Aktuality ČZU

Živá univerzita: lidé a události slovem i obrazem

Jarní číslo časopisu o životě a dění na České zemědělské univerzitě právě vychází a vy se v něm můžete dozvědět, na čem pracují naši vědci a vědkyně a jaká témata řeší, čím žije studentská obec a co je nového ve výstavním kampusu na okraji hlavního města. Prostřednictvím rozhovorů s akademiky a zaměstnanci univerzity nahlédneme do zákulisí fakult a dalších univerzitních pracovišť. 

Technická fakulta je i v roce 2024 královnou Sportovních her zaměstnanců ČZU, obhájila mistrovský titul

Nejen vědou, i sportem a zábavou živ je člověk. Tato filozofie se na ČZU naplňuje nejméně jednou v roce. Už více než dvacet let se pokaždé uprostřed května po ránu zaplní sportovní areál akademiky a zaměstnanci univerzity a lesní rohy slavnostním troubením zahájí Sportovní hry zaměstnanců ČZU. Letos s datem 16. května.

Miss Agro 2024 se stala Michaela Bezkočková, studentka Provozně ekonomické fakulty

Korunku krásy během 24. ročníku Miss Agro v silné konkurenci dalších devíti finalistek získala studentka Provozně ekonomické fakulty Michaela Bezkočková. První vicemiss se stala Markéta Solarová, druhou vicemiss Lenka Melková a Miss iZUN 2024 je Adéla Višová.

Česká zemědělská univerzita na Czech Food Expo v Českých Budějovicích

Produkty Potravinářského pavilonu FAPZZ a Vinařství ČZU jsou k vidění i ochutnání na národním potravinářském veletrhu Czech Food Expo na výstavišti v Českých Budějovicích. Výstava začala ve čtvrtek 9. května a potrvá do neděle 12. května.

ČZU potvrdila vedoucí pozici v žebříčku QS World University Rankings

Agentura QS publikovala letošní žebříček světových univerzit podle jejich umístění v předmětných oblastech. V hlavní z pěti předmětných oblastí „Vědy o živé přírodě a medicína“ zaznamenala ČZU posun o přibližně 100 míst výše, když se umístila na 401.-450. pozici. 

Králem ankety Sportovec ČZU roku 2023 je medailista z mistrovství světa v Budapešti

Vynikající český atlet Matěj Krsek vystřídal ve vedení ankety o nejlepšího sportovce ČZU čtyřnásobnou držitelku tohoto titulu, biatlonovou hvězdu Markétu Davidovou. Cenu pro vítěze si převzal spolu s dalšími sportovci na prvních pěti pozicích včetně nejlepšího handicapovaného sportovce ve čtvrtek 11. dubna, na úvod jarního koncertu v aule ČZU. Anketě Sportovec roku spojenou s Cenou rektora se tím vrátila patřičná slavnostní pozornost oceňování vítězů ankety.

Národní sbírka potravin - v týdnu od 8. dubna se zapojí i ČZU

Na České zemědělské univerzitě jsme již na podzim prokázali štědrost a solidaritu, když jsme přinesli celkem 171 kg potravin a drogistického zboží. Rádi bychom vyzvali naše zaměstnankyně, zaměstnance, studentky, studenty i veřejnost, abychom zkusili zopakovat tento úspěch a přispěli do jarního kola Národní sbírky potravin.

Ještě lepší kampus? ČZU vyhlašuje Ideathon 2024

Kampusem ČZU projde denně několik stovek až tisíc studujících, zaměstnaných na ČZU i návštěvníků. Jeho další rozvoj, který bude v souladu s udržitelným přístupem a s důrazem na podporu biodiverzity, představuje velkou výzvu. Nyní se do rozvoje kampusu mohou zapojit také studující a v rámci dvoudenního Ideathonu navrhnout funkční řešení.

Nový unikátní studijní program na České zemědělské univerzitě v Praze: Vstupte do světa veterinární medicíny

Česká zemědělská univerzita v Praze představuje nový navazující magisterský studijní program Veterinární asistent - specialista Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, který je zaměřený na tři základní oblasti veterinární medicíny. Program vznikl ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze, konkrétně s fakultou Biomedicínského inženýrství.

Válečný útok na Ukrajinu - dva roky poté

Ke komunistickému puči z 25. února roku 1948 přibylo v novodobých dějinách další datum, z něhož mrazí: 24. únor 2022, den bezprecedentní agrese Ruska proti Ukrajině. Prvotní šok vystřídala obrovská vlna solidarity, která se rozlila napříč Evropou. Češi opět prokázali ochotu pomáhat, když jde do tuhého. Svoji roli sehrála i historická zkušenost s šokující ruskou okupací v roce 1968. Agresor byl a je stále tentýž. Zákeřný a nepředvídatelný.

Zemřel profesor Jiří Mareček, legenda českého krajinářství

S hlubokým zármutkem sdílíme zprávu, že v pátek 26. ledna zemřel ve věku nedožitých 94 let pan profesor Jiří Mareček (*3. 6. 1930, †26. ledna 2024), skvělý pedagog, odborník a člověk, legenda oboru zahradní a krajinářské architektury. Byl dlouholetým ředitelem výzkumného ústavu VÚKOZ v Průhonicích a profesorem MENDELU v Lednici na Moravě. Jako jediný český krajinářský architekt byl nositelem medaile Za zásluhy I. stupně, kterou za své celoživotní dílo v oboru obdržel z rukou prezidenta republiky 28. října 2022.  

Konzultace pro studující a zaměstnané i během zkouškového období

Probíhá zkouškové období a zanedlouho začne letní semestr. Pro náročnější situace, ve kterých se může ocitnout každý z nás, nabízí tým z Poradenského centra ČZU i během zkouškového období konzultace student?ům i zaměstnancům ČZU.  

Připomínáme si 55. výročí nevídané lidské a občanské statečnosti

Na protest proti obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy řízené tehdejším Sovětským svazem a ústupkům ze strany československé vlády vůči okupantům se 16. ledna 1969 upálil student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach, který na následky těžkých popálenin zemřel o tři dny později.

Dny otevřených dveří na ČZU 19. a 20. ledna 2024

Poznejte Českou zemědělskou univerzitu v Praze a přijďte na Dny otevřených dveří, které se konají v pátek 19. a v sobotu 20. ledna 2024 od 9 do 15 hodin v kampusu ČZU v Praze na Suchdole.

Zvýšená bezpečnostní opatření platí i během zkouškového období

Na základě dnešního jednání o bezpečnosti na vysokých školách s rektorkami a rektory, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy a Policií ČR, a současně na základě každodenního jednání Krizového štábu ČZU, byla přijata další opatření k zajištění bezpečnosti v areálu ČZU.

Prohlášení rektora ČZU k tragické události na Filozofické fakultě UK

Vážené studentky, vážení studenti, vážení zaměstnanci,

v reakci na dnešní tragickou událost na Filozofické fakultě UK bych vás rád požádal, abyste zvážili svoji případnou přítomnost na univerzitě v pátek 22. 12. 2023.

Akademická obec ČZU hodnotila, jak si univerzita vedla v právě končícím roce

V prostorách Auly ČZU se  dne14. prosince uskutečnilo výroční setkání akademické obce ČZU. Na tomto fóru zazněly klíčové informace o současném stavu univerzity a byla zhodnocena činnost Akademického senátu ČZU.

ČZU má dva nově jmenované profesory

Prezident republiky Petr Pavel a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek předali dne 12. prosince 2023 v pražském Karolinu novým profesorkám a profesorům jmenovací dekrety na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol, celkem jich bylo jmenováno 73. ČZU má dva nové profesory. 

Výsledek jednání Etické komise ČZU k Testovacímu centru PEF

Ve středu 6. prosince 2023 zasedla Etická komise ČZU, která se zabývala situací v testovacím centru, v němž jsou pravidla kontrol nastavena tak, aby nedocházelo k podvodnému jednání při využití nepovolené elektroniky během testů. Již druhého jednání Etické komise ČZU v této věci se účastnily studentky, které vznesly podnět médiím, dále zástupci  vedení ČZU a vedení Provozně ekonomické fakulty. Zasedání se zúčastnily studentky, které o to projevily zájem a jednání se mohly účastnit.

Živá univerzita: o lidech a událostech píšících historii ČZU

Na počátku adventu Česká zemědělská univerzita v Praze tradičně přináší malý dárek všem, kteří zde pracují, studují nebo se o univerzitu zajímají. Nové číslo zpravodaje Živá univerzita právě vychází a nabízí 111 stran ?čtení o životě a dění na ČZU v posledním půl roce.

Setkání studentů a pedagogů ČZU s odborníky z praxe

Každoroční diskuse s odborníky z praxe a zaměstnavateli našich absolventů je jedním z důležitých mechanismů systému řízení kvality na ČZU, díky němuž je možné získat podnětnou a cennou zpětnou vazbu. V letošním roce se setkání uskutečnilo 27. 11. 2023 v Aule České zemědělské univerzity (Panel oblastí vzdělávání 2023).

Zapojte se do Národní sbírky potravin v rámci GIVING TUESDAY

Česká zemědělská univerzita v Praze u příležitosti oslav světového dne štědrosti a dobrých skutků GIVING TUESDAY podporuje také Národní sbírku potravin. Do jejího podzimního kola se můžete zapojit prostřednictv?ím firemní sbírky i vy. Potřebné jsou nejen potraviny, ale také drogistické zboží.

Sametová revoluce symbolizuje triumf lidských hodnot, touhu po svobodě a demokracii

Česká zemědělská univerzita si připomíná Mezinárodní den studentstva a 34. výročí sametové revoluce. Tyto dvě klíčové události jsou spojeny nejenom svou historickou relevancí, ale také závazkem k hodnotám svobody, vzdělání a společnosti založené na demokratických principech.

Pozvánka na diskuzi s experty z praxe: Panel Oblastí Vzdělávání

Prorektor pro kvalitu vzdělávání a tvůrčí činnosti, profesor Petr Valášek, Vás srdečně zve k účasti na tvůrčí diskuzi s význačnými zástupci praxe, která se bude konat dne 27. listopadu od 13:00 v Aule ČZU.

Dny zdraví ČZU 2023

Témata onkologické prevence nejen pro zaměstnance a studenty ČZU ve dnech 13. až 16. 11. 2023

ČZU má nejlépe hodnocenou vědní oblast v ČR

Žebříček Academic Ranking of World Universities (známý i jako Šanghajský žebříček) publikoval na základě jim používané metodiky hodnocení výstupů vědecké práce světových univerzit v konkrétních předmětných oblastech, kde je v každé z nich uváděno prvních 500 vysokých škol.

ČZU si připomíná 105. výročí vzniku samostatného Československa

Vznik samostatného Československa dne 28. října 1918 byl významným historickým  milníkem, který položil základy svobodného a demokratického státu. 105. výročí této události nám připomíná i další hodnoty, které jsou pro naši univerzitu klíčové, tedy vzdělání, inovace a udržitelnost.

Tradiční výlov Vyžlovského rybníka bude i letos zážitkem pro malé i velké

Lesy ČZU v sobotu 4. listopadu pořádají tradiční výlov Vyžlovského rybníka. Návštěvníky čeká nejen zajímavá podívaná a možnost nákupu čerstvých ryb, ale i zábava pro celou rodinu.

Prohlášení ČZU o podpoře výstražné stávky

Prohlášení České zemědělské univerzity o podpoře výstražné stávky připravované Vysokoškolským odborovým svazem a akcím iniciativy Hodina pravdy na podporu odpovídajícího financování terciálního vzdělávání.

Zapomeňte na nudné filmy o vědě! Na ČZU se koná festival, který vás bude bavit. Nabídne 12 českých premiér

Populárně-vědecké dokumentární filmy, přednášky, diskuze a festivalová atmosféra. Přijďte opět zažít Prague Science Film Fest do Auly České zemědělské univerzity v Praze! 

Noc vědců na ČZU byla nezapomenutelným zážitkem

Nadšení a zaujetí na straně návštěvníků i pořádajících. Taková byla letošní Noc vědců na téma Tajemství. Do odhalování tajemství vědy a výzkumu se 6. října na ČZU zapojilo více než 1000 malých i velkých hostů. 

 

Pozvánka na slavnostní zasedání Vědecké rady ČZU 30. října 2023

Rektor České zemědělské univerzity v Praze prof. Petr Sklenička si Vás dovoluje pozvat na veřejné slavnostní zasedání Vědecké rady ČZU v Praze, které se bude konat v Aule ČZU dne 30. října 2023 ve 14:00 hod.

Zasedání Mezinárodní vědecké rady ČZU

Univerzitní prostory v Kostelci nad Černými lesy hostily poslední zářijový týden zasedání Mezinárodní vědecké rady ČZU (MVR).

Další žebříček potvrdil vzestup ČZU a dělené 3. místo v ČR

Agentura Times Higher Education publikovala nový žebříček světových univerzit. ČZU se umístila ve skupině na 801.-1000. místě na světě (celkem bylo hodnoceno přes 2650 univerzit).

ČZU otevřela unikátní pavilon propojující přírodu s moderními technologiemi

Kampus České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se rozrostl o novou budovu demonstrující principy udržitelného rozvoje - unikátní Pavilon environmentálních studií. Odborníci z Fakulty životního prostředí, kteří pavilon budou vyu?žívat, v jeho realizaci uplatnili aktuální trendy a technologie, které přispívají k adaptaci sídel na dopady klimatické změny.

Z premiéry tradice. První dožínky v novodobé historii Statků ČZU v Lánech se vydařily

Dožínky mají v českém venkovském prostředí letitou tradici. Nyní se na ni rozhodli navázat i v Lánech, kde má Česká zemědělská univerzita své statky. 

Evropský týden udržitelného rozvoje na ČZU

Celoevropský fesitval akcí na podporu udržitelnosti 

18. 9. až 6. 10. 2023

Česká zemědělská univerzita informuje o prodeji pozemků v k.ú. Sedlec

V posledních měsících ČZU dostává otázky z médií na nedávný prodej 10 ha pozemků v k.ú. Sedlec za 400 mil. Kč. Vedení ČZU chápe tento zájem vzhledem k velikosti transakce. Některé otázky z určitých médií však implikují, že ČZU měla raději pozemky prodat jiným, méně transparentním způsobem, za nižší cenu, případně konkrétnímu zájemci, což by mohlo naznačovat účelovost takových otázek. To bylo důvodem, proč se vedení ČZU rozhodlo zveřejnit důvody a způsob prodeje této nemovitosti.

Všechny okolnosti prodeje považuje vedení univerzity za zcela transparentní, v souladu s platnými právními předpisy a s cílem získat za nemovitost maximální cenu.

Konference AquaConSoil přivedla na ČZU experty na udržitelnost - FOTOGALERIE

Konference se konala od 11. do 15. září 2023

Před padesáti pěti lety nastal po Pražském jaru dlouhý podzim

Od invaze a následné okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy uplynulo více než půl století. Události roku 1968 ovlivnily celou společnost, vysokoškolský život nevyjímaje.

ČZU na výstavě Země živitelka. V duchu podtitulu výstavy „Na cestě k udržitelnosti“ univerzita připravila bohatý program pro odbornou i širokou veřejnost

Česká zemědělská univerzita v Praze nebude ani v letošním roce se svou expozicí chybět na výstavě Země živitelka, která se koná v Českých Budějovicích od 24. srpna 2023. Udržitelnost je pro univerzitu zásadním principem, který se promítá do všech oblastí její činnosti. Do vědy, výzkumu, do výuky, ale také mimo jiné do péče o kampus v pražském Suchdole. Precizní zemědělství, environmentální význam zemědělství a adaptace na klimatickou změnu jsou tedy přirozenou volbou při koncipování stánku ČZU.  

Zlato za kolekci. Další ocenění Vinařství ČZU

Národní soutěž vín letos odstartovala hodnocením produktů vinařské oblasti Čechy, kde se šampionem stal Ryzlink rýnský classic 2021 z vinařství Bettina Lobkowicz. Produkt Vinařství ČZU, Ryzlink rýnský 2020, zvítězil v kategorii jakostních šumivých vín. A zlato si vinařství v Chloumku, které Česká zemědělská univerzita provozuje jako své výzkumné a studijní středisko, odnáší také za nejlepší kolekci s průměrem 88,3 bodů z celkem devíti dodaných vzorků vín.

Konference z oblasti Agroekologie na ČZU

Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ve spolupráci s francouzskými partnery z AnaEE (Analysis and Experimentation on Ecosystems) a CNRS (Centre national de la recherche scientifique) pořádala ve dnech 5. a 6. června konferenci s názvem European Research Services on Agroecology v prostorách Auly ČZU.

Slavnostní promoce na České zemědělské univerzitě oslavují studijní úspěchy našich absolventů

Nedávné promoce na České zemědělské univerzitě, které uzavřely jednu kapitolu života našich studentů a studentek, představovaly i tentokrát radostný a zasloužený okamžik. Srdečně gratulujeme ke splnění tohoto významného milníku v životě našich čerstvých absolventů a věříme, že si slavnostní chvíle užili absolventi i jejich blízcí. Slavnostní akt se konal nejen v prostorách Auly ČZU v kampusu na Suchdole, ale také v zámku v Kostelci nad Černými lesy.

Ceny ministra zemědělství za vynikající za vynikající diplomové práce

V rámci slavnostní promoce Fakulty lesnické a dřevařské proběhlo předání Ceny ministra zemědělství za vynikající diplomové práce s přínosem pro praxi v oblasti zemědělství, ochrany přírody, krajiny a přírodních zdrojů. Oceněna byla vždy jedna práce z každé fakulty.

