CEU Roma Graduate Preparation Program 2021-22

Je otevřena výzva k podávání žádostí o akademický rok 2021/22 Přípravný program pro romské absolventy, což je příležitost pro absolventy romských univerzit, kteří mají zájem o přípravu na magisterské studijní programy v anglickém jazyce.

_____________________________________

We are happy to inform you that the call for applications for the Roma Graduate Preparation Program 2021/22 academic year is open, an opportunity for Roma university graduates interested in preparing for English-language master’s degree programs. 

The deadline for applications is 8 April 2021. For more information about the eligibility criteria and application process, visit: https://romanistudies.ceu.edu/apply-rgpp.

WEBINAR:

 online info session series on the RGPP 2021/22 application process:  ask from current students and alumni, and give you tips on how to prepare a successful application package

dates: February 11, March 11, and April 5 (6 pm CET)

 join the sessions via Facebook: https://www.facebook.com/CEURomaniStudiesProgram 

Who can apply:

  1. We seek applicants who openly declare themselves as Roma.
  2. You are required to have a university degree (at least Bachelor’s degree), completed by July 2021. Please also note that you must present your degree to CEU prior to the start of your RGPP studies.
  3. You are required to have at least intermediate English (B1) language skills (no certificate is needed).

  

RGPP students from previous years speaking about their experiences :

Czech Republic - https://youtu.be/74xy36aBHVk

Romanes - https://youtu.be/LQVQ24tattg

English - https://youtu.be/xKZAog854EM

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.