Aktuality ČZU

AKTUALIZOVÁNO! Den otevřených dveří na ČZU proběhne 23. 1. ONLINE

Den otevřených dveří České zemědělské univerzity v Praze proběhne v sobotu 23. ledna od 10:30 hodin. V našem jedinečném kampusu na Suchdole se sice osobně nepotkáme, ale můžete se seznámit s univerzitou alespoň online formou.

V kampusu ČZU se vše nachází na jednom místě. V 11:00 hodin se podíváme s průvodci Kájou a Ondrou na místa, kde můžete bydlet, jíst a potkávat se s kamarády. Čekají nás koleje, menza, Knihovna ČZU, Kariérní centrum i nové Welcome centre

Gaudeamus - veletrh vzdělání ONLINE 22. ledna 2021

Opět na Gaudeamus - veletrh vzdělání GAUDEAMUS - tentokrát ONLINE. V pátek 22. ledna vás čeká přednáškový den naší univerzity!
 
 
 
Program:
 
9:00 – 9:25
Představení České zemědělské univerzity v Praze
 
9:30 – 10:00
Jak a kde nás můžete sledovat najdete na webu www.gaudeamus.cz.
 
 

Prof. Jan Vymazal je jedním ze tří nejcitovanějších vědců v ČR

Seznam 2% nejcitovanějších vědců světa obsahuje devět jmen z ČZU

ČZU je opět nejudržitelnější univerzitou v Česku

V rámci České republiky ČZU obhájila své prvenství v celosvětovém žebříčku UI Green Metric World University Rankings.

Vydali jsme knihu ČZU 77x jinak

Česká zemědělská univerzita v Praze je univerzita pulzující životem a tvoří se zde množství unikátních výsledků, které mají dopad nejen v České republice, ale i v zahraničí. Ovšem, jak už tomu tak bývá, o některých aktivit?ách se mimo vědecké kruhy příliš neví. Proto jsme vytvořili knihu “ČZU 77x jinak”, která tato témata přibližuje odlehčenou formou.

On-line konference – Zavádění agrolesnictví v praxi

Srdečně Vás zveme na on-line konferenci „Zavádění agrolesnictví v praxi“, již pořádáme v rámci projektu TAČR Éta: Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkova.

Zájemcům o problematiku agrolesnictví zde budou představeny výstupy jak tohoto, tak i dalších projektů s agrolesnickou tématikou, dále například současný pohled zemědělců na agrolesnictví, legislativa a nová dotační opatření, ekonomika i praktické agrolesnické zkušenosti.

Konference se bude konat on-line 10. 12. 2020 od 9.00 do 13.30 hodin na platformě MS Teams.

Z důvodu omezené kapacity prosíme o registraci: https://forms.gle/Pv5Y5MxjfnPSPfPL8

Ministerstvo zemědělství ocenilo diplomové a disertační práce studentů ČZU s praktickým přínosem

Cenu ministra zemědělství za vynikající diplomovou a disertační práci s přínosem pro praxi v oblasti zemědělství, lesnictví, vodního hospodářství a ochrany krajiny a přírodních zdrojů a Ceny profesora Stoklasy nejlepší absolventce či absolventovi doktorského studia na ČZU předal dne 3. prosince 2020 absolventům České zemědělské univerzity v Praze náměstek ministra zemědělství pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání Ing. Pavel Sekáč, Ph.D. a rektor ČZU prof. Ing. Petr Sklenička, CSc. Předání ocenění proběhlo za přítomnosti kolegia rektora. 

Právě vychází Živá univerzita

Jako adventní dárek jsme pro vás připravili další dvojčíslo časopisu Živá univerzita. Na sedmdesáti stranách shrnujeme to nejzajímavější, co se během turbulentního koronavirového roku na naší univerzitě událo. V rozhovorech, článcích a aktualitách se přesvědčíte, že se život hodně změnil, ale nezastavil. Jen pokračuje jiným směrem a tempem.

 

Novým kvestorem ČZU je Ing. Jakub Kleindienst

Rektor ČZU prof. Ing. Petr Sklenička, CSc. na základě výběrového řízení jmenoval kvestorem ČZU v Praze pana Ing. Jakuba Kleindiensta, který dosud působil na pozici ředitele Odboru vnějších vztahů ČZU. Jmenování je platné počínaje 1. 12. 2020. Ing. Jakub Kleindienst absolvoval Vysokou školu finanční a správní v oboru Veřejná správa a ČZU v oboru Krajinné inženýrství. V soukromé i veřejné sféře zastával řadu vysokých manažerských funkcí.