ČZU má čtyři nové profesory. V Karolinu je jmenoval prezident Petr Pavel

Prezident Petr Pavel dne 21. června 2023 v pražském Karolinu předal jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol. ČZU má čtyři nové profesory, celkem jich bylo jmenováno 93.

 

Zlaté promoce a Zahradní slavnost ČZU

Před padesáti lety zde získali vysokoškolské tituly, nyní si mohli symbolicky zopakovat promoce, zavzpomínat na studentské časy a zjistit, jak moc se jejich alma mater během let změnila. Absolventi z roku 1973 - právě pro ně uspořádala Česká zemědělská univerzita 10. června 2023 Zlaté promoce. 

ČZU pořádá XVII. evropský ichtyologický kongres

ČZU na své půdě přivítá XVII. evropský ichtyologický kongres. 4.-8. září se do kampusu sjedou odborníci na ryby z celé Evropy (ale i ostatních částí světa) aby sdíleli nejnovější vědecké poznatky. Kongres je organizován katedrou Zoologie a rybářství Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Ústavem živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, záštitu mu poskytla Evropská ichtyologická společnost.

ČZU podle THE Impact Ranking na děleném prvním místě v ČR

Nově zveřejněný žebříček Times Higher University Ranking (THE) pod názvem Impact Ranking, který hodnotí, jak univerzity připívají k naplňování 17 cílů udržitelného rozvoje OSN, zařazuje ČZU na 201.-300. místo na světě. 

ČZU hostí Mezinárodní mistrovství menz

Menza České zemědělské univerzity bude po roce opět hostit Mezinárodní mistrovství menz. Druhý ročník této gastronomické soutěže se uskuteční ve čtvrtek 8. 6. 2023 od 11 do 18 hodin. 

Pražské Primátorky - letošní závod univerzitních osem je velkým úspěchem ČZU

V pátek 2. června 2023 proběhl v rámci 110. ročníku historických Primátorek již 12. ročník závodu univerzitních osem. A letos dosáhly výborných výsledků lodě ČZU. Muži ČZU zvítězili a ženy ČZU obsadily druhé místo.

Lidé a události na ČZU v novém čísle Živé univerzity

Čím žila v poslední době Česká zemědělská univerzita? Je toho dost a mnohé se dozvíte v jarním čísle zpravodaje Živá univerzita, které právě vychází.

Univerzitní kampus opět ožije Zahradní slavností

V sobotu 10. června 2023 od 13 hodin ožije kampus České zemědělské univerzity již šestým ročníkem Zahradní slavnosti. Setkají se tu absolventi, zaměstnanci, studenti, příznivci univerzity i široká veřejnost ze spřátelených sousedních obcí.

Konzultace s Evou Jiřičnou k rozvoji kampusu ČZU

Architektka světového významu Eva Jiřičná navštívila ve čtvrtek 18. května kampus ČZU.

Nejlepší sportovkyní ČZU 2022 je Markéta Davidová - získala speciální cenu

Královnou ankety o Nejlepšího sportovce roku ČZU 2022 je již počtvrté biatlonistka Markéta Davidová. Ve vítězné trojici jí dělají společnost rychlostní kanoista Josef Dostál a veslařka Pavlína Flamíková. Pětici nejúspěšnějš?ích sportovců přijal k oficiálnímu předání cen ve čtvrtek 18. května rektor ČZU Petr Sklenička.

Miss Agro 2023 je Adriana Brabencová z Fakulty tropického zemědělství

Třiadvacátý ročník volby Miss Agro 2023 a festival s ní spojený přinesl nejen volbu královny krásy ČZU, ale také atraktivní program. Ani letos nechyběli nadšení příznivci, kteří přišli podpořit finalistky, ale také si užít skvělá hudební vystoupení a nabitou atmosféru.

Děkanem FŽP zvolen prof. RNDr. Michael Komárek, Ph.D.

Akademický senát FŽP na své schůzi 9.5.2023 zvolil nového děkana fakulty. Prof. Komárek obdržel 11 hlasů všech přítomných členů senátu. Do své funkce, které se ujme v prosinci tohoto roku, následně bude jmenován rektorem.

Grand šampionka plemene Jersey výstavy hospodářských zvířat je z chovu ČZU. Bodovaly i juniorské vodičky

Celkem devět želízek v ohni měly Statky ČZU na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně. V soutěžích, které začaly v sobotu 22. dubna a vyvrcholily v pondělí 24. dubna, hájily barvy České zemědělské univerzity dvě krávy a dvě jalovice plemene Holstein a čtyři krávy a jedno tele plemene Jersey.

Prof. Jan Vymazal je podle žebříčku Researcher.com nejcitovanějším vědcem v oblasti environmentálních věd v Česku

Profesor Jan Vymazal, prorektor pro vědu a výzkum a vedoucí katedry aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU, v žebříčku Researcher.com obsadil první příčku a je tak nejcitovanějším vědcem v oblasti environmentálních věd v České republice s D-indexem 61. Druhá v České republice je Jana Klánová z Masarykovy univerzity s D-indexem 60 a třetí místo obsadila Klára Hilscherová z Masarykovy univerzity s D-indexem 57.

 

 

Česká zemědělská univerzita je podle mezinárodního hodnocení v oblasti Zemědělství & lesnictví nejlepší v republice a 62. na světě

Nejnovější a dosud nejrozsáhlejší žebříček QS World University Rankings za rok 2023 hodnotí vysoké školy také podle jednotlivých oborů, které tvoří hlavní (široké) oblasti jejich působení. Z výsledků vyplývá, že české vysoké školy se velmi dobře umístily v zemědělství a lesnictví. Právě zde je Česká zemědělská univerzita v Praze nejlepší v republice a obsadila 62. místo na světě. Nejlépe hodnocenou českou univerzitou je také v oblasti Vědy o ?životním prostředí.

Spolupráce ČZU a prestižního ústavu Akademie věd je posvěcena memorandem

Studenti dvou fakult České zemědělské univerzity v Praze mají nyní jedinečnou možnost stát se součástí výzkumných týmů Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) a pracovat zde v rámci doktorských studijních programů.  Doktorandům Fakulty tropického zemědělství a Fakulty životního prostředí se tak otevírají dveře na špičková pracoviště Akademie věd.

Česká televize dnes uvede film Lesy budoucnosti natočený ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou FLD

Fakulta lesnická dřevařská ČZU v Praze spolu s Českou televizí a dalšími partnery natočila dokument věnovaný budoucnosti českých lesů. Přední vědci v něm hovoří o tom, jaké výzvy čekají současné české lesy, a popisují technologie, které jim mohou pomoci na cestě za znovunabytím své vitality. Premiéru filmu, jemuž svůj hlas propůjčil herec Aleš Háma, odvysílá Česká televize dnes  21. března od 21:10 hod na ČT2.

Časopis PNAS ocenil globální studii týmu s prof. Vymazalem a Ing. Belušovou z Fakulty životního prostředí ČZU

Ocenění Cozzarelli Prize zviditelňuje šest výjimečných článků ročně

Rok poté: Jak válka na Ukrajině změnila náš svět

Probuzení do zimního rána s datem 24. února roku 2022 přivodilo civilizované Evropě otřes, na jaký ani s odstupem času nelze zapomenout, zvlášť když jeho příčina nadále trvá. Bezprostřední reakcí vedení České zemědělské univerzity na napadení Ukrajiny bylo odsouzení agrese: „Jsme přesvědčeni, že sporné otázky mezi svrchovanými státy musí být řešeny cestou vzájemného dialogu, jednání a diplomacie, nikoliv cestou dezinformací, demonstrace síly a vojenské agrese. ČZU je připravena adresně pomoci studentům a akademikům, kteří bez vlastního přičinění budou vývojem postiženi,“ uvedl tehdy rektor Petr Sklenička. Na prvotní zděšení bezprostředně navázala obrovská vlna solidarity a konkrétní pomoc.

Projekt ECO-READY – kick-off meeting 23. a 24. ledna v Aule ČZU

Projekt ECO-READY je největším projektem v rámci programu HORIZON získaným na ČZU vůbec, a který je také největším koordinátorským projektem HORIZON EUROPE doposud získaným českou institucí. Jedná se o tedy o mimořádný projekt.

Uzávěrky přihlášek na Erasmus

S novým rokem přichází i nové výzvy. Jednou takovou výzvou může být i studijní pobyt v zahraničí. Všichni studenti ČZU (jak denního, tak kombinovaného studia) mají možnost strávit celý semestr na jedné z více než 300 partnerských univerzit v 32 evropských zemích.

Dny otevřených dveří na ČZU 20. a 21. ledna 2023

Poznejte Českou zemědělskou univerzitu v Praze a přijďte na Dny otevřených dveří, které se konají v pátek 20. a v sobotu 21. ledna 2023 od 9 do 15 hodin v kampusu ČZU v Praze na Suchdole.

Vánoční a novoroční slovo rektora ČZU prof. Petra Skleničky

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti, 
blíží se konec roku a blíží se i Vánoce. Pro někoho čas bilancování, pro jiné čas předsevzetí.

Řady profesorek a profesorů ČZU rozšiřuje Petra Šímová z FŽP

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš v pondělí 19. prosince v Karolinu předal jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Na nejvyšší akademický titul navrhují kandidáty vědecké a umělecké rady vysokých škol, jmenuje je prezident republiky.

 

Časopis Živá univerzita nabízí čtení o dění a lidech na ČZU

V aktuálním vydání časopisu, které právě vyšlo, se ohlížíme za rokem oslav sedmdesátileté existence ČZU. Po období covidových zákazů a omezení se na univerzitu vrátily tradiční aktivity a život studentů, akademiků a zaměstnanců nabral obvyklé tempo.

Diskuse studentů a pedagogů ČZU s odborníky z praxe

V Aule České zemědělské univerzity se v rámci Panelu oblastí vzdělávání 2022 uskutečnila diskuse studentů a zaměstnanců s odborníky z praxe.

Přijďte si vychutnat adventní atmosféru do zasněženého kampusu ČZU

Vánoce jsou za dveřmi – připravme se na nejkrásnější svátky v roce v malebném prostředí univerzitního kampusu ČZU. 

Zasedání Vědecké rady ČZU symbolicky uzavřelo oslavy 70. výročí samostatné existence univerzity

Akademická obec České zemědělské univerzity v Praze se v pondělí 28. listopadu 2022 sešla v aule na slavnostním zasedání Vědecké rady ČZU.  

Svolání akademické obce ČZU 2022

Předseda AS ČZU a rektor ČZU svolávají shromáždění Akademické obce, které se bude konat v úterý 6. prosince 2022 od 14:00 hodin v aule ČZU.

Dva zaměstnanci ČZU mezi deseti nejcitovanějšími vědci ČR

Dva z deseti nejcitovanějších vědců v České republice jsou z České zemědělské univerzity. Jsou jimi prof. Jan Vymazal z Fakulty životního prostředí a Dr. Roman Pavela, který vedle VÚRV pracuje i na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

ČZU spolu s TC AVČR pořádá Národní informační den k novým výzvám v proevropském programu Horizont Evropa

Setkání odborníků z celé republiky, kteří se věnují výzkumu v oblasti life sciences, tedy nejen zemědělství a lesnictví, ale celkově udržitelnému hospodaření a péči o vodu a krajinu, se uskuteční 22. listopadu.

Jubilejní běh O pohár rektora 2022

První listopadová středa 2. 11. 2022 patřila už tradičně vytrvalostním běžcům. Katedra tělesné výchovy ČZU a Tělovýchovná jednota ČZU uspořádaly již 60. ročník Běhu O pohár rektora ČZU.

Den otevřených dveří ČZU 11. listopadu 2022

Poznejte ČZU a přijďte na Den otevřených dveří, který proběhne v pátek 11. listopadu 2022 od 9:00 do 15:00 hodin v kampusu ČZU na Suchdole. Čeká vás program jednotlivých fakult, kde poznáte studijní programy i prostory fakult a náš jedinečný kampus včetně informačního stánku v budově Rektorátu univerzity.

ČZU je nejúspěšnější z českých univerzit v naplňování principů udržitelnosti. Celosvětově je na 158. místě

Velké srovnání 700 univerzit z hlediska naplňování environmentální dimenze udržitelnosti přináší nejnovější žebříček QS World University Rankings. Česká zemědělská univerzita v Praze v něm figuruje na 158. místě a z českých univerzit je nejlepší.

Významný evropský projekt AgroServ: kick-off meeting na ČZU

Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů uspořádala kick-off meeting významného evropského projektu AgroServ (Integrated SERvices supporting a sustainable AGROecological transition) v prostorách Auly ČZU a Potravinářského pavilonu FAPPZ ve dnech 17-18. října.

V prestižním žebříčku nejcitovanějších vědců Stanford University a Elsevier žebříčku Global TOP 2% je 23 kolegů z ČZU

V aktuální verzi světové databáze 2% nejcitovanějších vědců (Stanford University Scientist Rankings) se objevuje 23 kolegů z ČZU. Nejlépe se z nich celkově umístil prof. Jan Vymazal. Sledováno je celkem 22 oblastí výzkumu. Gratulujeme.

 

 

ČZU si polepšila mezi univerzitami z ČR v mezinárodním žebříčku THE. Dosáhla tak zatím největšího úspěchu

V říjnovém vydání žebříčku THE se v rámci českých vysokých škol ČZU umístila na 4. místě. Potvrdila tak nedávné 4. místo Šanghajského žebříčku (mezi českými vysokými školami). Hodnocení prestižního mezinárodního žebříčku vysokých škol Time Higher Education (THE) je založeno na hodnocení 13 výkonových indikátorů, které pokrývají celé spektrum klíčových oblastí působení špičkových vysokých škol: vzdělávání, výzkum, transfer znalostí a mezinárodní prostředí na hodnocených univerzitách. Navíc více než 22 tisíc špičkových akademiků a akademiček poskytlo své pohledy na kvalitu (odděleně pro vzdělávání a výzkum) v takzvaném šetření reputace vysokých škol.

Česká zemědělská univerzita úspěšně prošla mezinárodním hodnocením své činnosti v programu Evropské asociace univerzit

Institucionální mezinárodní hodnocení (Institutional Evaluation Programme – IEP) probíhalo od listopadu 2021.

Prague Science Film Fest na ČZU

Fascinující příběhy ze světa přírody a originální vypravěčské formy nabídne festival Prague Science Film Fest (PSFF), který se koná od 10. do 13. října 2022 v kampusu České zemědělské univerzity v Praze. Filmy, které jsou přístupné zdarma, diváky zavedou mezi týmy špičkových vědců a dokumentaristů z celého světa. Zváni jsou nejen studenti a zaměstnanci, ale také školní skupiny a široká veřejnost.

Členové mezinárodní vědecké rady navštívili ČZU

V uplynulém týdnu se uskutečnilo zasedání Mezinárodní vědecké rady ČZU. Rada je zřízena jakožto poradní orgán rektora České zemědělské univerzity v Praze a Rady pro vnitřní hodnocení pro posuzování strategických cílů, vize a poslání ČZU zejména v oblasti vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností a hodnocení jejich kvality. Členové rady jsou mezinárodně uznávaní odborníci s vysokým vědeckým i morálním kreditem. V minulém roce se zasedání rady uskutečnilo hybridně, letošní rok již umožnil návštěvu členů rady přímo v kampusu ČZU.

Zažijte kampus všemi smysly, provedeme vás světem vědců, kteří vás naučí vědu milovat

Chcete zažít vědu všemi smyly? 30. září to můžete zkusit v rámci Noci vědců právě na téma VŠEMI SMYLY přímo v kampusu ČZU na Suchdole. Do programu pro děti i dospělé se letos zapojilo všech šest fakult a čekají vás tak nevšední zážitky!

Kampus České zemědělské univerzity se představil úředníkům Společné zemědělské politiky EU

Úředníci Evropské unie, kteří se v Praze věnovali jednání ke Společné zemědělské politice, navštívili v úterý 13. září kampus České zemědělské univerzity.

Prezentace ČZU na agrosalonu Země živitelka 2022: Ve světě zemědělců, farmářů a potravinářů má naše univerzita nezastupitelné místo

Cvrčci i sarančata už se přidávají do sušenek či těstovin. Hmyz je podle potravinářů stravou budoucnosti. Moderní technologie, sofistikovaný strojový park, nebývalá rozmanitost exponátů, výrobci s regionální značkou vysoké kvality produktů a výpěstků, a také směřování k udržitelnému hospodaření ve prospěch přírody a člověka. To je dnešní tvář Země živitelky, výstavy s téměř půlstoletou tradicí. Do takového kontextu skvěle zapadá Česká zemědělská univerzita v Praze, která už více než sto let vychovává odborníky pro zemědělský sektor a dnes je nositelkou trendů udržitelné budoucnosti. Projevilo se to i v programu, který univerzita pro letošní ročník pořádaný na českobudějovickém výstavišti ve dnech 25.–30. srpna 2022 připravila.

Nezávislost Ukrajiny ČZU podpoří vyvěšením státní vlajky

24. srpna 2022 si Ukrajina připomíná 31. výročí vyhlášení samostatného státu. Zároveň je to přesně šest měsíců od zahájení invaze ruských vojsk na území nezávislé Ukrajiny.  Česká zemědělská univerzita v Praze nadále pokračuje v pomoci válečným uprchlíkům a ukrajinským studentkám a studentům.

