Prohlášení ČZU k situaci po invazi ruské armády na mezinárodně uznávané území Ukrajiny

Česká zemědělská univerzita se znepokojením sleduje útok Ruské federace na Ukrajinu. Poslední události proto nutně přiměly vedoucí představitele ČZU a jejích součástí k tomuto společnému prohlášení.

ČZU je přesvědčena, že sporné otázky mezi svrchovanými státy musí být řešeny cestou vzájemného dialogu, jednání a diplomacie, nikoliv cestou dezinformací, demonstrace síly a vojenské agrese. Právě prvně zmíněné řešení je v souladu s hodnotami lidství a tvoří i základ fungování univerzit. Na ČZU v současnosti studují studentky a studenti ze 115 zemí světa, z nichž řada je občanstvím z Ukrajiny i z Ruské federace.

ČZU je připravena adresně pomoci studentům a akademikům, kteří bez vlastního přičinění budou vývojem postiženi. ČZU bude zároveň usilovat o další rozvoj spolupráce s partnerskými univerzitami na Ukrajině (v současné době je jich 13).

O přesné podobě spolupráce s ukrajinskými univerzitami stejně jako o formě podpory postiženým studentům a akademickým pracovníkům již probíhá ve vedení ČZU i napříč českými vysokými školami intenzivní diskuse. ČZU každopádně zůstává na straně obrany svobody a demokracie svrchované Ukrajiny.

 Za vedení ČZU a jejích součástí,

 prof. Ing. Petr Sklenička, CSc.

V Praze, dne 24. 2. 2022

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.