Svolání Akademické obce ČZU

Předseda AS ČZU a rektor ČZU svolávají výroční shromáždění akademické obce ve čtvrtek 3. 12. 2020  od 14:00 hodin.

Srdečně Vás zveme 27.11. od 17 hod na páteční Noc vědců 2020 v online podobě

Již tento pátek od 17 hodin bude Česká zemědělská univerzita v Praze žít vědou. Naše univerzita se znovu zapojuje do národního projektu s názvem Noc vědců, tentokráte s podtitulem „Člověk a robot“ a poprvé se připojuje také k European Researchers’ Night 2020.

 

 

Na území Prahy žije už stovka bobrů, původem jsou z Bavorska

Populace bobra evropského se na území hlavního města rozrůstá. Vědci odhadují, že aktuálně v Praze žije zhruba 100 jedinců v 17 teritoriích. První výskyt bobra v hlavním městě byl po dlouhých 185 letech potvrzen teprve v roce 2015. Bobři pocházejí původem z Bavorska. “Bobři Prahou nicméně hlavně procházejí a šíří se dále po proudu Vltavy”, uvedl Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze, jehož tým se populací pražských bobrů v posledních letech intenzivně zabývá.

Společný robotický tým TF ČZU a Robotika.cz pod názvem Robotika získal cenné umístění v dalším kole světové soutěže DARPA

Tým Robotika ve spolupráci s Technickou fakultou ČZU uspěl v dalším kole světové soutěže DARPA Subterranean Challenge - SubT Virtual Cave Circuit. Ve virtuálním prostoru se potkalo 16 týmů prestižních univerzit a technologických firem. Tým Robotika ve vyrovnaném klání získal celkové čtvrté místo a odnesl si třetí cenu v kategorii „self-funded teams“.

 

AKTUALIZOVÁNO: Den otevřených dveří na ČZU proběhne 20. 11. ONLINE

Den otevřených dveří České zemědělské univerzity v Praze proběhne v původně plánovaném termínu 20. listopadu. V našem jedinečném kampusu na Suchdole se sice osobně nepotkáme, ale můžete se seznámit s univerzitou alespoň online formou.

Konference "Kariérové poradenství a vzdělávání ve světě vzhůru nohama" 20. - 21. listopadu 2020

Srdečně vás zveme na online konferenci "Kariérové poradenství a vzdělávání ve světě vzhůru nohama", která proběhne ONLINE 20. - 21. listopadu 2020. Konference je otevřená všem zájemcům, kteří se zajímají o kariérové poradenství a vzdělávání, akademickým pracovníkům, poradcům, učitelům, dalším pracovníkům v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti ve státních, neziskových i privátních organizacích.

Slovo rektora České zemědělské univerzity v Praze k 31. výročí Sametové revoluce

Vážené studentky, vážení studenti, celých třicet jedna roků žijeme v demokracii, dokonce bych řekl, že v jedné z nejsvobodnějších zemí na světě. Díky tomu vaše generace ještě do nedávna nezažila, jak chutná například omezení volného pohybu, studia nebo podnikání. Tento rok je ale jiný. Od jara se učíme žít v prostředí nejrůznějších zákazů, nařízení a regulací. Nesmíme se potkávat ve škole při výuce, ruší se vaše studijní cesty do zahraničí, nemůžete se účastnit kulturních nebo sportovních akcí. Trochu tak přicházíte o jednu z nejkrásnějších etap vašeho života, když jste museli vyměnit pravý studentský život za výuku online.

Něco málo z udržitelných aktivit ČZU

ČZU si uvědomuje svou odpovědnost vůči okolí a společnosti a zavazuje se, že udělá vše, co je v jejích silách, aby předešla negativním dopadům, které hrozí dalším generacím. Vzdělává studenty s důrazem na udržitelný rozvoj, minimalizuje negativní dopady své činnosti na životní prostředí, přináší řešení environmentálních a sociálních problémů a šíří vědomosti o udržitelném rozvoji. Jde rovněž příkladem svými hodnotami a jednáním nejen dalším vzdělávacím institucím, ale také veřejnému a soukromému sektoru.

Česká zemědělská univerzita a Pražský inovační institut se dohodly na spolupráci

Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) a Pražský inovační institut (Pii) dnes uzavřely memorandum o vzájemné spolupráci. Dohodly se, že budou společně využívat nejnovějších vědeckých poznatků pro řešení aktuálních problémů zejména v oblasti životního prostředí a městského rozvoje. Soustředit se budou například na projekty takzvaných inteligentních veřejných budov, které mají vertikální zahrady či zelené střechy, rozvoj městského zemědělství a agroparků nebo školní virtuální elektrárny. 