Oštěpaři z řad ČZU zazářili na mistrovství Evropy – Vadlejch veze stříbro a Špotáková bronz

Sportovci, které pojí studium na České zemědělské univerzitě v Praze, skvěle reprezentovali na mistrovství Evropy v Mnichově - vezou dvě ze tří medailí, které tam Češi vybojovali. Oštěpař Jakub Vadlejch získal stříbro, ve finále hodil 87,28 metru a o 38 centimetrů prohrál s Němcem Julianem Weberem. A parádní úspěch mistrovství Evropy znamená i pro oštěpařku Barboru Špotákovou, která v Mnichově vybojovala bronzovou medaili posledním hodem dlouhým 60,68 m. 

Evropský kongres ochranářské biologie přivede do Prahy světové experty. Tématům ochranářů dominuje válečný konflikt

Česká zemědělská univerzita v Praze bude od 22. do 26. srpna hostit vrcholnou akci ochranářské biologie nazvanou European Congress of Conservation Biology (ECCB). Univerzitní kampus se na několik dní stane středobodem expertů, kteří se na sympoziích, diskusních panelech a workshopech budou věnovat výzvám, jimž příroda a její ochrana čelí nejen v evropském, ale i světovém měřítku. 

Šanghajský žebříček: ČZU na 4. místě v ČR

Academic Ranking of World Universities (ARWU), prestižní a jeden z nejstarších žebříčků hodnotící výzkumnou činnost univerzit (známý též jako Šanghajský žebříček), zveřejnil pro rok 2022 nové údaje. Podle nich se ČZU umístila na sdíleném 4. místě v ČR (společně s ČVUT). Celosvětově se ČZU umístila na 801. - 900. místě z cca 2 500 hodnocených univerzit (na světě je přitom celkem přes 30 000 vysokých škol). 

ČZU uspěla v pěti hodnocených oborech Šanghajského žebříčku 2022

Více než 1800 světových vysokých škol srovnává v 54 oborech žebříček Global Ranking of Academic Subjects, známý jako oborová varianta Šanghajského žebříčku. Českým školám se dařilo zejména v přírodních vědách, matematice a fyzice. Česká zemědělská univerzita v Praze uspěla v pěti hodnocených oborech. 

Na ČZU probíhá online testování studentů z Ukrajiny, které slouží jako přijímací zkoušky na ukrajinské VŠ

Česká zemědělská univerzita v Praze pomáhá při realizaci online testování ukrajinských studentů, které slouží pro přijetí do bakalářského studia na ukrajinských vysokých školách. ČZU poskytla zázemí a potřebné vybavení pro průběh National Multi-subject Testing, které zahrnuje tři předměty – ukrajinský jazyk, matematiku a dějiny Ukrajiny. Od 22.7. do 29.7. se těchto testů na ČZU zúčastní cca 120 ukrajinských studentů, kteří uprchli před válkou do České republiky.    

Mimořádný úspěch: Petr Keil držitelem prestižního ERC grantu

ERC Consolidator Grant podpoří projekt "Biodiversity dynamics across a continuum of space, time and their scales"

Slavnostní otevření Výukového centra zpracování zemědělských produktů (VCZZP) Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů proběhlo 28. června

Úvodního slova a slavnostního přestřihnutí pásky se ujali rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička, děkan FAPPZ Josef Soukup, ministr zemědělství Zdeněk Nekula, ředitel VCZZP David Farský, prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová a zástupce firmy PKS Jaroslav Kladiva, která stavbu realizovala. Řečníci kladli důraz zejména na obrovský potenciál nového pavilonu v oblasti vzdělávání studentů a vývoje nových technologií.  

Zpráva ČZU v Praze v souvislosti s přijímacím řízením

Organizace a průběh přijímacího řízení včetně podmínek pro přijetí do studia jsou na jednotlivých fakultách ČZU stanoveny formou nařízení děkana. V souladu se zákonem o vysokých školách byly tyto podmínky vyhlášeny před koncem roku 2021, tedy ještě před začátkem války na Ukrajině. Vinou vojenské agrese Ruské federace vůči Ukrajině došlo k zásadnímu porušení mezinárodního práva, což vyústilo v přijetí sankčních opatření orgány Evropské unie (EU).

Čtyři noví profesoři z řad ČZU převzali jmenovací dekrety

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík dnes v Karolinu předal jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Na nejvyšší akademický titul navrhují kandidáty vědecké a umělecké rady vysokých škol, jmenuje je prezident republiky.

Nejlepším sportovcům ČZU za rok 2021 pogratuloval rektor univerzity, královnou je potřetí Markéta Davidová

Titul Sportovec roku České zemědělské univerzity v Praze opět obhájila biatlonistka Markéta Davidová, studentka Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Ve středu 8. června jí vítěznou trofej předal rektor univerzity Petr Sklenička a osobně pogratuloval nejlepší pětici této ankety.  

Srdečně vás zveme na Zahradní slavnost – 11. června oslavíme 70. výročí samostatné ČZU

Do suchdolského kampusu se navrací událost spojená s životem všech, kteří mají k České zemědělské univerzitě v Praze nějakou vazbu. Ať už jako studenti, pedagogové či absolventi, nebo jako její příznivci. Pátý ročník Zahradní slavnosti bude událostí roku a zároveň oslavou sedmdesátileté samostatnosti univerzity.

Sportovní hry ČZU 2022 - pohár mistrů získal rektorát

Rekordní účast, krásné počasí a radost z toho, že se život snad konečně navrací k normálu. To vše přispělo k úžasné atmosféře devatenáctého ročníku Sportovních her zaměstnanců ČZU v Praze. Po tříleté pauze tak univerzita navázala na jednu z tradičních aktivit, která její zaměstnance baví už léta. Titul mistra ČZU 2022 a vítězný pohár letos vybojovali sportovci z řad Rektorátu.

Miss Agro 2022 ČZU: Královnou krásy je Tereza Chaloupková a silákem roku Petr Jánský

Korunku královny krásy ČZU v Praze si v úterý 17. května 2022 nasadila dvaadvacetiletá studentka Provozně ekonomické fakulty Tereza Chaloupková. Letošní Miss Agro okouzlila porotu nejen krásným zevnějškem, ale i svým šarmem a ostrovtipem. Jejím protějškem na trůnu se stal Petr Jánský, když ve finále porazil další čtyři „strongmeny“. 

Česká zemědělská univerzita v Praze prochází mezinárodním hodnocením

V týdnu od 9. do 13. května 2022 se uskutečnila druhá návštěva mezinárodního evaluačního týmu IEP (Institutional Evaluation Programme) na České zemědělské univerzitě v Praze. Tato nezávislá agentura je uvedena v Evropském rejstříku zajišťování kvality pro vysokoškolské vzdělávání (EQAR) a je řádným členem Evropské asociace pro zajišťování kvality ve vysokoškolském vzdělávání (ENQA).

ČZU pořádá konferenci TROPENTAG 2022

Fakulta tropického zemědělství ČZU (FTZ ČZU) Vás srdečně zve na největší evropskou mezioborovou konferenci na téma výzkumu v oblasti tropického a subtropického zemědělství, potravinové bezpečnosti, managementu přírodních zdrojů, ochrany životního prostředí a rozvoji venkova především v tropech a subtropech pořádanou ve dnech 14.- 16. září 2022 na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU) na téma "Může agroekologické zemědělství nasytit svět? Pohled zemědělců a akademické obce?"

Právě vychází jarní číslo Živé univerzity

Na devadesáti stranách přinášíme výběr toho nejzajímavějšího, čím naše univerzita žije. V rozhovorech, článcích a aktualitách se dočtete, na čem přes turbulentní dobu pracují naši vědci, čím se zabývají studenti a jak efektivně se univerzita postarala a stále stará o ukrajinské maminky s dětmi prchající před válkou v jejich zemi. 

Jarní zasedání slavnostní vědecké rady ČZU v Praze ve znamení 70 let univerzity

Slavnostní zasedání vědecké rady České zemědělské univerzity v Praze se v pondělí 25. dubna 2022 stalo příležitostí k zahájení oslav 70. výročí samostatné existence univerzity. Před zraky prorektorů, děkanů jednotlivých fakult a dalších vysokých akademických funkcionářů tvořících čestné kolegium převzali v aule své diplomy noví docenti a doktoři, do funkce byli uvedeni tři nově jmenovaní děkani a Cenu rektora získali emeritní akademičtí funkcionáři a významní partneři ČZU.

Biatlonistka Markéta Davidová je již potřetí vítězkou ankety Sportovec roku ČZU

Česká zemědělská univerzita v Praze vyhlásila své nejlepší sportovce za rok 2021. Titul Sportovec roku ČZU obhájila Markéta Davidová, studentka Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, která je vítězkou tradiční ankety už potřetí v řadě.

Potravinová sbírka ČZU pro ukrajinské uprchlíky

S ohledem na pokračující konflikt na Ukrajině a pomoc, kterou poskytujeme osobám prchajícím před válkou, se naše zásoby potravin a čisticích prostředků ve skladu ČZU významně snížily. Stále, i díky Vaší pomoci pomáháme více než 250 uprchlíkům, především maminkám, jejich dětem a dospívajícím. I přes finanční podporu, kterou uprchlíci dostávají od české vlády, je pro ně potravinová pomoc stále velmi důležitá a smysluplná. 
Vážíme si Vaší pomoci obzvlášť před velikonočními svátky!

ČZU si ve svých klíčových oborech výrazně polepšila v žebříčku QS World University Rankings

Žebříček QS World University Rankings publikoval hodnocení jednotlivých univerzit na světě podle oborů, ve kterých působí. Celkem bylo analyzováno 51 oborů akademicko-výzkumného působení vysokých škol. Ve dvou z nich se umístila i ČZU. Jak žebříček na svých stránkách uvádí (přímá anglická citace): „The QS World University Rankings by Subject are compiled annually to help prospective students identify the leading universities in a particular subject. Research citations, along with the results of major global surveys of employers and academics, are used to rank universities“. (Žebříček QS World University Rankings se dle oborů každoročně sestavuje proto, aby pomohl potenciálním studentům identifikovat přední univerzity v konkrétním oboru. Hlediskem hodnocení těchto univerzit jsou citace výzkumů spolu s výsledky velkých globálních průzkumů mezi zaměstnavateli a akademiky.)

Studenti ČZU pořádají benefiční koncert pro Ukrajinu

Dovolte nám pozvat Vás na Benefiční koncert studentů ČZU pro Ukrajinu. S myšlenkou uspořádat tuto akci, kterou vedení univerzity s potěšením uvítalo, nás oslovily studentky Aneta a Zuzana Pilsovy z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Prostřednictvím studentských organizací se k akci připojili další interpreti z řad studentů, a vytvořili tak zajímavý hudební program. Vstupné na koncert je dobrovolné, peníze budou věnovány na transparentní účet zřízený Českou zemědělskou univerzitou v Praze na pomoc Ukrajině.

Gratulujeme novým profesorům z řad naší univerzity

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík dnes v Karolinu předal jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Na nejvyšší akademický titul navrhují kandidáty vědecké a umělecké rady vysokých škol, jmenuje je prezident republiky.

Česká zemědělská univerzita prochází mezinárodním hodnocením

V uplynulém týdnu ČZU a její fakulty hostily první kolo návštěv mezinárodního evaluačního týmu IEP (Institutional Evaluation Programme). IEP je nezávislou agenturou pro zajišťování kvality VŠ, která je uvedena v Evropském rejstříku zajišťování kvality pro vysokoškolské vzdělávání (EQAR) a je řádným členem Evropské asociace pro zajišťování kvality ve vysokoškolském vzdělávání (ENQA).

Na kurzech češtiny se scházejí všechny generace ukrajinských uprchlíků, zájem je obrovský

Součástí komplexní pomoci České zemědělské univerzity v Praze ukrajinským válečným běžencům je také výuka češtiny. Zvládnutí jazyka jim pomůže k snadnějšímu začlenění do české společnosti a k nalezení práce. Intenzivní kurzy češtiny pobíhají na Provozně ekonomické fakultě.

 

 

Nově zvolení děkani tří fakult se ujímají svých funkcí

Čtyřleté funkční období zahájí v úterý 1. února 2022 nově zvolení děkani FAPPZ, PEF a TF.

Petr Sklenička potvrzen ve funkci rektora České zemědělské univerzity v Praze

Své druhé čtyřleté funkční období na postu rektora České zemědělské univerzity v Praze zahájí 1. února 2022 profesor Petr Sklenička. 

Nově zvolený děkan FAPPZ z ČZU je Presidentem European Weed Research Society

Vedoucí katedry agroekologie a rostlinné produkce a nastupující děkan FAPPZ prof. Ing. Josef Soukup, CSc. převzal od 1. ledna 2022 funkci prezidenta v European Weed Research Society. 

Rulandské bílé z vinic ČZU má zlato Salonu vín 2022

Mezi stovku nejkvalitnějších vín České republiky se probojoval produkt Vinařského střediska Mělník-Chloumek České zemědělské univerzity v Praze. V celonárodním Salonu vín získalo zdejší Rulandské bílé zlatou medaili.

ČZU obhajuje své prvenství v udržitelnosti

V letošním ročníku mezinárodního žebříčku UI Green Metric University Ranking, který hodnotí udržitelnost univerzit, se ČZU umístila na 62. místě z celkových 956 univerzit.

Vánoční přání rektora prof. Petra Skleničky

Milé studentky, milí studenti, vážené kolegyně, vážení kolegové,

jsem rád, že letošní vánoční přání připravuji v době, kdy končí zimní semestr, ve kterém jsme oproti tomu loňskému mohli vyučovat převážně prezenčně. To znamenalo, že v učebnách, posluchárnách, laboratořích, dílnách a v celém kampusu vydržel po celý semestr obvyklý a nesmírně příjemný ruch. Je to něco, co k univerzitě neodmyslitelně patří a po čem se nám stýskalo.

Před 10 lety zemřel Václav Havel – Pravda a láska zůstává

Dnes si připomínáme výročí úmrtí prvního prezidenta, který byl zvolen po pádu čtyřicetileté vlády komunistického režimu v tehdejším Československu, Václava Havla. Celosvětově uznávaný český politik, disident, bojovník za lidská práva, básník, dramatik a spisovatel zemřel v 75 letech v neděli 18. prosince 2011 na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. 

Návštěva velvyslance Indie na ČZU

Dne 7.12.2021 navštívil naši univerzitu velvyslanec Indické republiky pan Hemant Harishchandra Kotalwar. Přes 300 studentů a studentek z Indie, kteří na ČZU v současné době studují, to byl hlavní důvod jeho pobytu u nás, a který také využil k setkání s některými studentkami a studenty. Vzájemně diskutovali, v čem jim může velvyslanectví pomoci, a obráceně, čím studentky a studenti z Indie mohou přispět k propagaci své země na ČZU, v Praze a v ČR. 

Proběhlo zasedání Mezinárodní vědecké rady ČZU

V úterý 7. prosince se uskutečnilo zasedání Mezinárodní vědecké rady ČZU. Tato rada je zřízena jakožto poradní orgán rektora a Rady pro vnitřní hodnocení ČZU pro posuzování strategických cílů, vize a poslání ČZU zejména v oblasti vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností a hodnocení jejich kvality.

Hackathon 2021: soutěž o nejlepší chytrá řešení pro život v kampusu ČZU v Praze

Již popáté se studenti České zemědělské univerzity v Praze utkali v myšlenkovém maratonu, v jehož cílové rovince jsou zajímavé nápady využitelné v praxi. Hackathon ČZU se konal ve dnech 23.–30. listopadu 2021 a soutěžící čelili výzvě, reflektující ideu digitalizace kampusu ČZU. Hledali chytrá řešení pro život v kampusu i v dalších oblastech, kde je možné využít potenciál 5G sítí a internetu věcí (NB-IoT).

Evropská komise udělila České zemědělské univerzitě v Praze prestižní cenu HR Excellence in Research

Česká zemědělská univerzita v Praze získala 12. 11. 2021 prestižní ocenění HR Excellence in Research, tzv. HR Award. Zařadila se tak do společenství organizací, které jsou zárukou evropského standardu péče o zaměstnance, a prokázala, že patří mezi univerzity splňující parametry transparentní vzdělávací a vědecko-výzkumné instituce 21. století.

17. listopad - Mezinárodní den studentstva a Den Boje za svobodu a demokracii

Česká zemědělská univerzita si výročí 17. listopadu připomněla několika vzpomínkovými akcemi. Mimo jiné se, stejně jako v loňském roce, zapojila do iniciativy neziskové organizace Díky, že můžem! rozsvícením budovy rektorátu univerzity do barev české trikolory. Jako každý rok se památce studentské manifestace, která 17. listopadu 1989 odstartovala sametovou revoluci, na Národní třídě poklonili zástupci studentské organizace Pupen z. s. Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů a položili zde věnec. Asociace studentů ČZU v rámci Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii uspořádala celodenní florbalový turnaj v aule ČZU a promítla film Pupendo. Fakulta tropického zemědělství připravila video s anketou, v níž její studenti odpovídají na dotaz: Co pro tebe znamená svoboda?

Změny podmínek výuky

Od pondělí 15.11.2021 se mění podmínky, za kterých může probíhat výuka na vysokých školách. Povinnost nosit respirátory se kromě všech společných prostor týká i výuky, pokud je společně přítomno více než 50 osob. S ohledem na velmi vážnou epidemickou situaci je nezbytné, abychom tyto podmínky všichni dodržovali. Tím můžeme společně přispět k tomu, aby výuka v hybridním modelu mohla i nadále pokračovat

ČZU HACKATHON 2021

Stejně jako mnoho úspěšných firem a institucí pořádá i Česká zemědělská univerzita v Praze letos svůj již 5. ročník HACKATHONu v termínu 23.11.– 30.11. ČZU Hackathon vede katedra informačních technologií Provozně ekonomické fakulty, letos však poprvé pro studenty napříč všemi fakultami univerzity.

