Jak reagovat na sucho v lesích střední Evropy?

Autoři, včetně skupiny vědců z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU, se zaměřili na mapové vyhodnocení oblastí, kterým do konce století hrozí největší nárůst intenzit sucha. Z map vytvořených interpolací údajů popisujících budoucí klima plynulo, že nejvýraznější změny lze očekávat v Maďarsku a jižních oblastech Slovenska, zatímco v České republice a v Rakousku se očekává méně dramatický vývoj. Na základě mapově prezentovaných projekcí změny klimatu byl sestaven seznam doporučení pro lesopěstební činnost klíčových středoevropských druhů dřevin.

Předpokládá se nárůst významu dubů, kterým bude sušší podnebí svědčit. Vhodné podmínky pro pěstování buku lesního ustoupí do vyšších poloh a podobný vývoj lze očekávat u smrkových porostů – do oblastí přirozeného výskytu. Autoři dále doporučují v rámci adaptačních opatření neopomíjet druhy, které posílí biodiverzitu a tím podpoří přirozené adaptační mechanizmy lesa: jasan zimnář, javor babyka, jeřáb břek či lípa srdčitá. Z jehličnanů se nabízejí sucho tolerující borovice lesní, modřín opadavý, nebo dokonce nepůvodní douglaska tisolistá

Kontakt: doc. RNDr. Tomáš Hlásny, PhD.

Hlásny, T., Mátyás, C., Seidl, R., Kulla, L., Merganičová, K., Trombik, J., Dobor, L., Barcza, Z., Konôpka, B. (2014) Climate change increase the drought risk in Central European forests: What are the options for adaptation? Lesnícky časopis – Forestry Journal 60, 5 – 18.