Ceny ministra zemědělství

Ve čtvrtek 26. 8. 2021 v rámci výstavy Země živitelka byla předána ocenění mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2021 - Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce, jejímž cílem je podpořit a ocenit výzkumné aktivity vědců do 35 let, a Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje. 

Cenu převzali i dva zástupci Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze. 

2. místo v Ceně ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce za rok 2021 získala Ing. Klára Laloučková, Ph.D. (působící také na Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i.) za recenzovaný odborný článek „In vitro antagonistické inhibiční působení palmových olejů a jejich majoritní složky, kyseliny laurové, spolu s oxacilinem vůči bakteriím Staphylococcus aureus.“ (In vitro antagonistic inhibitory effects of palm seed crude oils and their main constituent, lauric acid, with oxacillin in Staphylococcus aureus).

Článek publikovaný ve Scientific Reports popisuje na základě in vitro laboratorních metod celosvětově poprvé detekované nežádoucí antagonistické reakce mezi palmovými oleji bohatými na středně dlouhé mastné kyseliny a penicilinovými antibiotiky, které mohou mít významný dopad na léčbu stafylokokových onemocnění, a zároveň přispívat k prohlubování antibiotické rezistence. 

 

3. místo v Ceně ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2021 získal doc. Ing. Zdeněk Volek, Ph.D., (působící také na Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i.) za certifikovanouo metodiku Využití čekanky obecné ve výživě a krmení králíků

Důraz na udržení dobrého zdravotního stavu zvířat určených pro masnou produkci (bez zvýšené potřeby léčiv a antibiotik) a tím zamezení plýtvání potravinami živočišného původu, při využití lokálních zdrojů krmiv a vedlejších produktů, je jednou z hlavních tezí programu výživy zvířat FAO a plně souzní s Cíly udržitelného rozvoje OSN. Předkládaný výsledek dokazuje, že využití lokálních krmiv (čekanka + lupina bílá) příznivě podporuje zdraví zvířat, welfare a efektivitu utilizace krmné směsi.
 

Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji v obou kategoriích předal náměstek ministra zemědělství Ing. Pavel Sekáč, Ph.D. s předsedou České akademie zemědělských věd RNDr. Janem Nedělníkem, Ph.D. 

V letošním ročníku se do soutěže o Ceny ministra přihlásilo 59 návrhů - 22 na Cenu pro mladé vědkyně a vědce a 37 na Cenu za nejlepší realizovaný výsledek. Hodnoticí komise vybrala a ministr zemědělství schválil v každé soutěži první tři místa spojená s finanční odměnou 100, 80 a 60 tisíc Kč. Navíc bylo v každé soutěži uděleno jedno Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažené výsledky. 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.