Nejlepší nápady jak na klima máme na FTZ

Pavilon tropického zemědělství zvítězil v kategorii pracovní prostředí v rámci 3. ročníku soutěže Adapterra Awards o nejlepší projekty reagující na klimatické změny.

V areálu České zemědělské univerzity v Praze dne 3. 11. 2021 otevíráme Výukovou veterinární ambulanci zaměřenou na nemoci zvířat zájmových chovů

Nová, profesionálně vybavená ambulance se nachází v prostorách Katedry veterinárních disciplín FAPPZ. Nabízíme tak kvalitní veterinární služby široké veřejnosti, zaměstnancům i studentů univerzity.

 

 

Nové mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví od 1.11.2021

Pro způsoby vedení výuky se nic nemění a bude dál probíhat v souladu s nastavenými podmínkami na jednotlivých fakultách. Taktéž podmínky, které musejí dodržovat studenti, zůstávají stejné.

Vědci z České zemědělské univerzity v Praze úspěšně dokončili mapování genomu kůrovce lýkožrouta smrkového

Vědci úspěšně zmapovali celý genom lýkožrouta smrkového, Ips typographus, který během jednoho roku dokáže zničit v Evropě a Asii více než 100 milionů metrů krychlových smrkového lesa. Znalost genomu otevírá cestu novému výzkumu tohoto významného škůdce, a je základem pro hledání nových metod jeho účinné kontroly. Mezi členy výzkumného týmu je také prof. Schlyter, který se již několik let podílí na projektu EXTEMIT-K Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.

 

Den s Formulí od CULS Prague Formula Racing 19. října

Přijďte se v úterý 19. října podívat na formuli postavenou studenty ČZU v akci. Jsme tým CULS Prague Formula Racing, který je složen ze studentů nejen z Technické fakulty, ale i z jiných fakult naší univerzity. Projekt není jen o vývoji a samotné stavbě formule, ale je třeba zajistit kompletní chod týmu, který zahrnuje například shánění sponzorů a financí, pořádání akcí či další propagaci týmu.
 

Po stopách stopatnáctileté historie České zemědělské univerzity

Exkurzi do minulosti i současnosti České zemědělské univerzity v Praze nabízí venkovní výstava, která bude až do poloviny listopadu k vidění v kampusu ČZU. Dobové dokumenty, fotografie a průvodní texty jsou prezentovány na panelech umístěných v sousedství univerzitní auly. Mapují historii výuky zemědělských oborů v Čechách od roku 1906, kdy se začaly vyučovat na České vysoké škole technické, až po současnost.

Festival Prague Science Film Fest přiveze do Prahy nejlepší vědecké dokumenty

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest, který se koná v Praze od 18. do 22. října, zavede diváky mezi týmy špičkových vědců a dobrodruhů z celého světa. Návštěvníci poznají autentický život domorodců v pralesech, porozumí řeči velryb, uslyší vzácného sýčka a objeví místa, kam by se bez filmařů nikdy nepodívali. Strhující dokumenty doplní debaty s významnými hosty. Soutěžní přehlídku vědeckých dokumentů organizuje Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) a Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL).

Petr Sklenička pokračuje ve funkci rektora České zemědělské univerzity v Praze

Stávající rektor ČZU v Praze profesor Petr Sklenička bude univerzitu řídit i v dalších čtyřech letech. Akademický senát univerzity na svém zasedání v pátek 8. října 2021 zvolil prof. Skleničku ze dvou kandidátů hned v prvním kole volby.

Slavnostní zasedání vědecké rady ČZU 25. října 2021

Rektor České zemědělské univerzity v Praze prof. Petr Sklenička si Vás dovoluje pozvat na veřejné slavnostní zasedání Vědecké rady ČZU v Praze, které se bude konat v Aule ČZU dne 25. října ve 14:30 hod.

ŠKODA UNI.Space předán k užívání Technické fakultě

V úterý 5. října byl na fakultě slavnostně otevřen ŠKODA UNI.Space 

Point One ČZU – podnikání při studiu i kariéře. S ČZU to zvládnete!

Podnikatelský inkubátor ČZU – Point One: již 7 let pomáháme studentům, vědcům a inovátorům s jejich podnikatelskými ambicemi. Poskytujeme zázemí pro práci v našem skvělém co-workingovém centru, pracujeme s mentory, pořádáme workshopy a vytváříme podnikatelskou komunitu celé univerzity.  

 

Volba kandidáta na funkci rektora ČZU v Praze

Akademický senát ČZU na svém zasedání dne 17. 6. 2021 vyhlásil volbu kandidáta na rektora ČZU pro volební období 1. 2. 2022 až 31. 1. 2026.

Svolání akademické obce ČZU 2021

AS ČZU svolává shromáždění Akademické obce, které se bude konat ve čtvrtek 7. října 2021 od 14:00 hodin v Aule ČZU.

Žádost o dodržování protiepidemických opatření

Milé studentky a milí studenti,

vítám Vás všechny při zahájení nového akademického roku na České zemědělské univerzitě v Praze. Jsem velmi rád, že se po dlouhé době můžeme opět osobně setkávat při výuce a sdílet náš krásný akademický prostor.

Ztraťte se s námi v nočním čase, provedeme vás světem vědců, kteří vás naučí vědu milovat

Chcete zažít, jaké to je ztratit se v čase? 24. září to můžete zkusit v rámci Noci vědců právě na téma ČAS přímo v kampusu ČZU na Suchdole. Do programu pro děti i dospělé se letos zapojilo všech šest fakult a čekají vás tak nevšední zážitky!

Česká zemědělská univerzita v Praze hostila “zlatou” promoci

Více než 150 absolventek a absolventů se v sobotu 11. září sešlo v aule České zemědělské univerzity, aby si při slavnostní “zlaté” promoci připomněli úspěšné zakončení svého studia na někdejší Vysoké škole zemědělské v Praze v roce 1970. Pamětní diplomy si absolventky a absolventi převzali od zástupců promočního kolegia, v jehož čele byl prorektor pro mezinárodní vztahy a 1. prorektor Michal Lošťák.

I naše univerzita je součástí akce VědaFest!

Náš program si můžete přijít užít už ve středu 8. září na Vítězné náměstí v Dejvicích a část programu zároveň můžete zhlédnout online.

 

 

Čerstvá absolventka a nejlepší handicapovaná sportovkyně ČZU Tereza Jakschová bude v Tokiu bojovat o olympijské medaile

Pětadvacetiletá sprinterka Tereza Jakschová, čerstvá absolventka Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, patří mezi české medailové naděje na Letních paralympijských hrách v Tokiu. Startovat bude koncem srpna a svoji nominaci považuje za vrcholný zážitek dosavadní sportovní kariéry.

Studenti ČZU zářili v Tokiu, patří jim dvě z jedenácti českých medailí

K medailové žatvě českých olympioniků na 32. Letních olympijských hrách v Tokiu přispěli stříbrem a bronzem také dva studenti ČZU, oštěpař Jakub Vadlejch a rychlostní kanoista Josef Dostál. Celkové skóre jedenáct medailí znamená největší úspěch našich sportovců na letních hrách v samostatné historii České republiky.

PEF ČZU v Praze organizuje prestižní kongres Evropské asociace zemědělských ekonomů (EAAE)

Ve dnech 20. až 23. 7. 2021 se bude konat pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana XVI. Kongres Evropské asociace zemědělských ekonomů (EAAE). Kongres bude zaměřen na zvýšení role výzkumu v oblasti zemědělské ekonomie při řešení aktuálních problémů produkce potravin. Poukáže také na současné globální i lokální problémy v zemědělství a v rozvoji venkovských oblastí a na možnosti jejich řešení.

Ryby závislé na drogách?

Znečištění vodních ekosystémů má negativní dopad pro populace volně žijících organismů a v konečném důsledku i pro lidskou společnost. Pervitin....?
Citovanost článku.

6. ročník mezinárodní ochranářské konference GBCC v Praze

Kam směřuje svět po roce 2020? Nutný posun od krize k ochraně biodiverzity je tématem 6. ročníku mezinárodní ochranářské konference GBCC, která se uskuteční 10.-12. listopadu 2021 v Praze

Právě vychází časopis Živá univerzita

Pandemicky ztichlý univerzitní kampus ČZU v Praze byl i v první polovině roku ochuzen o kulturní, společenské a sportovní aktivity, a hlavně o přítomnost studentů, kteří do něj vnášejí život. Nedá se ale říct, že by se toho událo málo, jen se to odehrávalo v jiném prostoru. Online komunikace se stala běžnou praxí pro výuku i pro tradiční setkávání odborníků, vědecké konference, veletrhy pracovních příležitostí, a dokonce Dny otevřených dveří. Pro organizátory to byla výzva i cesta k objevování nových možností.

Markéta Davidová obhájila titul Sportovec roku ČZU

Anketa Sportovec roku 2020 už zná jména desítky nejlepších. Titul obhájila biatlonistka Markéta Davidová, mistryně světa z vytrvalostního závodu ve slovinské Pokljuce. Hned za ní se umístila veslařka Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová s čerstvým čtvrtým místem ve dvojskifu ze Světového poháru v Lucernu. A třetím nejlepším sportovcem ČZU je rychlostní kanoista Josef Dostál, trojnásobný mistr světa v kategorii kajakářů. Vzhledem k pandemickým omezením se vyhlášení vítězů odehrálo v úterý 8. června 2021 v komorním duchu.

Informace k promocím

V současnosti probíhají na naší univerzitě státní závěrečné zkoušky, kterým studenti posledních ročníků završují svá studia na ČZU. Přejeme všem hodně úspěchů v tomto důležitém životním kroku a gratulujeme těm, kteří závěrečné zkoušky již úspěšně složili.

ČZU vytváří chytrý kampus budoucnosti: spolu s T-Mobile staví nejmodernější 5G Stand Alone kampusovou síť

ČZU podepsala se společností T-Mobile Czech Republic memorandum o dlouhodobé spolupráci, která zahrnuje vybudování komplexně digitalizovaného kampusu a dalších univerzitních pracovišť na nejnovější 5G Stand Alone s využitím IoT platformy. V příštích čtyřech letech chce ČZU dokončit komplexní digitalizaci, spočívající ve vytvoření digitálního ekosystému zaměřeného na vědy o živé přírodě. Součástí unikátního projektu bude nejen propojení celého kampusu, ale i vzdálených pracovišť univerzity.

ČZU se umístila na prvním místě v Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost

Česká zemědělská univerzita v Praze se umístila na prvním místě v Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost 2020 v kategorii Veřejný sektor, velké a střední podniky – chytré inovace. ČZU zároveň získala ocenění Společensky odpovědná organizace II. stupně a mezinárodní ocenění Evropské nadace pro management kvality „Committed to Sustainability“, vycházející z Modelu excelence EFQM.

FOTOREPORTÁŽ: Inaugurace děkana prof. Patricka Van Damma

Dne 5.5. se konala inaugurace nového děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze prof.ir.dr. Patricka Van Damma. Do úřadu ho jmenoval rektor ČZU prof. Petr Sklenička. Vystřídal tak ve funkci dosavadního děkana fakulty prof. Jana Banouta.

Zvyšování lesní těžby v Evropě není tak dramatické. Tým vědců vyvrátil studii Evropského výzkumného centra a svou reakci publikoval v časopise Nature

Autoři ze Spojeného výzkumného centra Evropské komise tvrdí, že po roce 2016 došlo v Evropě k 69 % nárůstu lesních těžeb. Toto zjištění vyvolalo v Evropě bouřlivé odborné a politické diskuse. Třicet vědců z 13 evropských zemí – včetně odborníků z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze však závěry této studie zpochybnilo vydáním článku v časopise Nature.

Katedra tělesné výchovy ČZU zprovoznila nové workoutové hřiště

Žebříky, bradla, hrazdy. Nové workoutové hřiště neboli fitness parčík je dalším prvkem v celé široké škále možností sportovního vyžití, které nabízí Katedra tělesné výchovy ČZU.

Zajištění podmínek studia na ČZU od 26. 4. 2021

S platností od 26. 4. 2021 je možná účast na klinické a praktické výuce a praxi studentů posledních ročníků. Vzhledem k tomu, že semestr pro poslední ročníky již skončil, tak tuto možnost nevyužijeme. Kromě toho jsou pro všechny studenty povoleny individuální konzultace s účastí však pouze jednoho studenta a jednoho akademického pracovníka.

Pro ostatní ročníky se s ohledem na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví nic nemění, a proto výuka pokračuje plně v distančním režimu s využitím online forem výuky, tak, jak tomu bylo doposud.

MONETA Money Bank věnuje na projekt Chytrá krajina 2030+ přes 2 miliony korun

MONETA Money Bank finančně podpoří projekt Chytré krajiny 2030+, který vzniká pod křídly České zemědělské univerzity a Centra pro vodu, půdu a krajinu. MONETA věnuje celkem 2,5 milionu korun na tento projekt včetně vybudování malé vodní nádrže „Pod bažantnicí“ a závlahové soustavy v lokalitě Amálie v rámci projektu Chytrá krajina 2030+.

Univerzitní projekt Uniqway spolupracuje s Červeným křížem

Projekt univerzitního carsharingu Uniqway se spojil s Českým červeným křížem a poskytuje auta pro rozvoz zdravotníků z Prahy do okolních nemocnic. Dobrovolníky hledá mezi svými uživateli, kteří se mohou zapojit a věnovat svůj čas dobré věci.

Odběrové testovací místo v areálu ČZU může nyní využívat i veřejnost

Od pondělí 22. března 2021 může odběrové místo v kampusu České zemědělské univerzity v Praze na testování COVID-19 využívat také veřejnost.

Rezervace u Biotechnologické společnosti Aiomica, a.s. zde:

https://www.aiomica.com/staynegative-praha-6-suchdol

Termíny pro veřejnost budou k dispozici v odpoledních hodinách a také během víkendu. „Věřím, že možnost nechat se otestovat pomůže zejména lidem z blízkého okolí. Těší nás, že jsme kapacity našeho odběrového místa, v době narůstajícího požadavku na testování, mohli dát již po třech týdnech zřízení testování k dispozici veřejnosti,“ řekl Jan Borák, ředitel Odboru bezpečnosti ČZU v Praze. 

Odběrové místo určené pro zaměstnance univerzity jsme zřídili na začátku března jako první univerzita v ČR a jedna z prvních veřejných institucí. V průměru zde bylo provedeno 300 testů denně s 1 % pozitivitou.

Maturity a přijímací zkoušky – informace prorektora pro pedagogickou činnost

Vážená kolegyně, vážený kolego,

velmi mě těší Váš zájem o studium na České zemědělské univerzitě v Praze. Vzhledem k současné komplikované situaci se na Vás obracím, abych Vám podal bližší informace k přijímacímu řízení a především vysvětlil, zdali se změny v organizaci maturit nějak tohoto procesu dotýkají.

Den otevřených dveří on-line 19. března 2021

Den otevřených dveří České zemědělské univerzity v Praze proběhne v pátek 19. března od 11:00 hodin. V našem jedinečném kampusu na Suchdole se sice osobně nepotkáme, ale můžete se seznámit s univerzitou alespoň online formou. Věříme, že náš online Den otevřených dveří vám přinese nejen dostatek informací, ale snad i zážitků, které vás nasměrují tím správným směrem při výběru vašeho studia. Od 11:00 hodin vám naši průvodci Ondra a Kája představí univerzitu formou živého vysílání, poté následují streamy jednotlivých fakult.

Veškeré informace včetně programu najdete zde: https://www.dod.czu.cz/cs

Připojte se k nám a zažijte ČZU!

Fakultu tropického zemědělství bude řídit profesor z Gentu

Belgický profesor Patrick van Damme se od května 2021 stane děkanem Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. V této funkci nahradí profesora Jana Banouta, jemuž letos končí již druhé čtyřleté funkční období. Je to historicky první cizinec na postu děkana v České republice. Na ČZU působí od roku 2012.

ČZU se umístila v hodnocení 600 nejlepších univerzit v zemích tzv. Emerging Economies v lepší polovině

Organizace Times Higher Education zveřejnila žebříček vysokých škol působcích v zemích nazývaných jako Emergining Economies (jedná se o země mimo ty, které formují jádro světového systému, kam patří např. USA, Kanada, země EU před jejím rozšířením o ČR a další evropské země, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland). Mezi více než 600 univerzitami ze 47 zemí světa spadající pod tzv. Emerging Economies (včetně Číny, Indie, Ruska, Brazílie nebo Mexika) se ČZU umístila na 251. - 300. místě. Z hodnocených univerzit v ČR, kterých bylo 18, je ČZU na 5. místě.       

Emerging Economies University Rankings 2021 | Times Higher Education (THE)

 

Česká zemědělská univerzita pomáhá chránit obyvatele a majetek Suchdola

Formou pravidelných večerních a celonočních obchůzek nabídl Odbor bezpečnosti České zemědělské univerzity v Praze pomoc s ochranou obyvatel a majetku Suchdola, městské části, v níž univerzita sídlí. Ostraha ČZU tak bude působit i mimo kampus univerzity. Tímto krokem ČZU reaguje na zvýšenou kriminalitu v městské části Praha-Suchdol.

