně ohrozit stabilitu a fungování celého systému terciárního vzdělávání i z důvodu odlivu klíčových pracovníků. Proto další rozvoj, zvyšování kvality vzdělávání a tím i celkové konkurenceschopnosti ČR v mezinárodním kontextu nejsou možné bez zásadního a skrze střednědobý výhled předvídatelného navyšování finančních prostředků nejlépe prostřednictvím navýšení podílu výdajů na vysoké školství ve vztahu k HDP a jeho dorovnání alespoň na průměr OECD.

K vyjádření jednoty a oprávněnosti požadavků s ostatními univerzitami a jejich fakultami se na ČZU připojujeme dne 17.10. 2023 od 14:00 do 15:00 hodin k protestní akci.

Informace o připravovaných akcích jsou k dispozici například na webových stránkách VOS ČZU - https://vos.czu.cz

prof. Ing. Petr Sklenička, CSc.; rektor ČZU

Ing. Radim Kotrba, Ph.D.; předseda AS ČZU

Ing. Zdeněk Votruba, Ph.D.; předseda ZO VOS ČZU

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.