Čeští specialisté začínají spolu s WWF mapovat stavy zvířat v poslední divočině Konga

Tým specialistů na monitoring divoké zvěře z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze zahájil spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund for Nature, WWF). V pralesích konžské pánve od března začnou společně systematicky mapovat populace divokých zvířat v oblasti určené pro těžbu dřeva. Výsledky poslouží i k návrhu vytvoření sítě koridorů mezi chráněnými územími pro slony, gorily a další ohrožené druhy zvířat.

Máme jedinečnou příležitost zjistit, co žije v posledních výspách africké divočiny, než se zpřístupní lidem. Víme, že lov decimuje zvířata i v chráněných územích, přesná data ale chybí,” uvedl vedoucí výzkumník Tomáš Jůnek. Čeští výzkumníci zahájili první jednání se zástupci WWF Regional Office for Africa během srpnové expedice do Konga. Tamní pralesy jsou předmětem zájmu firem těžících dřevo a nerostné bohatství a jsou rozparcelovány do koncesí. Dnes chráněná území tak mohou být izolována krajinou, v níž některé druhy nepřežijí. Divoká zvířata jsou navíc hlavním zdrojem živočišných bílkovin pro místní obyvatele i obchodním artiklem, který končí až v Evropě nebo Číně. Pralesní slony ohrožuje poptávka po slonovině, gorily zase nemoci jako je ebola.

To vše přispívá procesu, který nazýváme defaunace. Čím více se pralesy lidem otevřou, tím rychleji zvířata mizí. Prales je doslova vyjídán. Mechanismus teoreticky známe, nemáme ale dostatečné informace o stavu fauny ani z rezervací, natož z krajiny kolem. Proto je urgentní tato data získat dříve, než dřevaři prales lovcům zpřístupní cestami. My ještě vyrážíme do míst, kam se lze dostat jen po řekách nebo stezkách zvířat, ale s mačetou,” doplnil Jůnek.

 Vědci s terénními pracovníky WWF plánují ve třech turnusech rozmístit na 180 fotopastí podél severozápadní hranice Konžské republiky s Gabonem na oblast větší než Londýn. V terénu zaznamenají i pobytové stopy hlavně pralesních slonů a lidoopů, vyhodnotí lidské aktivity a jejich vliv na faunu. „Lokalita leží v oblasti zvané TRIDOM, kde za uplynulou dekádu kvůli pytláctví klesly populace slonů o 60, místy dokonce o 90 %. Data o pralesních slonech jsou tak naší prioritou. Tato mezinárodní spolupráce poskytne informace využitelné jako nástroj k navržení koridorů mezi chráněnými oblastmi a k jejich udržitelnému managementu,” upřesnil Kouame Paul N’Goran, koordinátor monitorovacího programu WWF.

 Na projektu, financovaném Nadačním fondem Neuron na podporu vědy v rámci Expedice Neuron Dzamba Ya Lobi, se podílejí i specialisté ze ZOO Liberec a z organizace Save-Elephants, z. s. Jedná se o další z aktivit odborníků z Fakulty životního prostředí v subsaharské Africe, kde např. monitorovali faunu v senegalském národním parku Niokolo Koba nebo pomáhají rozvoji ekoturismu v zambijském národním parku Kafue. „Urgenci ochrany životního prostředí v tropech si naše fakulta jednoznačně uvědomuje. Spolupráce s nejvýznamnější ochranářskou organizací světa umožňuje zcela nový dopad našeho aplikovaného výzkumu, což je prioritou,” doplnil děkan Fakulty životního prostředí profesor Vladimír Bejček.

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.