ČZU jako první vysoká škola zřídila odběrové testovací centrum na přítomnost COVID-19. Pozitivních případů během prvního dne: 1 %

Poskytování této služby jsme zajistili u biotechnologické společnosti Aiomica, a.s., která se od začátku pandemie věnuje odběrům a výrobě testovacích sad pro certifikovaná odběrová pracoviště. Díky naší včasné reakci jsme tak první vysokou školou a jednou z prvních veřejných institucí, která pro své zaměstnance zajistila přednostní možnost testování na přítomnost onemocnění COVID-19.

Dezinfekční rám a měření teploty na ČZU. Pro zamezení šíření nákazy COVID-19 děláme maximum

Ve vestibulu budovy rektorátu univerzity jsme umístili bránu s funkcí dezinfekce a s bezkontaktním měřením teploty. Snažíme se tak, spolu s dalšími opatřeními, přidat další stupeň prevence onemocnění a šíření viru SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19.

Dezinfekční bránu mohou využít všichni zaměstnanci, studenti a návštěvníci univerzity, budou-li mít zájem.

„Chci provést univerzitu touto těžkou dobou,“ říká rektor profesor Petr Sklenička v rozhovoru pro iDNES.cz. Zároveň tak vysvětluje své důvody, proč již nebude kandidovat na předsedu České konference rektorů

Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička nebude obhajovat post předsedy České konference rektorů. Poslední rok řešil především koronavirus, kde šlo například o vyjednávání zákonů, aby vysoké školy vůbec mohly fungovat. Nástupce by podle Skleničky mohly čekat lepší časy, kdy se bude spíš rozvolňovat. Obhajovat nechce kvůli svojí vědecké práci.

 

Markéta Davidová je mistryní světa! Co přispělo k úspěchu?

Biatlonistka a zároveň studentka Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU Markéta Davidová zvládla vytrvalostní závod na 15 km na MS v Pokljuce bez jediné chyby. Ze špičky jako jediná střelila všech dvacet ran do terče. A tradičně se jí vydařil i běh. Se startovním číslem 39 byla v cíli  27,9 vteřiny před druhou Hannou Öbergovou ze Švédska.

V rozhovoru pro Českou televizi prozradila, že se v pondělí věnovala tréninku, ale k úspěchu možná také pomohlo studium a příprava diplomové práce. "Potřebovala jsem hlavu zaměstnat i jinak a ta škola přišla vhod," poznamenala studentka České zemědělské univerzity. 
Zdroj: https://sport.ceskatelevize.cz/clanek/biatlon/posledni-kulku-jsem-tlacila-myslenkami-hlasila-davidova-ke-zlatu-pomohla-i-skola/602bd9a848bff33081408a56

Velká gratulace a ať Vám škola přinese další úspěchy nejen ve světě sportu, Markéto!

 

Náš merch až k vám domů! Spustili jsme pilotní verzi nového e-shopu ČZU

Můžete si pořídit nové kousky merche, ale i víno nebo produkty z Point One. Další zboží budeme postupně doplňovat. Zatím můžete využít osobní odběr v kampusu ČZU nebo dopravu Českou poštou.

https://shop.czu.cz/

Příjemné nakupování!

PESTRÁ KRAJINA 2020 ocenila šest farmářů

ASZ ČR vyhlásila výsledky třetího ročníku programu Pestrá krajina

Ramsarská úmluva o mokřadech slaví 50 let

Jedinému ekosystému světa, který má vlastní mezinárodní úmluvu, se věnuje také FŽP

AKTUALIZOVÁNO! Den otevřených dveří na ČZU proběhne 23. 1. ONLINE

Den otevřených dveří České zemědělské univerzity v Praze proběhne v sobotu 23. ledna od 10:30 hodin. V našem jedinečném kampusu na Suchdole se sice osobně nepotkáme, ale můžete se seznámit s univerzitou alespoň online formou.

V kampusu ČZU se vše nachází na jednom místě. V 11:00 hodin se podíváme s průvodci Kájou a Ondrou na místa, kde můžete bydlet, jíst a potkávat se s kamarády. Čekají nás koleje, menza, Knihovna ČZU, Kariérní centrum i nové Welcome centre

Gaudeamus - veletrh vzdělání ONLINE 22. ledna 2021

Opět na Gaudeamus - veletrh vzdělání GAUDEAMUS - tentokrát ONLINE. V pátek 22. ledna vás čeká přednáškový den naší univerzity!
 
 
 
Program:
 
9:00 – 9:25
Představení České zemědělské univerzity v Praze
 
9:30 – 10:00
Jak a kde nás můžete sledovat najdete na webu www.gaudeamus.cz.
 
 

Prof. Jan Vymazal je jedním ze tří nejcitovanějších vědců v ČR

Seznam 2% nejcitovanějších vědců světa obsahuje devět jmen z ČZU

ČZU opět obhajuje své prvenství v udržitelnosti mezi českými VŠ v žebříčku UI GreenMetric

V loňském roce ČZU zaujala 36. místo v žebříčku UI GreenMetric celosvětově a opakovaně obsadila 1. místo mezi zúčastněnými vysokými školami z ČR

Vydali jsme knihu ČZU 77x jinak

Česká zemědělská univerzita v Praze je univerzita pulzující životem a tvoří se zde množství unikátních výsledků, které mají dopad nejen v České republice, ale i v zahraničí. Ovšem, jak už tomu tak bývá, o některých aktivit?ách se mimo vědecké kruhy příliš neví. Proto jsme vytvořili knihu “ČZU 77x jinak”, která tato témata přibližuje odlehčenou formou.

On-line konference – Zavádění agrolesnictví v praxi

Srdečně Vás zveme na on-line konferenci „Zavádění agrolesnictví v praxi“, již pořádáme v rámci projektu TAČR Éta: Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkova.

Zájemcům o problematiku agrolesnictví zde budou představeny výstupy jak tohoto, tak i dalších projektů s agrolesnickou tématikou, dále například současný pohled zemědělců na agrolesnictví, legislativa a nová dotační opatření, ekonomika i praktické agrolesnické zkušenosti.

Konference se bude konat on-line 10. 12. 2020 od 9.00 do 13.30 hodin na platformě MS Teams.

Z důvodu omezené kapacity prosíme o registraci: https://forms.gle/Pv5Y5MxjfnPSPfPL8

Ministerstvo zemědělství ocenilo diplomové a disertační práce studentů ČZU s praktickým přínosem

Cenu ministra zemědělství za vynikající diplomovou a disertační práci s přínosem pro praxi v oblasti zemědělství, lesnictví, vodního hospodářství a ochrany krajiny a přírodních zdrojů a Ceny profesora Stoklasy nejlepší absolventce či absolventovi doktorského studia na ČZU předal dne 3. prosince 2020 absolventům České zemědělské univerzity v Praze náměstek ministra zemědělství pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání Ing. Pavel Sekáč, Ph.D. a rektor ČZU prof. Ing. Petr Sklenička, CSc. Předání ocenění proběhlo za přítomnosti kolegia rektora. 

Právě vychází Živá univerzita

Jako adventní dárek jsme pro vás připravili další dvojčíslo časopisu Živá univerzita. Na sedmdesáti stranách shrnujeme to nejzajímavější, co se během turbulentního koronavirového roku na naší univerzitě událo. V rozhovorech, článcích a aktualitách se přesvědčíte, že se život hodně změnil, ale nezastavil. Jen pokračuje jiným směrem a tempem.

 

Novým kvestorem ČZU je Ing. Jakub Kleindienst

Rektor ČZU prof. Ing. Petr Sklenička, CSc. na základě výběrového řízení jmenoval kvestorem ČZU v Praze pana Ing. Jakuba Kleindiensta, který dosud působil na pozici ředitele Odboru vnějších vztahů ČZU. Jmenování je platné počínaje 1. 12. 2020. Ing. Jakub Kleindienst absolvoval Vysokou školu finanční a správní v oboru Veřejná správa a ČZU v oboru Krajinné inženýrství. V soukromé i veřejné sféře zastával řadu vysokých manažerských funkcí.

Svolání Akademické obce ČZU

Předseda AS ČZU a rektor ČZU svolávají výroční shromáždění akademické obce ve čtvrtek 3. 12. 2020  od 14:00 hodin.

Srdečně Vás zveme 27.11. od 17 hod na páteční Noc vědců 2020 v online podobě

Již tento pátek od 17 hodin bude Česká zemědělská univerzita v Praze žít vědou. Naše univerzita se znovu zapojuje do národního projektu s názvem Noc vědců, tentokráte s podtitulem „Člověk a robot“ a poprvé se připojuje také k European Researchers’ Night 2020.

 

 

Na území Prahy žije už stovka bobrů, původem jsou z Bavorska

Populace bobra evropského se na území hlavního města rozrůstá. Vědci odhadují, že aktuálně v Praze žije zhruba 100 jedinců v 17 teritoriích. První výskyt bobra v hlavním městě byl po dlouhých 185 letech potvrzen teprve v roce 2015. Bobři pocházejí původem z Bavorska. “Bobři Prahou nicméně hlavně procházejí a šíří se dále po proudu Vltavy”, uvedl Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze, jehož tým se populací pražských bobrů v posledních letech intenzivně zabývá.

Společný robotický tým TF ČZU a Robotika.cz pod názvem Robotika získal cenné umístění v dalším kole světové soutěže DARPA

Tým Robotika ve spolupráci s Technickou fakultou ČZU uspěl v dalším kole světové soutěže DARPA Subterranean Challenge - SubT Virtual Cave Circuit. Ve virtuálním prostoru se potkalo 16 týmů prestižních univerzit a technologických firem. Tým Robotika ve vyrovnaném klání získal celkové čtvrté místo a odnesl si třetí cenu v kategorii „self-funded teams“.

 

AKTUALIZOVÁNO: Den otevřených dveří na ČZU proběhne 20. 11. ONLINE

Den otevřených dveří České zemědělské univerzity v Praze proběhne v původně plánovaném termínu 20. listopadu. V našem jedinečném kampusu na Suchdole se sice osobně nepotkáme, ale můžete se seznámit s univerzitou alespoň online formou.

Konference "Kariérové poradenství a vzdělávání ve světě vzhůru nohama" 20. - 21. listopadu 2020

Srdečně vás zveme na online konferenci "Kariérové poradenství a vzdělávání ve světě vzhůru nohama", která proběhne ONLINE 20. - 21. listopadu 2020. Konference je otevřená všem zájemcům, kteří se zajímají o kariérové poradenství a vzdělávání, akademickým pracovníkům, poradcům, učitelům, dalším pracovníkům v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti ve státních, neziskových i privátních organizacích.

Slovo rektora České zemědělské univerzity v Praze k 31. výročí Sametové revoluce

Vážené studentky, vážení studenti, celých třicet jedna roků žijeme v demokracii, dokonce bych řekl, že v jedné z nejsvobodnějších zemí na světě. Díky tomu vaše generace ještě do nedávna nezažila, jak chutná například omezení volného pohybu, studia nebo podnikání. Tento rok je ale jiný. Od jara se učíme žít v prostředí nejrůznějších zákazů, nařízení a regulací. Nesmíme se potkávat ve škole při výuce, ruší se vaše studijní cesty do zahraničí, nemůžete se účastnit kulturních nebo sportovních akcí. Trochu tak přicházíte o jednu z nejkrásnějších etap vašeho života, když jste museli vyměnit pravý studentský život za výuku online.

Něco málo z udržitelných aktivit ČZU

ČZU si uvědomuje svou odpovědnost vůči okolí a společnosti a zavazuje se, že udělá vše, co je v jejích silách, aby předešla negativním dopadům, které hrozí dalším generacím. Vzdělává studenty s důrazem na udržitelný rozvoj, minimalizuje negativní dopady své činnosti na životní prostředí, přináší řešení environmentálních a sociálních problémů a šíří vědomosti o udržitelném rozvoji. Jde rovněž příkladem svými hodnotami a jednáním nejen dalším vzdělávacím institucím, ale také veřejnému a soukromému sektoru.

Česká zemědělská univerzita a Pražský inovační institut se dohodly na spolupráci

Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) a Pražský inovační institut (Pii) dnes uzavřely memorandum o vzájemné spolupráci. Dohodly se, že budou společně využívat nejnovějších vědeckých poznatků pro řešení aktuálních problémů zejména v oblasti životního prostředí a městského rozvoje. Soustředit se budou například na projekty takzvaných inteligentních veřejných budov, které mají vertikální zahrady či zelené střechy, rozvoj městského zemědělství a agroparků nebo školní virtuální elektrárny. 

Jsme ČZU. Jsme univerzita plná života: Podívejte se na naši novou videovizitku

Odbor vnějších vztahů České zemědělské univerzity v Praze představuje novou videovizitku. Natáčeli jsme ji dva dny ve spolupráci s JAKOBY FILMS, účinkují samozřejmě studenti, zaměstnanci ČZU a také naši chráněnci ze světa zvířat. Uvidíte pracoviště jednotlivých fakult, náš jedinečný suchdolský kampus, ale hlavně – dýchne na vás atmosféra profesionality kombinované s pohodou. Jak zní jeden z komentářů na sociálních sítích: „To jinde nezažiješ.“ Tak si novou videovizitku ČZU v Praze užijte!

https://youtu.be/cxnZg6XXwC0

 

 

Výlov Vyžlovského rybníka

Plánovaný podzimní výlov Vyžlovského rybníka tradiční metodou v sobotu 7. listopadu od ranních hodin nabídl nevšední zážitek. Největší univerzitní rybník má 20 hektarovou vodní hladinu. Osádku tvoří kapr šupinatý, lín, amur bílý a z dravých ryb je to štika, candát a sumec. 25 rybářům pomáhali také studenti z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU, kteří mimo jiné třídili a nakládali ryby. Očekávaný výlovek rybářů je zhruba 200 – 220 metráků ryb. Menší ryby budou nasazeny na lesní rybníky ČZU, část úlovku bude odvezena na sádky k vánočnímu prodeji, který bude probíhat od 19. prosince a čerstvě vylovené ryby si lidé také kupovali přímo po výlovu na hrázi Vyžlovského rybníka. Výlov i prodej proběhl při dodržování hygienických pravidel, lidé měli roušky a dodržovali rozestupy.

Konference Bibliotheca Academica 2020: Vysokoškolské knihovny jako strategičtí partneři ve vzdělávání

V úterý 3. listopadu 2020 se konala konference Bibliotheca Academica 2020 (https://akvs.cz/akce/akce-2020/ba-2020/), kterou každoročně pořádá Asociace knihoven vysokých škol ČR (www.akvs.cz). Letošní ročník proběhl v online prostředí, ostatně stejně jako byla do online prostředí v této době přesunuta naprostá většina služeb vysokoškolských knihoven. Téma konference s 200 účastníky reflektovalo aktuální situaci, zároveň ale bylo velmi nadčasové.

Týden vědy a techniky AV ČR už příští týden a v online prostředí

Největší vědecký festival v České republice, kterého se naše univerzita každoročně účastní, proběhne od 2. do 8 listopadu 2020. Veškerý online program najdete na http://www.tydenvedy.cz/program.

A co vás čeká za ČZU?

Technická fakulta ČZU v Praze si připravila přednášku na téma Robotika v zemědělství a také představí Prototypovou laboratoř ProLab Technické fakulty.

Za Fakultu lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze vás čeká přednáška na téma Moderní trendy v dřevařství v 21. století v souvislosti s klimatickými změnami.

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze chystá přednášku s tématem Rizika a přínosy lovu a konzumace masa z buše. Na ni si do dnešního dne rezervujte své místo!

A s Fakultou životního prostředí - ČZU v Praze se můžete zúčastnit přednášky a diskuse na téma výzkumu sněhu a lavin a zároveň zhlédnout film na téma návratu vlků do naší přírody s následnou diskuzí.

Nenechte si ujít nabitý program po celý týden!

http://www.tydenvedy.cz/program/#c=0&a02[]=72.

 

CZU mobiLAB nabízí komplexní řešení detekce infekčních onemocnění (včetně COVID-19) v těžko dostupných oblastech rozvojových zemí

Česká zemědělská univerzita v Praze představuje koncept mobilních laboratoří CZU mobiLAB. CZU mobiLAB je připravena k plnému využití v humánní a veterinární medicíně k detekci libovolných infekčních agens na základě detekce jejich nukleových kyselin v odebraných vzorcích. Koncept CZU mobiLAB umožňuje využití v těžko dostupných oblastech rozvojového světa, zároveň nabízí řešení pro vyspělé státy v případě reakce na nečekané hrozby.

ČZU rozjíždí výzkumný projekt produkce kvalitních regionálních potravin podpořený prestižním grantem evropského programu Horizont 2020

Na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze se právě vytváří interdisciplinární mezinárodní pracoviště, které se bude věnovat výzkumu pokročilých technologií pro vysoce kvalitní, bezpečnou a udržitelnou regionální produkci potravin. Ambiciózní šestiletý projekt umožní grant, který tato fakulta jako jediná v ČR získala v prestižní výzvě ERA Chairs evropského programu Horizont 2020.

Vysoké školy letos přijdou až o 2,25 miliard Kč

Veřejné, státní i soukromé vysoké školy podle odhadů České konference rektorů (ČKR) přijdou letos kvůli epidemii koronaviru až o 2,25 miliardy korun. Za první tři čtvrtletí jejich ztráty a vícenáklady v důsledku epidemie covidu-19 činí 1,26 miliardy korun. "Úbytek peněz bude mít na vysoké školy zásadní dopad. Návrh rozpočtu na vysokoškolské vzdělávání navýšený o 1 miliardu ve výši 28,4 miliardy korun, který již schválila vláda, nebude dostatečný", řekl předseda ČKR prof. Petr Sklenička.

