Nanoplasty mohou negativně ovlivnit příjem dusíku rostlinami

Nanoplasty, které se dostávají do odpadních vod mohou představovat potenciální nebezpečí pro biologické odstraňování dusíku při čištění odpadních vod v umělých mokřadech. V tomto článku je popsán efekt nano-polystyrénu (NPS) v koncentracích 0, 10, and 1000 µg/L na odstraňování dusíku během experimentu, který trval 180 dní. Výsledky prokázaly, že v přítomnosti NPS klesla účinnost odstraňování dusíku o 29,5-40,6%. Bylo zjištěno, že NPS proniká buněčnou stěnou a ničí jak integritu membránu, tak bilanci reaktivních forem kyslíku. Navíc bylo prokázáno, že NPS inhibují mikrobiální aktivitu včetně aktivity enzymů jako jsou amonia-monooxygenáza, nitrát-reduktáza a nitrit-reduktáza a aktivitu systému elektronového transportu. Tyto negativní vlivy spolu se snížením abundance nitrifikačních baktérií (např. Nitrosomonas, Nitrospira) a denitrifikačních baktérií (např. Thaurea, Zoogloea) se přímo podílely na výrazném zhoršení odstraňování dusíku. Snížená aktivita listů a kořenů vede k nižšímu příjmu dusíku rostlinami, což se projeví sníženým efektem při odstraňování dusíku z odpadní vody. Výsledky tohoto výzkumu naznačují, že přítomnost nanoplastů může představovat skryté nebezpečí pro pohyb dusíku v prostředí a při čištění odpadních vod biologickým způsobem.

Yang, X., He, Q., Guo, F., Sun, X., Zhang, J., Chen, M., Vymazal, J., Chen, Y., 2020. Nanoplastics disturb nitrogen removal in constructed Wetlands: responses of microbes and macrophytes. Environmental Science and Technology 54 (21): 14007-14016.

https://dx.doi.org/10.1021/acs.est.0c03324

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.