Interní evaluace je poslední fází přijímacího řízení, je tedy pouze pro studenty, kteří již byli přijati na některou z fakult ČZU. Interní evaluace není nostrifikace.
Prosíme žadatele o uznání předchozího vzdělání, aby primárně posílali své žádosti poštou (popř. nechávali na podatelně v přízemí budovy rektorátu) a nechodili osobně do kanceláře vyřizující interní evaluace. Děkujeme za pochopení.
Vážený budoucí studente,
Česká zemědělská univerzita v Praze obdržela institucionální akreditaci v několika oblastech vzdělávání. Proto je ČZU nyní oprávněna posuzovat sekundární (středoškolské) a terciární (univerzitní) vzdělání v rámci přijímacího řízení jednodušším způsobem, který je popsán níže.
Možná jste slyšeli o úředním uznávání zahraničních diplomů a kvalifikace známém jako “nostrifikace”. Úřední uznávání je existující alternativou ke zde popsanému posuzování realizovaném v rámci přijímacího řízení a pokud jste předložili svůj diplom/certifikát k úřednímu uznávání nebo jste již obdrželi úřední rozhodnutí o uznání zahraničního vzdělání (nostrifikace), nemusíte dokumenty předkládat znovu k posouzení v níže uvedeném řízení. Nostrifikace není interní evaluace !
PROČ MUSÍME NECHAT POSOUDIT ZAHRANIČNÍ SEKUNDÁRNÍ A TERCIÁRNÍ VZDĚLÁNÍ?
Český zákon o vysokých školách stanovuje požadavky a podmínky pro přijetí do terciárního vzdělání a také specifikuje postup posuzování zahraničního vzdělání. Z toho důvodu Vás nemůžeme přijmout ke studiu na ČZU bez tohoto posouzení. Věříme, že oceníte, že toto posuzování v rámci přijímacího řízení je jednodušší, přívětivější a také výrazně levnější než úřední uznávání.
Měli byste mít na vědomí následující:
-
Posuzování popsané na této stránce platí pouze pro přijímací řízení do studijních programů ČZU.
-
Neobdržíte žádné samostatné rozhodnutí či certifikát týkající se posouzení zahraničního vzdělání, výsledek slouží pouze jako podklad pro vydání rozhodnutí o přijetí do studia.
-
Informace na této stránce jsou cílené pro uchazeče již vybrané přijímacími komisemi fakult či institutem ČZU. Jedná se tedy o fázi, kdy jste navrženi k přijetí, ale poslední věcí, která chybí k vydání rozhodnutí, je právě uznání zahraničního vzdělání.
Kdo je oprávněný předložit přihlášku k posouzení zahraničního vzdělání?
Žadatel o studium, který splnil přijímací zkoušku či byl vybrán přijímací komisí pro studium na ČZU. To znamená, že musíte splnit veškeré podmínky a požadavky přijímacího řízení ke studiu na ČZU, abyste byl oprávněn ke zde popsanému zjednodušenému posouzení v rámci přijímacího řízení.
Oprávněný uchazeč o bakalářské studium:
- uchazeč se středoškolským vzděláním dosaženým absolvováním středoškolského studia na zahraniční instituci poskytující střední vzdělávání; uchazeči přijatí do bakalářských studijních programů musí vždy předložit doklady prokazující středoškolské vzdělání (i kdyby se v době žádosti jednalo o absolventa vysokoškolského vzdělání a měl bakalářský či vyšší diplom, musí předložit doklady o středním vzdělání);
Oprávněný uchazeč o magisterské studium:
- uchazeč s vysokoškolským vzděláním dosaženým absolvováním vysokoškolského studia na zahraniční vzdělávací instituci (absolventi bakalářského a magisterského studia či jejich obdoby);
Oprávněný uchazeč o doktorské studium:
- uchazeč s vysokoškolským vzděláním dosaženým absolvováním vysokoškolského studia na zahraniční vzdělávací instituci (pouze absolventi magisterského studia či jeho obdoby);
JAK POSUZOVÁNÍ ZAHRANIČNÍHO VZDĚLÁNÍ PROBÍHÁ?
Ze všeho nejdříve, po úhradě administrativního poplatku, pověření úředníci ČZU zkontrolují pravost dokumentů a zda splňují veškeré požadavky, které naleznete níže na této stránce. Pokud je formální kontrola dokumentů hotová a není o doložených dokumentech žádných pochyb, ověříme, zdali instituce, která vydala Vaše dokumenty, existuje a je oprávněná k poskytování vzdělání, jež jste zde získali.