Prohlášení České konference rektorů k uctění státního svátku 28. října 2020

Rektorky a rektoři vysokých škol České republiky, členky a členové České konference rektorů, uctí 28. října 2020 den vzniku Československa individuálně, většinou položením kytice k soše prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka ve městě, v němž sídlí jejich vysoká škola. Vzhledem ke stávající krizové epidemiologické situaci neuctí tedy tento významný státní svátek všichni společně v Praze na Hradčanském náměstí u sochy TGM, jak bývalo léta zvykem.

Na půdě České zemědělské univerzity se konal Národní informační den k programu Horizont 2020 a Horizont Evropa pro oblast Life Sciences

Národní informační den (NID) se koná každoročně na ČZU a je pořádán ve spolupráci s Technologickým centrem AVČR za účasti zástupců Evropské komise.  V každé členské zemi se koná ročně maximálně jedna akce tohoto typu. Účastní se ho vědci z vysokých škol, výzkumných institucí stejně jako odborníci z vývojových oddělení firem a projektoví specialisté. Na ČZU letos proběhl NID již po šesté.

Obnova Riegrových sadů podle projektu architekta Matouše Jebavého mezi 50 nejlepšími v prestižním GRAND PRIX

Mezi padesáti projekty, které se utkaly ve finále prestižní ceny GRAND PRIX Obce architektů, je obnova jižní části Riegrových sadů podle návrhu doc. Ing. Matouše Jebavého, Ph.D. Projekt architekta z katedry zahradní a krajinné architektury FAPPZ České zemědělské univerzity v Praze citlivě řeší významné partie městského parku v centru pražských Vinohrad s ohledem na historické vazby. Revitalizace probíhala v letech 2010–2019.

Tři projekty ČZU podpořeny Programem KAPPA TAČR

FŽP získala podporu dvou projektů, další získala FLD 

ČZU uspěla se třemi projekty v 1. veřejné soutěži Programu KAPPA TAČR, který bude financován Fondy EHP a Norska v celkové výši dotace 32,5 milionů EUR pro 25 výzkumných projektů v různých oborech. Fakulta životního prostředí uspěla se dvěma projekty: Nanoremediace kontaminovaných půd: Implementace technologie s ohledem na ekotoxikologické aspekty s hlavním řešitelem Michaelem Komárkem, a Využití tradičních znalostí k zastavení ztráty biologické rozmanitosti v lesích (ROTATE) řešitelky Jany Doudové.

Fakulta lesnická a dřevařská získala podporu pro Management genových zdrojů lesních dřevin při klimatické změně (FORGENRES) s hlavním řešitelem Milanem Lstibůrkem.

Anotace projektů naleznete v příloze.

Dnes začíná ČZU Film Fest. Sledujte zdarma na watchandknow.cz!

Na tři desítky mezinárodních dokumentárních filmů se představí na ČZU Film Festu, který pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s Academia Film Olomouc Univerzity Palackého v Olomouci. Letošní nultý ročník probíhá vzhledem ke koronavirové pandemii v online prostředí. Na watchandknow.cz   je po registraci možné všechny nabízené filmy zhlédnout zdarma. Další informace a přehled filmů najdete také na: https://www.facebook.com/CZUFilmFest

 

Podnikatelský inkubátor Point One nabírá nové členy

Nabízíme skvělou příležitost převést vaše sny a přestavy v realitu. Univerzitní podnikatelský inkubátor Point One totiž nabírá nové členy! Založte projekt a získejte neocenitelné zkušenosti již při studiu. Inkubujeme úspěšné záměry, které jsou zodpovědné ke společnosti a životnímu prostředí. Poskytujeme zázemí, pomocnou ruku a programy ušité na míru podnikatelům, kteří to myslí vážně. Pomáháme budovat životaschopné a odpovědné firmy s vazbou na ČZU. 

Nábor je spuštěný od 28.9. a do 15.10. je možné zaslat přihlášku, kterou najdete na webových stránkách Point One. Těšíme se na vás a vaše nápady!

Univerzitní osmy - vítězství mužů ČZU na Primátorkách

Velká studentstká sportovní radost! V rámci Pražských primátorek proběhl 10. ročník závodu Univerzitní osmy, kde v kategorii muži zvítězil TÝM ČZU! Nádherný úspěch, za který moc děkujeme a gratulujeme k 1. místu!
 
Skvělý mužský tým ČZU: Včelák Daniel, Bláha Petr, Kulhánek Adam, Kobera Lukáš, Láznička Miloš, Buzrla Petr, Votruba Vojtěch, Fojtík Jaroslav, kormidelník Skružná Žaneta 
 
Tím jsme ale nekončili. I večerní program totiž patřil ČZU, jelikož si diváci mohli užít koncert
ČZU Life Orchestra, který se skládá především ze studentů a absolventů naší univerzity.
 
Děkujeme všem za krásné zážitky a skvělou reprezentaci ČZU!
 

Fakulta tropického zemědělství otevřela nový „zelený pavilon“

Budova poskytne nejen ty nejmodernější prostory pro zájemce o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí, ale i zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost v oblasti udržitelných technologií, potravinové bezpečnosti, obnovitelných energií či agrolesnictví nebo program na záchranu antilopy Derbyho. V neposlední řadě zde bude svůj výzkum realizovat i Centrum infekčních nemocí zvířat (CINeZ), zaměřující se mimo jiné na přenos COVID-19 mezi zvířaty a lidmi.

2020 Debata univerzit o dopadech COVID-19

Jarní pandemie nemoci COVID-19 ukázala, že univerzity mají ve společnosti nezastupitelnou roli. Školy se rychle zorientovaly, kde je potřeba pomoct, a nabídly své kapacity a síly. Podívat se s odstupem na to, jak se své úlohy zhostily a jak byly společensky zodpovědné, má za cíl další diskuze zástupců univerzit, která se koná 17. září v Praze a její přenos je možné sledovat i na webu magazínu vysokých škol universitas.cz  a také na FCB stránkách univerzit.

Náměstek Kopečný v rámci rozvoje spolupráce s českými univerzitami v oblasti obranného výzkumu a vývoje navštívil ČZU

Náměstek (MO) Tomáš Kopečný navštívil Technickou fakultu ČZU. Spolu s děkanem Technické fakulty doc. Jiřím Maškem a děkankou Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů prof. Ivou Langerovou řešili možnosti pro spolupráci v oblasti obrany.

IMEKOFOODS 2020 NA ČZU od 16.9. do 18.9.2020

Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze spolu s IMEKO TC23 s potěšením zvou na 5. ročník mezinárodní konference IMEKOFOODS 2020

Bílá královna Sixteen zemřela

Ve čtvrtek 3.9.2020 ve večerních hodinách odešla tiše po dlouhé a těžké nemoci na věčné pastviny legendární bělka Sixteen. Za svojí dlouhou a úspěšnou dostihovou kariéru vyhrála 2x Velkou Pardubickou, 2x byla druhá, 1x třetí a po posledním nedokončeném dostihu se přestěhovala na statek České zemědělské univerzity v Praze. V zaslouženém důchodu zde letos dvacetiletá Bílá královna strávila osm klidných let. Z přísnější dostihové dámy se stala milá a přátelská kamarádka, která si získala srdce každého. Britská princezna Anna obdivovala tak malou kobylku s tak velkým srdcem, a to přesně charakterizovalo její život.

ČZU nabízí pro studenty a zaměstnance další ubytovací prostory na koleji hotelového typu

ČZU v Praze zahajuje provoz nové koleje v bývalém hotelu Fortuna West v Praze 6 – Řepy přibližně 35 minut od kampusu ČZU a 17 minut od centra Prahy. Nabízíme možnost střednědobých a dlouhodobých pobytů. 

ČZU si v nejnovějším hodnocení nejlepších světových univerzit polepšila o 100 míst a umístila se na 801. až 900. místě ve světě a na 5. mezi českými univerzitami

Takzvaný šanghajský žebříček patří mezi nejsledovanější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers či počet držitelů Nobelovy ceny spjatých s danou institucí.

Nové výzkumné centrum ČZU se zaměří na přenos COVID-19 a dalších infekčních nemocí mezi zvířaty a lidmi

Virus způsobující onemocnění COVID-19 se podle posledních poznatků přenáší kromě lidí i na zvířata. Nakazit se mohou např. kočky, psi nebo fretky, ale také hospodářská zvířata. Rozšíření pandemie mezi zvířecí populaci motivovalo vznik Centra infekčních nemocí zvířat (CINeZ) při České zemědělské univerzitě v Praze. To bude kromě základního výzkumu poskytovat služby chovatelům a umožní jim testování jejich zvířecích svěřenců.

Nejlepším vínem v Čechách je Rulandské bílé 2018 České zemědělské univerzity v Praze

Šampionem mezi 135 značkami, přihlášenými do letošní Národní soutěže vín, je Rulandské bílé 2018, pozdní sběr z vinice v Chloumku u Mělníka. O vinařství, patřící České zemědělské univerzitě v Praze, se už 18 let stará vedoucí střediska Štěpán Weitosch. Letošní vítězství je o to cennější, že je obhajobou loňského titulu šampiona.

Aula ČZU jako symbol udržitelnosti

Ekologická budova auly ČZU v Praze soutěží o titul „zelená střecha roku“ a připravuje se na zahájení akademického roku

Gratulujeme čtyřem novým profesorům z řad naší univerzity

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga dnes v Karolinu předal jmenovací dekrety 80 novým profesorkám a profesorům. Na nejvyšší akademický titul navrhují kandidáty vědecké a umělecké rady vysokých škol, jmenuje je prezident republiky.

 

MONETA Money Bank spolupracuje s ČZU na projektu CHYTRÁ KRAJINA 2030+

MONETA Money Bank uzavřela memorandum o spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu (CVPK), které funguje pod Českou zemědělskou univerzitou. Hlavním předmětem spolupráce je podpora projektu chytré krajiny v blízkosti Lán. Cílem projektu CVPK je vytvořit a pilotně otestovat krajinu adaptovanou na klimatickou změnu a podmínky roku 2030+.

Aula ČZU se uchází o cenu „Zelená střecha roku 2020“

Hlasujte pro zelenou střechu Auly ČZU v soutěži „Zelená střecha roku 2020“ a pomozte jí vyhrát Cenu veřejnosti! Do konce srpna 2020 můžete každý týden jednou posílat své hlasy.

Milada Horáková – nacisté ji věznili, o život připravili komunisté

Připomínáme si justiční vraždu právničky a bojovnice za práva žen Milady Horákové, která byla před 70 lety odsouzena a popravena během komunistických politických procesů.

ČZU spolupracuje s městskou částí Praha 2 na projektu adaptace na klimatické změny

V souvislosti s projektem adaptace na klimatické změny v podmínkách měst, který zahájila městská část Praha 2 ve spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu (CVPK) České zemědělské univerzity (ČZU) v září minulého roku, se začínají rýsovat i nové možnosti.

Galavečer společného univerzitního hokejového klubu Engineers Prague (ČZU, VŠE, ČVUT) - vyhráli jsme 1. ročník Univerzitní ligy

Během tohoto večera, který poctil svou přítomností profesor Sklenička, rektor ČZU, profesorka Hana Machková, rektorka VŠE a další významní hosté, byla vyhodnocena uplynulá sezóna za úspěšnou, neboť pražští Inženýři získali svůj první titul v Univerzitní lize ledního hokeje. 

ČZU uzavřela memorandum se společností VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.

Česká zemědělská univerzita v Praze bude spolupracovat se společností VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s. Zavázala se k tomu v memorandu, které podepsal rektor ČZU profesor Petr Sklenička a Bohdan Soukup, zástupce společnosti VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.

Slavnostní setkání s rektorem ČZU Petrem Skleničkou a nejlepšími sportovci roku 2019

Příznivá situace konečně umožnila setkání oceněných sportovců roku s rektorem Petrem Skleničkou.

Slavnostní zahájení stavby Výukového centra zpracování zemědělských produktů

ČZU bude mít unikátní Výukové centrum zpracování zemědělských produktů při Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Stavbu Potravinářského pavilonu zahájil ministr zemědělství pan Miroslav Toman.

Předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil na návštěvě České zemědělské univerzity v Praze

Bylo nám ctí přivítat na půdě České zemědělské univerzity předsedu Senátu Parlamentu ČR pana Miloše Vystrčila.

Studenti ČZU v Praze stále pomáhají zemědělcům v rámci výzvy Ministerstva zemědělství

Brigády ve chmelnici, zelinářství, ošetřovatelé zvířat, práce v lesích a potravinářských provozech, ale i elektrikáři, traktoristé nebo pracovníci v dřevařské výrobě.

Zajištění podmínek studia od 25. 5. 2020 s ohledem na pandemii koronaviru

Metodický pokyn ve věci zajištění podmínek studia od 25. 5. 2020 s ohledem na pandemii koronaviru.

Provoz menzy ČZU od 21. 9. 2020

S ohledem na aktuální opatření týkající se stravovacích zařízení, bychom Vás rádi informovali o otevření menzy. Menza bude otevřena pondělí až pátek. Výdej obědů v čase 11:15 – 14:15 hod., výdej večeří 16:45 - 18:15 hod.

Česká zemědělská univerzita v Praze se umisťuje na předních příčkách ve světovém měřítku v boji proti covid-19

1. místo v rámci České republiky a 14. místo celosvětově! To je skvělý úspěch České zemědělské univerzity v Praze...

Podmínky zajištění studia od 11. 5. 2020

V souvislosti s Usnesením vlády ČR ze dne 30. dubna 2020 platí nové podmínky zajištění studia na ČZU. Osobní přítomnost studentů na všech součástech ČZU od 11. května 2020 již není zakázána, nicméně může probíhat pouze za splnění určitých opatření, především:

ČZU v Praze opět zaznamenává úspěch v mezinárodním žebříčku THE Impact Ranking 2020

ČZU v Praze získala prvenství v rámci ČR ve světovém žebříčku THE Impact Ranking 2020. V celkovém pořadí se umístila na 201.–300. místě na světě.

Uvolnění vládních opatření - vysoké školy

AKTUALIZOVÁNO 24.4.
Studenti VŠECH ročníků se podle uvolněného opatření, které schválila vláda, mohou od pondělí 27. dubna účastnit aktivit ...

Petr Sklenička, rektor ČZU, Vám přeje klidné velikonoční svátky

Věřím, že i v současné situaci prožijete krásné Velikonoce. Užijte si je se svými blízkými v klidu a pohodě.

ČZU vyhlásila nejlepší sportovce roku 2019 z řad studentů

Na prvním místě se umístila biatlonistka Markéta Davidová, studentka FAPPZ. Moc gratulujeme!

Tým Technické fakulty navrhl masku s vyměnitelným filtrem na pomoc proti koronaviru

Odborníci v ProLabu Technické fakulty vyvinuli masku vytištěnou na 3D tiskárně, která může pomoct s omezením šíření nemoci. 

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY – AKTUALIZACE: DOKONČENÍ SEMESTRU

Odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se studia na ČZU + ČT ROZHOVOR S REKTOREM ČZU

Bílá královna 27. března slaví dvacáté narozeniny

„Sixteen je twenty“.
Fenomenální klisna Sixteen, maličká kouzelná bělka, se narodila 27. 3. 2000.

Česká zemědělská univerzita vyzývá studenty: pomozte zemědělcům

Česká zemědělská univerzita se spojila s Ministerstvem zemědělství a dalšími vysokými školami. Společně vyzvaly studenty, aby se pomohli zemědělcům.

Uzavření budov fakult a dalších pracovišť ČZU

V souvislosti s šířením koronavirové nákazy SARS-CoV-2 rozhodlo vedení univerzity o uzavření všech budov fakult ČZU v Praze.

Omezení pohybu osob v celé ČR

Od půlnoci z neděle 15. 3. na pondělí 16. 3. 2020 začalo platit omezení pohybu osob v celé ČR.

Omezený provoz rektorátu od 11. 3. 2020

Aktualizace informací k provozu univerzity.

ČZU spustila speciální informační web ke Covid-19

Všechny informace ohledně situace o koronaviru a reakcích ČZU nově naleznete na webu aktualne.czu.cz/cs.

ČZU pořádá Veletrh pracovních příležitostí

Potenciální zaměstnavatelé se na univerzitu sjedou ve čtvrtek 27. února. Akce se uskuteční od 10 do 15 hodin.

ČZU opět opanovala žebříček časopisu Týden

V kategorii Zemědělské, lesnické a veterinární vědy jsme obsadili druhé, třetí i čtvrté místo.

Profesor Josef Soukup novým viceprezidentem European Weed Research Society

Profesor Soukup z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů byl zvolen viceprezidentem a od roku 2022 prezidentem Evropské herbologické společnosti.  

ČZU monitoruje vývoj šíření koronaviru

Univerzita situaci kolem šíření koronaviru 2019-nCoV pečlivě sleduje a zavádí preventivní opatření k omezení šíření nákazy.

Reprezentanti ČZU ovládli Halové akademické mistrovství ČR v atletice

Družstvo ČZU vybojovalo v celkovém pořadí první místo.

Přání k Vánocům a do nového roku

Celá Česká zemědělská univerzita v Praze Vám přeje pohodové a veselé Vánoce a do nového roku mnoho štěstí.

ČZU je opět nejekologičtější univerzita v ČR

Rok tvrdé práce se vyplatil. ČZU poskočila v žebříčku UI Green Metric World University Rankings na 31. místo. Patří ke špičce v ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Pět nejlepších studentů a absolventů ČZU obdrželo Cenu Josefa Hlávky

Ocenění získali nejlepší studenti a absolventi pražských vysokých škol, brněnské techniky a pracovníci Akademie věd.