Jsme ČZU. Jsme univerzita plná života: Podívejte se na naši novou videovizitku

Odbor vnějších vztahů České zemědělské univerzity v Praze představuje novou videovizitku. Natáčeli jsme ji dva dny ve spolupráci s JAKOBY FILMS, účinkují samozřejmě studenti, zaměstnanci ČZU a také naši chráněnci ze světa zvířat. Uvidíte pracoviště jednotlivých fakult, náš jedinečný suchdolský kampus, ale hlavně – dýchne na vás atmosféra profesionality kombinované s pohodou. Jak zní jeden z komentářů na sociálních sítích: „To jinde nezažiješ.“ Tak si novou videovizitku ČZU v Praze užijte!

https://youtu.be/cxnZg6XXwC0

 

 

Výlov Vyžlovského rybníka

Plánovaný podzimní výlov Vyžlovského rybníka tradiční metodou v sobotu 7. listopadu od ranních hodin nabídl nevšední zážitek. Největší univerzitní rybník má 20 hektarovou vodní hladinu. Osádku tvoří kapr šupinatý, lín, amur bílý a z dravých ryb je to štika, candát a sumec. 25 rybářům pomáhali také studenti z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU, kteří mimo jiné třídili a nakládali ryby. Očekávaný výlovek rybářů je zhruba 200 – 220 metráků ryb. Menší ryby budou nasazeny na lesní rybníky ČZU, část úlovku bude odvezena na sádky k vánočnímu prodeji, který bude probíhat od 19. prosince a čerstvě vylovené ryby si lidé také kupovali přímo po výlovu na hrázi Vyžlovského rybníka. Výlov i prodej proběhl při dodržování hygienických pravidel, lidé měli roušky a dodržovali rozestupy.

Konference Bibliotheca Academica 2020: Vysokoškolské knihovny jako strategičtí partneři ve vzdělávání

V úterý 3. listopadu 2020 se konala konference Bibliotheca Academica 2020 (https://akvs.cz/akce/akce-2020/ba-2020/), kterou každoročně pořádá Asociace knihoven vysokých škol ČR (www.akvs.cz). Letošní ročník proběhl v online prostředí, ostatně stejně jako byla do online prostředí v této době přesunuta naprostá většina služeb vysokoškolských knihoven. Téma konference s 200 účastníky reflektovalo aktuální situaci, zároveň ale bylo velmi nadčasové.

Týden vědy a techniky AV ČR už příští týden a v online prostředí

Největší vědecký festival v České republice, kterého se naše univerzita každoročně účastní, proběhne od 2. do 8 listopadu 2020. Veškerý online program najdete na http://www.tydenvedy.cz/program.

A co vás čeká za ČZU?

Technická fakulta ČZU v Praze si připravila přednášku na téma Robotika v zemědělství a také představí Prototypovou laboratoř ProLab Technické fakulty.

Za Fakultu lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze vás čeká přednáška na téma Moderní trendy v dřevařství v 21. století v souvislosti s klimatickými změnami.

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze chystá přednášku s tématem Rizika a přínosy lovu a konzumace masa z buše. Na ni si do dnešního dne rezervujte své místo!

A s Fakultou životního prostředí - ČZU v Praze se můžete zúčastnit přednášky a diskuse na téma výzkumu sněhu a lavin a zároveň zhlédnout film na téma návratu vlků do naší přírody s následnou diskuzí.

Nenechte si ujít nabitý program po celý týden!

http://www.tydenvedy.cz/program/#c=0&a02[]=72.

 

CZU mobiLAB nabízí komplexní řešení detekce infekčních onemocnění (včetně COVID-19) v těžko dostupných oblastech rozvojových zemí

Česká zemědělská univerzita v Praze představuje koncept mobilních laboratoří CZU mobiLAB. CZU mobiLAB je připravena k plnému využití v humánní a veterinární medicíně k detekci libovolných infekčních agens na základě detekce jejich nukleových kyselin v odebraných vzorcích. Koncept CZU mobiLAB umožňuje využití v těžko dostupných oblastech rozvojového světa, zároveň nabízí řešení pro vyspělé státy v případě reakce na nečekané hrozby.

ČZU rozjíždí výzkumný projekt produkce kvalitních regionálních potravin podpořený prestižním grantem evropského programu Horizont 2020

Na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze se právě vytváří interdisciplinární mezinárodní pracoviště, které se bude věnovat výzkumu pokročilých technologií pro vysoce kvalitní, bezpečnou a udržitelnou regionální produkci potravin. Ambiciózní šestiletý projekt umožní grant, který tato fakulta jako jediná v ČR získala v prestižní výzvě ERA Chairs evropského programu Horizont 2020.

English ☰ Menu