Rozvoj průmyslu a infrastruktury je největší hrozbou pro nosaté opice na Borneu

Kohau nosatý (Nasalis larvatus) je nosatá opice endemická na Borneu, kde obývá nejrychleji mizející lesní typy na ostrově. Předchozí studie popsaly více příčin ztráty jejich přirozeného prostředí, přičemž mezi hlavní hrozby figurovala akvakultura a těžba dřeva. V Balikpapanském zálivu, který hostí jednu z největších populací tohoto druhu, předchozí analýza životaschopnosti populace označila za největší hrozbu lesní požáry. V této studii jsme analyzovali ztrátu přirozeného prostředí této opice v Balikpapanském zálivu od roku 2000 do roku 2017 kombinací satelitních snímků a informací o konkrétních příčinách ztráty stanovišť, které jsou k dispozici z pravidelného měsíčního monitorování. Neidentifikovali jsme lesní požáry a akvakulturu jako nejvýznamnější příčiny nedávné změny stanovišť. Místo toho naše data zdůraznila nedávný negativní dopad způsobený rozvojem průmyslu a infrastruktury. Produkce palmového oleje způsobila ztrátu stanovišť po celé období, ale postupovala od rozvoje plantáží k rozvoji zpracovatelského průmyslu. Rychlost úbytku stanovišť je ve srovnání se všemi předchozími odhady pomalejší a po zvýšeném úsilí o ochranu po roce 2007 se ještě dále zpomalila. Nejvíce to však poškozuje nemangrovová stanoviště, která mohou opicím nosatým poskytnout klíčové zdroje potravy. Míra úbytku mangrovů proto může být špatným ukazatelem budoucích vyhlídek populace.

Toulec, T., Lhota, S., Soumarová, H., Sariyanto Putera, A.K., Kustiawan, W., 2020. Shrimp farms, fire or palm oil? Changing causes of proboscis monkey habitat loss. Global Ecology and Conservation 21, e00863.

https:// doi.org/10.1016/j.gecco.2019.e00863

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.