ČZU udělila dva čestné doktoráty

Čestný titul doctor honoris causa obdržel prof. Ing. Jiří Šimůnek, CSc., a prof. Piotr Tryjanowski, MSc, PhD, DSc.

Studenti ČZU úspěšně reprezentovali na mezinárodních univerzitních hrách

Pátý ročník World InterUniversities Championships v chorvatské Pule se uskutečnil 13. až 17. listopadu.

Studenti ČZU opět zabodovali na konferenci ELLS

Eurolegue for Life Sciences uspořádala studentskou konferenci ve švédské Upsalle.

ČZU se opět otevřela veřejnosti a uchazečům o studium

Podzimní Den otevřených dveří se uskutečnil v pátek 22. listopadu.

Velká cena LSFF pro film o průlomech v genetice

Velkou cenu Life Sciences Film Festivalu 2019 získal film Lidská přirozenost (Human Nature) režiséra Adama Bolta.

Slovenská poľnohospodárská univerzita udělila čestný doktorát profesoru Tlustošovi

Proděkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů obdržel čestný doktorát.

Na ČZU proběhlo setkání se zástupcem generálního ředitele FAO při OSN

Na půdě ČZU se uskutečnilo 22. října 2019 jednání s p. René Castro-Salazarem, který je zástupcem generálního ředitele Organizace pro zemědělství a výživu při OSN.

Předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera při zahájení sezóny výlovů našich rybníků

Výlovem Jevanského rybníka zahájil v pátek 18. 10. 2019 Školní lesní podnik letošní sezónu výlovů.

 

Na ČZU startuje nový akademický rok

V akademickém roce 2019/2020 univerzitu čeká řada důležitých událostí.

Noc vědců letos poprvé i na ČZU

Noc, na kterou nezapomeneme. ČZU ožila vědou 27. září.

ČZU reprezentovala na Zemi živitelce

Agrosalón probíhal na Výstavišti v Českých Budějovicích od 22. do 27. srpna.

ČZU pořádá třetí ročník Letní dětské univerzity

Letní univerzitu nabízí hned čtyři fakulty. Dětský program probíhá během srpna.

Národní informační den 2019

V úterý 10. září se na ČZU bude konat Národní informační den k novým výzvám programu Horizont 2020.

Studenti ČZU zazářili na Českých akademických hrách

Mužskému týmu se podařilo v celkovém bodování získat první místo v atletice.

Tři noví profesoři převzali jmenovací dekrety

ČZU má ve svých řadách tři nové profesory. Jmenovací dekrety převzali z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

Do roku 2070 by mohlo zmizet až 10 procent biomasy dřevin

Vědci z Fakulty lesnické a dřevařské spolupracovali na studii publikované v prestižním časopise Nature.

Kvestorka ČZU Jana Vohralíková se stane kancléřkou Senátu České republiky

Kvestorka ČZU Jana Vohralíková nastoupí na pozici vedoucí Kanceláře Senátu.

Devátý ročník Life Sciences Film Festivalu zahájil příjem přihlášek

Přihlášky filmů je možné zasílat do konce června.

Rektor ČZU Petr Sklenička se stal předsedou České konference rektorů

Volba proběhla na 151. zasedání Pléna České konference rektorů v Hradci Králové.

ČZU uspořádala čtvrtý ročník Zahradní slavnosti

Akce pro absolventy a přátele školy se uskutečnila 22. června.

Jak ovlivňují škodlivé látky v půdě lidské zdraví? Odpověď hledá nové NutRisk Centre

Sportovní hry zaměstnanců 2019

Katedra tělesné výchovy a sportu uspořádala 16. května tradiční sportovní hry.

ČZU uspěla v žebříčku University Impact Ranking 2019

Žebříček se zaměřuje na cíle udržitelného rozvoje. ČZU se v něm umístila na první místě z českých univerzit.

Vína ČZU sklízí úspěchy

Hned dvě vína z dílny Vinařského střediska v Mělníku se dostala do Salonu vín České republiky.

Na podání přihlášky ke studiu zbývá už jen pár dní

Některé fakulty prodloužily lhůtu pro podání přihlášek ke studiu.

Fakulta lesnická a dřevařská oslavila kulaté výročí

V březnu uplynulo 100 let od zahájení lesnického vysokoškolského vzdělávání v Praze.

Studium mě velmi baví, i díky tomu ho zvládám skloubit se sportem

Biatlonistka a zároveň studentka FAPPZ Markéta Davidová se rozpovídala o tom, jak jde skloubit studium a vrcholový sport.

ČZU ovládla jednu z kategorií žebříčku časopisuTýden

Tři fakulty zaznamenaly skvělé umístění ve čtvrtém ročníku žebříčku, který publikuje časopis Týden.

Deset důvodů, proč studovat ČZU

ČZU nabízí široké spektrum oborů. Neváhejte a přihlaste se ke studiu.
Kampus ČZU patří k nejekologičtějším na světě, ukázal mezinárodní žebříček

Česká zemědělská univerzita se umístila na 46. místě v prestižním žebříčku UI Green Metric World University Rankings 2018.

ČZU získala institucionální akreditaci v sedmi oblastech vzdělávání

Získání institucionální akreditace v tak širokém záběru oblastí vzdělávání a téměř v kompletním zastoupení typů studijních programů je velký úspěch.

ČZU uspořádala Dny otevřených dveří

ČZU zorganizovala lednové Dny otevřených dveří. Návštěvníky přivítala 25. a 26. ledna.

ČZU v roce 2018

Okamžiky ze života ČZU v roce 2018. Co všechno rok přinesl?

Advent na ČZU

V adventním období se v areálu ČZU, ale i mimo něj odehrává řada zajímavých akcí. Jste srdečně zváni.

Studenti ČZU zazářili na konferenci ELLS

Studentská konference sítě Eurolegue for Life Sciences se uskutečnila v polovině listopadu ve Wageningenu v Nizozemsku.

ČZU se otevřela veřejnosti

Podzimní termín Dne otevřených dveří se uskutečnil v pátek 23. listopadu.

Ornitologický výzkum v prestižním časopise Science

Klimatická změna ovlivňuje predaci hnízd bahňáků, ukázala studie.

Profesor Jaroslav Petr získal Cenu předsedy Rady pro výzkum

Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace obržel profesor Petr z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů za popularizaci výzkumu.

 

Slavnostní zasedání Vědecké rady ČZU 2018

U příležitosti připomenutí výročí 100 let od vzniku Československa na ČZU se 29. října uskutečnilo Slavnostní zasedání Vědecké rady ČZU.

Výročí 100 let od vzniku Československa

Vznik Československa umožnil vývoj vysokého zemědělského i lesnického školství.

8. ročník Life Sciences Film Festivalu: velká cena LSFF pro film o zázracích fermentace

Velkou cenu LSFF 2018 spojenou s finanční odměnou 3 000 Eur získal americký film „Fermentace čili proměna“ režiséra Jonathana Cianfraniho.

ČZU se umisťuje v prestižních světových žebříčcích vysokých škol

Univerzita posiluje v mezinárodním srovnávání. Patříme mezi nejlepší 3 % univerzit na světě.

Univerzita se zapojila do kampaně Dost bylo plastu

ČZU uzavřela dohodu s Ministerstvem životního prostředí o omezování jednorázových plastů.

Na ČZU vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu

Při ČZU bylo založeno Centrum pro vodu, půdu a krajinu. Jako hlavní řešení sucha a povodní nabízí koncept Chytré krajiny.

Vědci z ČZU vyvinuli ve spolupráci s MŠMT aplikaci sledující míry studijní úspěšnosti

Tým vědců Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze spustil webovou aplikaci s daty o studijní úspěšnosti.

ČZU se zúčastnila veletrhu Země živitelka

Veletrh Země živitelka se uskutečnil od 23. do 28. srpna.

ČZU pořádá druhý ročník dětské univerzity

Na půdě univerzity přes letní měsíce probíhají kurzy pro děti.

Studenti ČZU se podílí na projektu univerzitního carsharingu

ČZU se intenzivně zapojila do projektu sdílení aut studenty.

Zahradní slavnost absolventů a přátel univerzity

ČZU uspořádala třetí ročník Zahradní slavnosti, akce se uskutečnila 15. září.

ČZU žije letními školami

Červenec a srpen je na České zemědělské univerzitě ve znamení letních škol.

O evropských projektech v Bruselu

Tři zástupci ČZU se zúčastnili v Bruselu semináře zaměřeného na evropské projekty pořádaného ELLS univerzitami.

Letní provoz areálu univerzity

Otvírací dobu omezilo Studijní informační centrum či Katedra tělesné výchovy ČZU.

Reprezentanti ČZU uspěli na Českých akademických hrách

Sedmnáctý ročník sportovní soutěže se odehrál v Brně.

Noví profesoři ČZU obdrželi jmenovací dekrety

V pražském Karolinu dnes převzali dva noví profesoři jmenovací dekrety z rukou ministra školství Roberta Plagy.

ČZU hostila setkání předsednictev akademických senátů pražských vysokých škol

Do suchdolského kampusu se sjeli zástupci vedení akademických senátů.

Ministr zemědělství ocenil diplomové práce studentů ČZU

Cenu ministra zemědělství za vynikající diplomovou práci s významným dopadem do praxe získala šestice čerstvých absolventů ČZU.

Univerzitní osmy zazářily na Primátorkách

Na 105. ročníku legendárních veslařských závodů uspěly týmy ČZU. Ženy si vyjely stříbro, muži získali bronz.

ČZU se angažuje v neziskovém sektoru

Česká zemědělská univerzita podporuje Centrum Paraple.

Bezpečnější ČZU: všechny fakulty mají nově defibrilátory

Ke dvěma přístrojům umístěným na rektorátu a Katedře tělesné výchovy přibylo dalších sedm.

ČZU uzavřela klíčovou dohodu o spolupráci s Akademií věd

Česká zemědělská univerzita rozšíří a prohloubí svou spolupráci s Akademií věd.

Veřejná debata o silničním okruhu kolem Prahy je přesunuta

Česká zemědělská univerzita v Praze upozorňuje, že veřejná debata, která se měla uskutečnit ve čtvrtek 31. května od 18 hodin v aule, je přesunuta.

 

GDPR

Informace o Obecném nařízení o ochraně osobních údajů

Posledních 90 let patří v Evropě k nejvlhčím z celého tisíciletí, ukázal výzkum

Tým vědců z České zemědělské univerzity v Praze zveřejnil studii zaměřenou na hydroklimatický vývoj Evropy v posledním tisíciletí.

Sportovní hry zaměstnanců proběhly ve čtvrtek 17. května

Katedra tělesné výchovy uspořádala tradiční sportovní klání pro zaměstnance univerzity.

Miss Agro oslavila jubilejní 20. ročník

Univerzitní kampus se rozehrál hudbou. O titul Miss Agro se utkalo deset studentek.

 

Life Science Film Festival zahájil příjem přihlášek filmů

Přihlaste svůj film do mezinárodní filmové soutěže, vyzývají pořadatelé osmého ročníku festivalu.

Měsíc studentů zakončil sobotní Majáles

Letňany, ale i centrum města v sobotu 28. dubna ožily studentskými oslavami.

Tradiční Rektorský den je za námi

Studenti se v úterý 15. května utkali v řadě sportovních disciplín.

Listnatý strom jerlín dostal nové místo

Vzrostlý jerlín japonský nyní stojí před Mezifakultním centrem environmentálních věd II.

Proběhl veletrh Silva Regina. Univerzita na něm představila nový interaktivní stánek

Sto metrů čtverečních interaktivní expozice. To nabízí nový prezentační stánek České zemědělské univerzity.

Vyšlo nové číslo univerzitního zpravodaje

První číslo letošního ročníku časopisu Živá univerzita opustilo tiskárnu a rozlétlo se po univerzitě.

Nový rektor České zemědělské univerzity slavnostně vstoupil do funkce

Nový rektor České zemědělské univerzity prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., vstoupil do funkce. 

Základní kámen nového pavilonu položen

8. 3. 2018 proběhlo položení základního kamene High-Tech pavilonu Fakulty lesnické a dřevařské.

ČZU má tři nové děkany

Poprvé v historii stojí v čele FAPPZ žena, prof. Iva Langrová,, Technickou fakultu povede doc. Jiří Mašek a dr. Martin Pelikán byl opět zvolen děkanem PEF.

Vedení ČZU se ujal tým prof. Petra Skleničky

Včera 31. 1. 2018 předal během slavnostního oběda dnes již emeritní rektor prof. Jiří Balík „klíče“ od univerzity prof. Petru Skleničkovi.

Ministr předal jmenovací dekrety novým rektorům

Prof. Ing. Petr Sklenička, CSc, spolu s dalšími jedenácti novými rektory převzali včera 30.1. 2018 jmenovací listiny od ministra školství Roberta Plagy.

Češi objevili v Indonésii nový druh raka

Dosud neznámý druh jeskynního raka objevili vědci z ČZU a z Jihočeské univerzity na ostrově Nová Guinea v ponorné řece u vesnice Palimoro.

Nefinanční reporting v oblasti CSR předmětem diskuse odborníků

Nefinanční reporting v prostředí rozdílných organizací bylo hlavním tématem semináře, který proběhl 7. prosince na České zemědělské univerzitě v Praze. O svých zkušenostech promluvili zástupci velkých firem a vědecko-výzkumných institucí. Zároveň byla představena praktická aplikace podniky i jiné organizace.

Start-upům z ČZU se daří

Vítězem univerzitního klání nadějných start-upů United Incubators Contest  se stal projekt z ČZU – FishRAS, který bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodní soutěž zemí V4 v Budapešti.

ČZU v Praze vyhlásila své nejlepší sportovce

V pondělí 4. prosince  byly vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší sportovec ČZU roku 2017.

ČZU ocenila významného vědce

Česká zemědělská univerzita v Praze udělila prof. Dr. Dr. h. c. Billu S. Hanssonovi čestný titul doctor honoris causa.

ČZU získala strategický projekt na podporu excelentního výzkumu

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v listopadu uspěla v jedné z nejdůležitějších národních soutěží na podporu excelentního výzkumu, když mezi 130 konkurenčními projektovými žádostmi hodnocenými dvoukolovým systémem získala celkově 5. místo se svým projektem EVA 4.0.

Významná univerzita udělila rektorovi ČZU čestný doktorát

Rakouská Universität für Bodenkultur (BOKU) Wien udělila prof. Ing. Jiřímu Balíkovi, CSc., dr. h. c., titul doctor honoris causa „za zásluhy a výbornou spolupráci při řešení vědeckých projektů“.

Emeritní rektor Jan Hron obdržel Medaili Josefa Hlávky

V předvečer 17. listopadu obdržel bývalý předseda České konference rektorů a emeritní rektor ČZU mimořádné ocenění Nadání Josefa Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

Life Sciences mají budoucnost!

Přijďte na Den otevřených dveří 23. března od 9.00. Dozvíte se, co všechno můžete studovat na ČZU v Praze-Suchdole.

ČZU podpoří rozvoj etiopského zemědělství

Dne 1. listopadu 2017 se na půdě ČZU neformálně setkali ministr zemědělství ČR pan Marian Jurečka se svým rezortním kolegou z Etiopie panem Eyasu Abrahem Alle, který je absolventem doktorského studia na ČZU, konktrétně na tehdejším Institutu tropů a subtropů.

ČZU posiluje spolupráci s americkou univerzitou

Dne 20. října 2017 navštívil ČZU rektor Dr. Randy Woodson a další představitelé North Carolina State University (NCSU).

Na národním informačním dnu se debatovalo o nových výzvách v programu horizont 2020

O nových výzvách v programu Horizont 2020 v oblasti Life Sciences informovali zástupci Evropské komise v Praze na Národním informačním dnu, který se konal 18. října na České zemědělské univerzitě v Praze.

První místo pro startup z ČZU

Student ČZU Martin Hořínek se s projektem FishRAS stal absolutním vítězem Student Startup Battle, která se uskutečnila v rámci mezinárodní konference Startup World Cup & Summit.

EOVation Agriculture

Nápad využit Earth Observation dat k optimalizaci půdy a boji proti neefektivnímu farmářství či snižování kvality půdy vyhrál letošní hackathon na téma inovace v zemědělství.

Velká cena LSFF pro film o neobyčejném světě termitů

Velkou cenu LSFF 2017 získal český film „Svět podle termitů“ režiséra Jana Hoška. Před zraky zaplněné auly ji převzal z rukou rektora ČZU prof. Jiřího Balíka spolu s kameramanem Mariánem Polákem a hlavním protagonistou doc. Janem Šobotníkem.

Petr Sklenička zvolen příštím rektorem České zemědělské univerzity

Prof. Ing. Petr Sklenička, CSc. z Fakulty životního prostředí (FŽP) byl dnes Akademickým senátem České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) zvolen rektorem pro funkční období 2018–2022.

Nový monopost „Sparkle“

Po dvouleté přestávce se univerzitní tým CULS Prague Formula Racing opět vrhl do koloběhu mezinárodní soutěže Formula Student, ovšem tentokrát ve zcela novém složení.

Čtvrt století od promoce

V pátek 22. září se na ČZU sešlo sto jedenáct studentů, kteří promovali v roce 1992. Nejvíce dorazilo absolventů Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Směrová preference u psů: Lateralita a „tah na sever“

Mohlo by mít magnetické pole Země vliv na lateralitu psů? Tuto otázku si položili vědci z České zemědělské univerzity v Praze a z University Duisburg-Essen z Německa. Výsledky jejich výzkumu uveřejnil prestižní vědecký časopis PLOS ONE 25. září 2017.

