Příprava šesté evropské mise k Novému evropskému Bauhausu

Evropská komise vydala sdělení o stavu Misí Horizontu Evropa. Hodnocení shrnuje současný stav i možné nedostatky a konstatuje, že stávající evropské mise naplňují svůj potenciál. Zároveň oznamuje zahájení příprav možné šesté mise, která by měla být cele zaměřena na Nový evropský Bauhaus.

Navrhovaná mise by se týkala přeměny měst a zastavěných oblastí v celé Evropě k lepšímu, aby byly krásné, udržitelné a inkluzivní. Pokud navrhovanou misi podpoří členské státy a společenství, začne fungovat v roce 2024.

Evropská komise hledá v souvislosti s přípravou nové mise špičkové odborníky, kteří by radili ohledně potenciální budoucí mise pro Nový evropský Bauhaus.

Požadovaná je odbornost v těchto oblastech:

  • přírodě blízká řešení
  • resilience měst
  • kultura
  • architektura
  • chytré budovy a města
  • územní plánování a urbanismus
  • udržitelnost výstavby

Zájemci, kteří by se chtěli stát členy poradního orgánu pro misi Nový evropský Bauhaus, mohou předkládat své kandidatury do výboru misí, tzv. Mission Boards. Úkolem výboru bude mj. definovat náplň mise a připravit implementační plán. Výzva k předkládání kandidatur na členství do poradního výboru pro Nový evropský Bauhaus je otevřena od 31. července do 29. srpna 2023. Podrobné informace a otevřená výzva: Call for applications for the selection of members of the Commission expert groups: Mission Board for the proposed EU Mission on the New European Bauhaus.

Česká republika byla ve výborech pro mise zastoupena dosud dvakrát, a to v misi pro zdravou půdu a potraviny (Emil Cienciala z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR) a v misi pro rakovinu (Marek Svoboda z Masarykova onkologického ústavu). Stávající výbory pěti evropských misí jsou nominovány od září 2022 do roku 2025.

Tisková zpráva Evropské komise z 19. července 2023: Horizon Europe: EU Missions on track to meet their 2030 ambition towards a greener and healthier continent.
Hodnocení a zpráva o stavu Misí EU k 19. červenci 2023 na stránkách kanceláře CZELO.

Seznam členů: Mission Board Chairs and Members (viz příloha).

Zdroj: Horizont Evropa

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.