ČZU otevírá Školku Poníček

Dne 1. září 2016 zahájila provoz podniková dětská skupina ČZU s názvem Školka Poníček. Univerzita tak reaguje na požadavky svých zaměstnanců, kteří pro své děti preferují zařízení pro pravidelnou péči ve stylu mateřské školy.

Školka Poníček navazuje na dobré zkušenosti dětského koutku ČZU Poníček, který přivítal první předškoláky 23. dubna 2012 v prostorách v přízemí budovy kolejí BCD. Do současné doby jej využily desítky dětí nejen univerzitních zaměstnanců, ale také doktorandů a studentů. Tento typ zařízení pro krátkodobé hlídání dětí však z legislativních důvodů umožňoval hlídání dětí v maximální délce pouze 4 hodin, a po přestávce na jídlo a oddech pak bylo dítě do koutku možné umístit ještě na další maximálně 4 hodiny. Hlídání však bylo dostupné pouze pro děti starší tří let, nebylo možné zajistit odpolední spánek, ani profesionální stravování.

Proto ČZU v souladu s Dlouhodobým záměrem zřídila tzv. dětskou skupinu. „Na dětskou skupinu jsou kladeny mnohem nižší nároky z hlediska prostor, hygieny a vybavení, než je tomu u mateřské školy, přesto je režim v zásadě podobný, ale umožní péči a výchovu o děti už od dvou let věku,“ vysvětlil záměry vedení univerzity koordinátor projektu a kancléř JUDr. František Janouch. „Kromě toho můžeme pro děti zajistit stravování formou obědů v bio kvalitě s příspěvkem ze strany univerzity, umožnit dětem odpolední spánek, zavést pravidelné kroužky včetně výuky angličtiny nebo pořádat různé kulturní akce.“

Oproti dětskému koutku je ve Školce Poníček zavedeno školkovné. Jeho výše je ovšem symbolická a na úrovni okolních mateřských škol. Rodiče si pak školkovné mohou odečítat jako slevu na dani z příjmů. Během zápisů na začátku května zaměstnanci univerzity požádali o zapsání 51 dětí, což několikanásobně překročilo maximální kapacitu zařízení, tj. 12 dětí současně. „Státní školky přijímají spíše starší děti, my jsme šli opačnou cestou,“ přiblížil způsob výběru dětí podle předem stanovených kritérií koordinátor projektu, „na základě zájmu zaměstnanců z tzv. předběžné registrace jsme zvýhodnili děti mladší, které by jinak neměly příliš velké šance na přijetí do mateřské školy.“

Podle stanovených pravidel tak 1. září začaly Školku Poníček navštěvovat děti ve věku od dvou do čtyř let, a to v drtivé většině pro celodenní docházku 5 dní v týdnu. „Jsem rád, že se projekt podařilo zrealizovat. O umístění dětí do Školky Poníček je zájem, věřím, že napomůže rodičům skloubit rodinný a pracovní život,“ ocenil otevření dětské skupiny rektor ČZU prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c.

Projekt Školka Poníček je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím OP Zaměstnanost – registrační číslo projektu CZ.03.1.51/0.0/0.0/15_036/0001665. Více informací o projektu na www.ponicek.czu.cz.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.