Rektor ČZU ocenil úspěšné mladé biology

V pondělí 11. září přijal rektor ČZU prof. Jiří Balík, společně s vedením univerzity, úspěšné mladé biology, kteří v červenci reprezentovali Českou republiku na 28. Mezinárodní biologické olympiádě v britském Coventry.

ČZU otevřela nový pavilon

Za účastí osobností veřejného života i akademické sféry bylo 12. září otevřeno Centrum ekonomicko-manažerských studií II Provozně ekonomické fakulty ČZU.

Vzdělávání hrou na ČZU v Praze

První ročník Letní dětské univerzity ČZU probíhá v těchto dnech na ČZU v Praze s podporou Ministerstva zemědělství.

Změna klimatu postihne rybí společenstva

Vlivem změn klimatu a užívání krajiny do roku 2050 dojde k významným změnám ve složení společenstev ryb v říční síti, vyplývá to ze studie vědců z České zemědělské univerzity v Praze a Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries (Berlin, Germany). Článek publikoval prestižní vědecký časopis Global Change Biology.

SCOPUS: SAB zařazen do druhého kvartilu

Univerzitní časopis Scientia Agriculturae Bohemica (SAB) se prosadil na 74. místo z 217 vědeckých časopisů zařazených v oboru Agricultural and Biogical Sciences- miscellaneous.

Měnící se klima ohrožuje lesy po celém světě

Aktuální studie v časopise Nature Climate Change, kterou publikoval mezinárodní tým s účastí odborníků z Fakulty lesnické a dřevařské a Fakulty životního prostředí ČZU, ukazuje, že probíhající změna klimatu výrazně zvýší frekvenci velkoplošných kalamit hospodářských lesů.

České akademické hry 2017

ČZU reprezentovalo 117 sportovců, kteří získali 13 titulů Akademických mistrů ČR. V celkovém boých škol ČZU obsadila 8. místo o necelý bod za 7. VŠE, když mezi 6. a 8. místem byly nepatrné rozdíly.

Ministr zemědělství ocenil studenty ČZU

Šestici studentů ČZU, jejichž diplomové práce mají výrazný přínos pro praxi, předal Marian Jurečka Ceny ministra zemědělství.

Zahradní slavnost absolventů a přátel ČZU - 10.6.2017

Starý dobrý swing v podání kapely ČZU Life Orchestra přivítal v pravé poledne v sobotu 10. června první absolventy, kteří dorazili do areálu ČZU v Praze –Suchdole. Přibližně jich během odpoledne na ČZU zavítalo čtyři a půl tisíce.

SENOSEČ 2017: Stovky zachráněných zvířat, nová verze mobilní aplikace i postupy prevence

K účinnější záchraně zvířat při sečích pomůže nová verze mobilní aplikace Senoseč online s novými profily pro zemědělce i myslivce, kterou vyvinula Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity.

Moderní technologie pomáhají českým včelařům

Nezbytným předpokladem pro kvalitní med je zdravé včelstvo, o které se musí včelař starat. K tomu potřebuje dlouholeté komplexní zkušenosti, aby vypozoroval jednotlivé závislosti a zákonitosti mezi včelami a jejich okolím.

Slavnostní zasedání Vědecké rady ČZU

Na veřejném zasedání Vědecké rady ČZU, která se konala 9. května, byly předány diplomy novým docentům ČZU a absolventům doktorských studijních programů, následně byly oceněny mimořádné výsledky vědecké práce.

Best of LSFF: programový blok na AFO 2017

Na 52. ročníku nejstaršího festivalu populárně-vědeckých dokumentárních filmů v ČR Academia Film Olomouc je zařazen programový blok „Best of Life Sciences“. 

Zahradní slavnost absolventů a přátel ČZU

Absolventi České zemědělské univerzity i Vysoké školy zemědělské v Praze se sejdou 10. června odpoledne v areálu ČZU v Praze –Suchdole.

Rektor ocenil vynikající pedagogy

Dne 18. dubna v úvodu tradičního velikonočního koncertu předal rektor ČZU spolu s předsedou Akademického senátu Ceny rektora za pedagogickou činnost.

Championem Vinařských Litoměřic je Rulandské šedé z ČZU

Komise degustátorů ve čtvrtek 30. března po dvoudenním hodnocení vybrala vítěze 15. ročníku Vinařské Litoměřice.

Vědci z ČZU: Běžná chemikálie ohrožuje plodnost

Nová studie českých vědců v čele s Ing. Terezou Žalmanovou, Ph.D., a Ing. Kristýnou Hoškovou, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze poprvé usvědčila bisfenol S z páchání velmi závažných škod na savčím vajíčku.

Vicepremiér besedoval se studenty a zaměstnanci

První místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš 28. března v zaplněné aule ČZU prezentoval, jak fungují veřejné finance v České republice.

Precizní zemědělství

Za účasti více než tří set zájemců proběhla 7. března na ČZU konference zaměřená na precizní zemědělství, tedy na to, jak mohou moderní technologie přispět k šetrnému a udržitelnému hospodaření.

Studenti ČZU ovládli YEFP

 Studenti ČZU získali nejvyšší příčky v soutěži pro začínající podnikatele v rámci Young Entrepreneur Fellowship Program, pořádaný Americkým centrem pro mladé podnikatele a Velvyslanectvím USA v Praze.

 

Ochrana antilop, žiraf a hrochů na ČZU

„Zachování přírody v Africe je vodítkem pro pochopení evoluce člověka,“ zaznělo mj. na konferenci Antelope, Giraffe, Hippo in?the?21st?Century: Conservation?Action?in?Africa, kterou v posledním únorovém týdnu hostila Česká zemědělská univerzita.

 

 

Mrtvá krajina u Mostu ožila

Celkem 5755 ptáků 23 druhů spočítali vědci a jejich pomocníci u Jezera Most. Celorepublikový monitoring ptáků koordinovala Fakulta životního prostředí ČZU.

Dobré nápady směřují do praxe

Šetrné hnojivo z popela po spalování biomasy, sázecí adaptér pro obnovu lesa v oblastech s nedostatkem srážek, ale také testovací kit na genetické ověření původu psa či inovovaná pachová  identifikace osob  pro potřeby policejních sborů jsou některé z projektů, jejichž výstupy budou využity v komerčním prostředí díky podpoře Rady pro komercionalizaci ČZU.

Oceněny mimořádné výsledky vědecké práce

Na veřejném slavnostním zasedání Vědecké rady ČZU, která se konala 5. prosince, byly předány diplomy novým docentům ČZU a absolventům doktorských studijních programů, následně byly oceněny mimořádné výsledky vědecké práce.

ČZU vyhlásila své nejlepší sportovce

V rámci adventního koncertu ČZU byly ve čtvrtek 1. prosince v aule univerzity vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší sportovec ČZU roku 2016.

 

První zasedání Rady pro komercializaci

Do první výzvy se přihlásilo celkem 15 projektů v zastoupení všech fakult za více jak 24 milionů Kč a hlavní řešitelé před Radou obhajovali své projektové záměry.

Čestný doktorát obdržel Martin Kropff

Mezinárodně uznávaný vědec a expert zabývající se problematikou udržitelnosti zemědělských a potravinových systémů převzal během slavnostního zasedání Vědecké rady ČZU dne 26. října čestný titul doctor honoris causa.

Portál i mobilní aplikace SENOSEČ se osvědčují: Letos zachránily stovky zvířat

Na projektu spolupracují od roku 2014 ČZU, MŽP, dobrovolníci a myslivci. Jeho využití v praxi rychle roste.

UNITED INCUBATORS CONTEST

Firma Palíto z inkubátoru Point One ČZU zvítězila v soutěži podnikatelských inkubátorů nesoucí název United Incubators Contest, která se konala 29. listopadu v Pražském paláci v Rytířské 29.

Erasmus+ funguje výborně

Účast v projektu Erasmus+ je završena závěrečným hodnocením, které odráží celý průběh mobilit od přípravy výjezdu, přes zabezpečení pobytu až po zhodnocení jeho přínosu.

LSFF 2016 začíná

Festival oficiálně zahájí rektor ČZU prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c., dnes 17. 10. v 15:00 před filmem „Právo obdělávat půdu“. Po něm proběhne diskuse na téma „Kam s tebou, česká potravino“. Diskusi moderuje Marek Janáč (časopis Vesmír).

Ceny za nejlepší publikace

Ceny rektora za nejlepší publikační výstupy výzkumné práce doktorandů a Ceny rektora za nejlepší publikační výstupy zaměstnanců ČZU za uplynulý rok byly předány 4. října v aule ČZU.

Špičková zemědělská knihovna spolupracuje s knihovnou ČZU

Knihovna Antonína Švehly, největší česká a třetí největší světová zemědělská knihovna, uzavřela dohodu o spolupráci s knihovnou ČZU.

Ochutnejte víno z ČZU, radí MFDNES

Špičkový someliér ocenil víno z České zemědělské univerzity, přesněji řečeno z univerzitního vinařství Chloumek u Mělníka.

Česká zemědělská univerzita v Praze slaví 110 let

Vysazením památných lip a slavnostním zasedáním Vědecké rady ČZU si dne 26. října akademická obec spolu se zástupci dalších univerzit, partnerů a představitelů veřejného života připomene 110. výročí založení.

Agrarian Perspectives XXV.

Měsíc září je na půdě Provozně ekonomické fakulty spojen s mezinárodní konferencí „Agrarian Perspectives“. Letošní 25. ročník byl věnován tématu „Global and European Challenges for Food Production, Agribusiness and the Rural Economy“ a byl pořádán pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

ČZU otevírá Školku Poníček

Dne 1. září 2016 zahájila provoz podniková dětská skupina ČZU s názvem Školka Poníček.

Mladí vědci z ČZU získali Ceny ministra zemědělství

Ing. Tereza Kolbabová a Ing. Michaela Holá z Fakulty lesnické a dřevařské obdržely Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky. Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji byla předána při slavnostním zahájení 43. ročníku výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích dne 25. srpna 2016.

 

Mladí včelaři soutěžili na ČZU

Ve dnech 29. června až 3. července proběhl v Praze již sedmý ročník IMYBu – Mezinárodního setkání mladých včelařů, které ve spolupráci s ČZU a Komisí pro práci s mládeží organizoval Český svaz včelařů.

DemoDay v PointOne

Dne 29. června se v Kruhové hale České zemědělské univerzity prezentovaly projekty inkubované v podnikatelském inkubátoru ČZU a soutěžily mezi sebou o přízeň odborné komise i přítomných hostů.

Vynikající absolventi ČZU obdrželi Ceny ministra životního prostředí

Jménem ministra životního prostředí Richarda Brabce předal dne 22. června v aule České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) první náměstek MŽP Ing. Vladimír Dolejský, Ph.D., ceny za vynikající diplomové práce s přínosem pro životní prostředí.

Ministerstvo zemědělství ocenilo diplomové práce studentů ČZU s praktickým přínosem

Cenu ministra zemědělství za vynikající diplomovou práci s významným dopadem na zemědělství, lesnictví, vodní hospodářství a ochranu krajiny a přírodních zdrojů se zaměřením na praxi předal dne 14. června absolventům České zemědělské univerzity v Praze náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce komodit, výzkumu a poradenství Ing. Jiří Šír.

Zahradní slavnost pro absolventy - 11.6.2016

Více než pět set absolventů ČZU, kteří promovali v letech 2001 až 2005, a jejich rodinných příslušníků se sešlo na Zahradní slavnosti, která se konala 11. června odpoledne v areálu ČZU v Praze Suchdole.

Vztah mezi včelami, řepkou a insekticidy

K aktuálnímu tématu vystoupil Ing. Jan Kazda, CSc., z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. 

 

 

Studenty vytvořené aplikace pomáhají chránit přírodu

Záchrana živočichů každoročně ohrožených při senosečích bude jednodušší. Dobrovolníkům, zemědělcům a myslivcům ji usnadní nová mobilní aplikace, kterou naprogramovali studenti České zemědělské univerzity v Praze.

Miss Agro 2016 se stala Lada Pařízková

Volbou královny ČZU v úterý 10. května vyvrcholil festival Miss Agro 2016. Krásné počasí přilákalo do areálu České zemědělské univerzity v Praze během odpoledne a večera několik tisíc návštěvníků, kteří za doprovodu hudebních skupin Sto zvířat, Buty nebo Mydy Rabycad, vytvořili skvělou atmosféru.

 

Setkání absolventů po 50 letech

Dne 9. května proběhlo na ČZU tradiční setkání absolventů, kteří promovali před pěti desetiletími. Jeden z nich, Ing. Karel Rais, se s námi podělil o své zážitky.

Nový ročník Life Sciences Film Festivalu na startu

Již dnes můžete přihlásit svůj film na 6. ročník festivalu LSFF, který proběhne ve dnech 17. – 23. října 2016. Soutěžit můžete o Velkou cenu LSFF dotovanou 3000 Eury či o některou z osmi dalších cen.

Festival, který společně organizuje Česká zemědělská univerzita v Praze a Harvest Films, z. s., je otevřen všem tématům přírodních věd, zejména těm, které souvisejí se zemědělstvím, potravinami, přírodními zdroji, s lesem, vodou, s ochranou životního prostředí, se zdravím, ekonomikou či udržitelným rozvojem. „Zajímají nás základní výzkum i nejnovější poznatky aplikovaných oborů, inspirace přírodou, porozumění vývoji živých forem, ale také nová řešení pro praxi,“ říká programový ředitel festivalu Ing. Petr Alexandr.

Přihlášení filmu je bezplatné. Uzávěrka přihlášek dokumentárních snímků je do 30. června 2016. Další informace najdete na www.lsff.cz.

Není bez zajímavosti, že filmy oceněné na LSFF si následně získaly pozornost diváků a odborných porot i na dalších filmových festivalech. Například Festival Academia Film Olomouc, který proběhne od 19. do 24. dubna uvede mezi soutěžními filmy leckteré klíčové filmy z programu LSFF 2015: Maing Ancient Forest (Cena studentské poroty), The Secret Life of Materials (Cena Technické fakulty), Decoding Desire (zahajovací film LSFF 2015). V české soutěži AFO bude mít dvojnásobné zastoupení režisér Jan Svatoš s filmy Causa Carnivora a Lekce divokosti, oba tyto filmy byly promítány během LSFF 2015 také.

Rektor ČZU ocenil vynikající pedagogy

V úvodu tradičního velikonočního koncertu České zemědělské univerzity, který se konal 30. března, rektor prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c., spolu s předsedou Akademického senátu ČZU Ing. Zdeňkem Votrubou, Ph.D., předal Ceny rektora za pedagogickou činnost pro rok 2016.

Na ČZU se diskutovalo o Transatlantické úmluvě

Dopady Transatlantické úmluvy (TTIP) na zemědělství a kvalitu potravin bylo tématem veřejné diskuse, která proběhla 29. března v Kruhové hale ČZU za účasti politiků i zástupců nevládních organizací a odborných svazů.

ČZU uspěla v žebříčku GreenMetric Ranking

Česká zemědělská univerzita v Praze se umístila celosvětově na 18. příčce v hodnocení univerzit ve vztahu k udržitelnému přístupu a péči o životní prostředí.

PEF ČZU slavnostně otevřela laboratoře pro studium lidského chování

Dne 8. února 2016 bylo za účasti nejvyšších představitelů akademické obce ČZU slavnostně otevřeno nové pedagogické a vědecko-výzkumné pracoviště – Laboratoře pro studium lidského chování.

Ministr Richard Brabec a rektor ČZU Jiří Balík ocenili nejlepší mobilní aplikace

Záchrana živočichů ohrožených každoročně při senoseči bude v letošní sezóně jednodušší. Usnadnění přinese dobrovolníkům, zemědělcům i myslivcům sada mobilních aplikací vyvinutých k loni spuštěnému portálu SENOSEC.CZU.CZ.

Otevření Dřevařského pavilonu FLD

Na konci ledna byl slavnostně otevřen Dřevařský pavilon FLD!

Časopis Science upozornil na práci českých ochránců

Vědci z ČZU se podílejí na unikátním projektu, v jehož rámci se loni v bývalém vojenském prostoru Milovice – Mladá objevili divocí koně, zubři a také zpětně šlechtění pratuři pocházející z Nizozemí. Projekt ocenil i prestižní vědecký časopise Science ve svém prosincovém vydání.

Začíná nové funkční období dvou děkanů ČZU

Akademický senát Fakulty lesnické a dřevařské do čela fakulty opět zvolil prof. Ing. Marka Turčániho, PhD. Akademický senát Fakulty životního prostředí vybral dosavadního proděkana prof. RNDr. Vladimíra Bejčka, CSc.

Study in Prague – veletrh pražských veřejných vysokých škol se blíží!

Prezentace nabídky bakalářských a víceletých magisterských studijních oborů 8 pražských veřejných vysokých škol studentům středních škol proběhne 14. ledna na VŠE.

Kdo je sportovcem roku ČZU?

Vítězem ankety Sportovec roku ČZU pro rok 2015 se stala Veronika Vojtová z Fakulty životního prostředí, která se věnuje kanoistice a vodnímu slalomu.

Modernizace farmy v Rudě

Dne 30. listopadu 2015 byla za účasti vedení univerzity, vedení Školního zemědělského podniku ČZU, zástupců dodavatele