Nové možnosti pro určení kritických míst úmrtí ptáků na silnicích v Evropě

V této studii, prostřednictvím přehledu literatury a kombinací informací o a) četnosti výskytu ptačích obětí u 209 ptačích druhů zaznamenaných na silnicích, b) evropském rozšíření hnízdících druhů ptáků (soubor údajů EBCC) a c) hustotě silnic kontinentu, zpracováváme předpovědní mapu potenciálního rizika úmrtí ptáků na silnicích v celé Evropě, a to kombinací údajů o hustotě silnic a kumulativním riziku úmrtí ptáků na silnicích. Nástroj navržený v této studii může pomoci identifikovat potenciální hotspoty, kde je riziko usmrcení ptáků na silnicích nejvyšší, v různých prostorových měřítcích a nabízí možnost zlepšit ochranná opatření v plánování ekologie silnic. Stručně řečeno, předpověď toho, kde existuje sladěná konvergence mezi komunitami s vysoce hodnocenými druhy (pokud jde o výskyt úmrtí na silnicích) a krajinou s hustou silniční sítí, lze použít v tradičních postupech modelujících srážky divoké zvěře a auta pro projekty zmírnění dopravy.

Morelli, F., Benedetti, Y., Delgado, J.D., 2020. A forecasting map of avian roadkill-risk in Europe: A tool to identify potential hotspots. Biological Conservation 249, 108729.

https:// doi.10.1016/j.biocon.2020.108729

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.