Na půdě České zemědělské univerzity se uskuteční ČeskoSlovenská virologická konference 2024.

Jejím cílem je zvýšit povědomí o špičkovém výzkumu a podpořit vědeckou výměnu a spolupráci

Vědecká konference, která představí výsledky českých, slovenských i zahraničních virologů, se uskuteční ve dnech 15. – 16. února 2024 v Aule České zemědělské Univerzity v Praze. Toto setkání pořádá RNDr. Jiří Černý, Ph.D. a jeho tým z Fakulty tropického zemědělství s podporou Národního institutu virologie a bakteriologie a České společnosti pro biochemii a molekulární biologii. Konference se koná po pěti letech, dřívější konání paradoxně neumožnila pandemická situace způsobená COVID- 19.

Posláním konference je setkání odborníků napříč různými oblastmi virologického výzkumu, od základních až po aplikované a klinické vědy.

Konference, která proběhne v angličtině, poskytne globální platformu pro sdílení výsledků výzkumu a poznatků, umožní navázání nových spoluprací mezi vědci a pomůže zvýšit celkové povědomí o špičkovém virologickém výzkumu

Následovat bude uzavřený kulatý stůl, na němž budou pozvaní hosté debatovat o možnostech, jak posílit pandemickou připravenost v ČR. Zástupci významných institucí z oblasti veřejného zdraví spolu s vědci z Národního institutu virologie a bakteriologie a odborníky z lidské i veterinární medicíny se zaměří na to, jak se poučit z minulosti a jak se připravit na další případné hrozby. Cílem tohoto setkání je podpora spolupráce mezi akademickou a klinickou sférou a budování infrastruktur, které mohou předcházet epidemiím infekčních nemocí nebo snižovat jejich dopady.

"Je nám velkou ctí, že můžeme hostit toto mezinárodní setkání virologů, kteří se podělí o své odborné znalosti a přispějí k rozvoji virologického výzkumu," uvedl RNDr. Jiří Černý, Ph.D., organizátor konference.

„Mezi významná témata, která chceme otevřít patří tzv. One Health koncept. Jde o koncept mezinárodní interdisciplinární spolupráce, jehož cílem je dosažení optimálního zdraví člověka, zvířat a životního prostředí, což spolu vzájemně velmi souvisí,“ vysvětluje Jiří Černý. „Díky celosvětové spolupráci usnadňuje tento přístup rozvoj zdravotní péče ve 21. století a může pomoci chránit a zachraňovat životy lidí, zvířat a životní prostředí pro současné i budoucí generace,“ dodal.

Další detaily jsou k dispozici na webu konference.