Lump sum projekty v Horizontu Evropa

Evropská komise má v plánu významně navyšovat počet výzev pro projekty financované formou lump sum.
Postupně, částečně již v roce 2022, masivněji v letech 2023 a 2024. Mluví se o tom, že až 50 % financování z Horizontu Evropa bude v budoucnu ve formě lump sum.

Hlavním smyslem financování projektů formou lump sum je snaha o zjednodušení. Tyto projekty jsou typické tím, že je zde zafixovaná v grantové dohodě pevná částka (lump sum) pro celý projekt, respektive jednotlivé pracovní balíčky projektu. Tyto částky jsou způsobilé, jakmile jsou kompletně realizovány všechny aktivity naplánované v daném balíčku všemi partnery, bez ohledu na skutečnou výši vynaložených nákladů. Nedělají se finanční audity Evropské komise, a tak příjemcům odpadá povinnost uchovávat pro tyto účely výkazy práce, výplatní pásky, faktury, cestovní příkazy, výpočty způsobilých osobních nákladů apod. Pozornost je soustředěna na splnění vědeckých úkolů.

Pochopení této nové formy financování je výzvou jak pro výzkumníky a výzkumnice, tak i pro projektové manažery a manažerky řešitelských organizací. Speciální pozornost by mu měli věnovat zájemci o koordinaci projektů. Nicméně, účast na semináři je otevřená také všem dalším zájemcům o tuto problematiku.

Seminářem Vás provedou Lenka Chvojková a Michal Hlavačka, kteří působí v Technologickém centru Praha jako národní kontakty pro finanční, administrativní a právní otázky Horizontu Evropa.
Praktické zkušenosti z pohledu příjemce projektů lump sum doplní Lenka Bajarová ze společnosti AMIRES.

Registrovat se můžete pod tímto odkazem. 

Zdroj: Horizont Evropa 

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.