Základní princip není komplikovaný, příslušné oddělení posoudí, zda je Vámi získané zahraniční vzdělání dostačující k pokračování Vašeho vzdělání na univerzitní úrovni a zda obsah a rozsah Vašeho předcházejícího vzdělání splňuje základní požadavky. Pokud má příslušné oddělení ČZU pochyby ohledně dostatečnosti úrovně, rozsahu a obsahu předchozího zahraničního vzdělání, může Vás požádat o prokázání vzdělání způsobem uvedeným v § 48 odstavci 4 písm. a) zákona o vysokých školách (to znamená, že můžete být požádáni, abyste zažádali o úřední uznávání/nostrifikaci, která se řídí podle jiných pravidel posuzování). V případě, že ani poté neuspějete v získání rozhodnutí o uznání zahraničního vzdělání (nostrifikace), nemůžete být přijati k žádanému studiu na ČZU.
JE POTŘEBA ZA POSOUZENÍ MÉHO ZAHRANIČNÍHO VZDĚLÁNÍ NĚCO ZAPLATIT?
Ano, český zákon stanovuje poplatek za posouzení zahraničního vzdělání. V akademickém roce 2022/2023 Vám bude účtováno 870 Kč (přibližně 34 eur). O instrukcích k platbě budete informováni po odeslání žádosti příslušnému oddělení. Poplatek je nevratný.
JAK BYCH MĚL POSTUPOVAT A CO BYCH MĚL PŘEDLOŽIT?
1) K evaluaci budu předkládat dokumenty o svém středoškolském (sekundárním) vzdělání:
1. Musíte předložit Vaše středoškolské vysvědčení/certifikát či jeho obdobu. Nepotřebujeme originální dokument, ale jeho úředně či notářsky ověřenou kopii. Podrobnosti k ověření pravosti viz níže.
2. Vysvědčení/certifikát Vás musí opravňovat k přístupu ke studiu v bakalářském studijním programu v zemi, ve které jste uskutečňovali sekundární vzdělávání. Např. jste absolvovali střední školu v Indonésii a nyní jste oprávněn se hlásit k bakalářskému studiu na univerzitě v Indonésii.
3. Musíte předložit přehled Vašich studijních výsledků, obvykle ve formě výpisu výsledků ze studia či dodatku k diplomu. Potřebujeme seznam předmětů, které jste splnil/a během Vašeho studia a známek, které jste obdržel/a, a to za poslední dva roky středoškolského studia. Tento doklad musí být také předložen ve formě ověřené kopie s potřebným ověřením (např. notářem), originál není vyžadován.
4. Potvrzení od střední školy: Vaše střední škola nebo ministerstvo školství potvrdí, že vaše závěrečné maturitní vysvědčení bylo získáno ukončením studia ve středoškolském studijním programu na zahraniční střední škole, v souladu s právními předpisy zahraničního státu. Dále potvrzuje, že ukončení tohoto studia opravňuje jeho absolventa ke studiu v bakalářském programu ve Vaší zemi nebo v cizině. Dále potvrzuje, že škola je k poskytování středoškolského vzdělávání akreditována vyšší autoritou (město, kraj, stát apod.), stanoví, zda jde o školu soukromou nebo s veřejnoprávním zřizovatelem. Potvrzení může mít formu dopisu od střední školy nebo ministerstva (razítko, podpis).
2) K evaluaci budu předkládat dokumenty o svém vysokoškolském (terciárním) vzdělání:
1. Musíte předložit Váš diplom (bakalářský nebo magisterský diplom) či jeho obdobu. Nepotřebujeme originální doklad, ale jeho úředně či notářsky ověřenou kopii. Podrobnosti k ověření pravosti viz níže.
2. Pokud se hlásíte na magisterský studijní program na ČZU, Váš bakalářský či magisterský diplom/certifikát Vás musí opravňovat ke studiu magisterského studijního programu ve státě, ve kterém jste obdržel Vaše bakalářské či magisterské vzdělání. Např. jste získal titul bakaláře v Kazachstánu a se svým bakalářským titulem jste nyní oprávněn k přístupu ke studiu v magisterském programu v Kazachstánu.
3. Musíte předložit přehled Vašich studijních výsledků, obvykle ve formě výpisu výsledků ze studia či dodatku k diplomu. Potřebujeme seznam předmětů, které jste splnil během Vašeho studia a známek, které jste obdržel. Tento doklad musí být také předložen ve formě ověřené kopie s potřebným ověřením, originál není vyžadován.
4. Pokud se hlásíte na doktorský studijní program na ČZU, požadavky jsou podobné, ale musíte předložit Váš magisterský diplom a výpis výsledků ze studia (či jeho obdobu) k posouzení.
OVĚŘENÍ DOKLADŮ JE ZÁKONNÝM POŽADAVKEM A EXISTUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ MOŽNOSTI:
- Vaše doklady mohou být uznány bez ověření na základě mezinárodních smluv mezi vládou ČR a země, která dokumenty vydala, a proto je nemusíte ověřovat Apostilou či superlegalizací.
- Můžete využít zjednodušeného ověření Apostilou, když stát, ve kterém byly Vaše doklady vydány, podepsal Haagskou úmluvu (pro podrobnosti navštivte: https://en.wikipedia.org/wiki/Apostille_Convention).
- Ani jedna z výše uvedených možností neplatí - nemáte jinou možnost než předložit vaše doklady místnímu ministerstvu zahraničních věcí a poté také místně příslušnému velvyslanectví České republiky. Toto dvojité ověření se nazývá superlegalizace a doklad bude opatřen vyšší ověřovací (superlegalizační) doložkou.
DŮLEŽITÉ: Úředně ověřené překlady jsou požadovány u všech dokladů, jejichž originály nejsou vydány v češtině, angličtině a slovenštině, a tudíž musí být úředně přeloženy do češtiny nebo angličtiny. Stránky s překladem musí být spojeny s ověřenými kopiemi dokladů, kterých se týkají, takovým způsobem, který činí nemožným dodatečně vyměnit či nahradit stránky s překladem.
DŮLEŽITÉ: Když posíláte dokumenty k evaluaci, budou přijaty pouze v tomto případě:
- Každá stránka ověřené kopie obsahuje razítko notáře.
- Stránky ověřených kopií jsou spojeny dohromady tak, že je nelze odstranit nebo vyměnit, na poslední straně je razítko notáře.
- Ověřené kopie spojené pouze sponkou nebo sešívačkou, aniž by vždy obsahovaly razítko notáře nemohou být přijaty.
Vzhledem k tomu, že je ověřování pravosti nejsložitější částí posuzování Vaše zahraničního vzdělání, doporučujeme, abyste naskenovali či vyfotili všechny Vaše ověřené doklady, které máte v úmyslu předložit (poslat ČZU poštou) a požádali o předběžné schválení emailem. Může to ušetřit Váš čas i peníze.
FORMULÁŘ ŽÁDOSTI O POSOUZENÍ VZDĚLÁNÍ
Na konci tento stránky naleznete přihlašovací formulář potřebný k posuzování. Prosím, vyplňte všechny náležitosti na PC a podepište jej, naskenujte a předložte emailem či poštou. K žádosti přiložte prostou kopii Vašeho pasu.
KOMU PŘEDLOŽIT (zaslat) NOTÁŘSKY OVĚŘENÉ KOPIE DOKLADŮ JIŽ S OVĚŘENÍM PRAVOSTI, je-li vyžadováno?
Doklady předběžně schválené příslušným oddělením zasílejte na níže uvedené adresy. Žádáte-li o evaluaci u přihlášky ke studiu podané na:
! ! ! ! ! Prosím dodržujte následující:
- Provozně ekonomickou fakultu, pak je adresa podání žádosti:
ČZU v Praze, PEF, Oddělení mezinárodních vztahů - sekce posuzování, Kamýcká 129, 165 00 Praha - Suchdol
- Fakultu agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, pak je adresa podání žádosti:
ČZU v Praze, FAPPZ, Oddělení mezinárodních vztahů - sekce posuzování, Kamýcká 129, 165 00 Praha - Suchdol
- Technickou fakultu, pak je adresa podání žádosti:
ČZU v Praze, TF, Oddělení mezinárodních vztahů - sekce posuzování, Kamýcká 129, 165 00 Praha - Suchdol
- Ostatní fakulty a institut (tedy FŽP, FLD, FTZ a IVP), pak je adresa podání žádosti:
ČZU v Praze, Studijní oddělení rektorátu, Kamýcká 129, 165 00 Praha - Suchdol
Doručení Vašich dokumentů potvrdíme emailem, jakmile je obdržíme. Prosím, důkladně si zkontrolujte všechny předkládané doklady, prosté kopie diplomů a výpisů výsledků ze studia bez notářského ověření nebudou uznány!
! ! ! ! ! Kontakty příslušných oddělení ! ! ! ! !
! ! ! ! ! Prosím dodržujte následující:
Kontakt příslušného oddělení pro fakultu/fakulty | Kontaktní osoba a email |
Provozně ekonomická fakulta (PEF) | foreign_diploma@pef.czu.cz |
Technická fakulta (TF) | mareckoval@tf.czu.cz; Lucie Korečková |
Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (FAPPZ) - přihlášky do ČESKY vyučovaných programů: | evaluace@af.czu.cz; |
Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (FAPPZ) - přihlášky do ANGLICKY vyučovaných programů: | verification@af.czu.cz; |
Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (FAPPZ) - přihlášky do DOKTORSKÝCH programů: | PhDverification@af.czu.cz; |
Ostatní fakulty (FŽP, FLD, FTZ a IVP) | foreign_diploma@rektorat.czu.cz; Petra Janků |
Děkujeme za spolupráci a na shledanou v Praze!