Study in Prague – společný projekt propagace studijních programů pražských vysokých škol v zahraničí

GARANT PROJEKTU:

prof. PhDr. Michal Lošťák, Ph.D. (garant části za ČZU)

CÍLE PROJEKTU:

1) Zorganizovat a realizovat přímou účast ČZU ve spolupráci s univerzitami participujícími v projektu Study in Prague na minimálně 5 zahraničních veletrzích vysokoškolského vzdělávání a na dalších veletrzích být zastoupen jako univerzita zprostředkovaně prostřednictvím parterů zapojených v tomto projektu.

2) Pořídit nové a atraktivní informační materiály o studiu v Praze a nových cizojazyčných mutací materiálů o studiu v Praze a na univerzitách v Praze. Utvořit, pořídit a uplatnit nové propagační předměty o studiu v Praze. Inovovat elektronické nástroje kontaktu se zahraničními uchazeči o studium v Praze (sociální média, elektronická prohlídka areálu ČZU).

3) Zintenzivnit spolupráci s mimouniverzitními organizacemi, které nějakým způsobem mohou poskytovat informace o studiu v Praze pro cizince (zastupitelské úřady, krajanské spolky, neziskové organizace pracující s cizinci a zahraničními studenty při jejich integraci do prostředí ČR, agentury podporující prezentaci ČR v zahraničí, zahraniční a kulturní vzdělávací instituce v Praze atd.).

4) Využít vzájemné synergie spolupráce vysokých škol v projektu Study in Prague ke zkvalitnění nabídky vzdělávacích aktivit (sdílení přednášek, letních škol, laboratoří) a k posílení administrativního zázemí spojeného s internacionalizací (sdílení dokumentů v cizích jazycích). Pořádáním společných akcí pro zahraniční studenty posilovat jejich vztah k Praze, a tak utvářet pocit sounáležitosti s Prahou i ČZU.

5) Zaangažovat nové studenty (domácí i zahraniční, Erasmus Students Network) do práce se zahraničními uchazeči o studium v Praze a na ČZU, a to především formou jejich osobních kontaktů v zahraničí a prostřednictvím sociálních sítí (peer-to peer contact) a zkušenosti z těchto činností přenášet do rozvoje marketingových kampaní při oslovování uchazečů o studium.

6) Formou školícího pobytu na ČZU zapojit nové absolventy ČZU působící v zahraničí do práce ambasadorů, kteří propagují studium v Praze a na ČZU a pomáhají uchazečům o studium na univerzitách v Praze a na ČZU v zemi, kde působí.

celkem (tis. Kč) NEINVESTICE (tis. Kč) INVESTICE (tis. Kč)
ČZU 1500 1500 0

SPLNĚNÍ UKAZATELŮ

ČZU se již účastnila 14 veletrhů v těchto zemích: Filipíny, Ázerbájdžán, Gruzie, Japonsko, Německo, Korea, Albánie, Nizozemsko, Srbsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko a Omán. Na dalších 6 veletrzích byla ČZU zastoupena prostřednictvím jiných univerzit, sdružených v projektu Study in Prague.

V souvislosti s přípravou nové strategie ČZU při komunikací s veřejností (včetně oslovování zájemců o studium ze zahraničí) se členové týmu projektu Study in Prague na ČZU podílejí i na utváření této strategie a na odpovídající přípravě nových tištěných materiálů, www stránek Study in Prague, reprezentativních předmět- - visačky, hrnečky, tužky.

Proběhlo setkání s indickým velvyslancem v Praze, zástupce ČZU navštívil velvyslanectví ČR v Hanoji. Na obou setkáních byly diskutovány záležitosti spojené s vízovými procedurami. Proběhla setkání se zástupci anglofonních pražských středních škol a návštěva vzdělávacích poradců mezinárodních zahraničních středních škol na ČZU. Pilotně byl na ČZU testován kurz integrace pro studenty z Indie, Nepálu a Bangladéše. Více než 80 studentům (82) byly například poskytnuty asistenční služby při jednání na cizinecké polici ČR po příjezdu do ČR a při vyřizování nutných záležitostí spojených se zápisem do studia a s pobytem v Praze.

Na www stránce ČZU byla spuštěna nabídka vzdělávacích aktivit na jiných vysokých školách v Praze pro studenty z ČZU. Na jaře 2019 došlo k podpisu dohody pražských vysokých škol, na základě, které je umožněno studentům bez zbytečné administrativní náročnosti navštěvovat přednášky a cvičení v oblasti věd o živé přírodě na smluvních vysokých školách v Praze.

Jedna srbská studentka prezentovala studium v Praze a na ČZU na veletrhu vzdělávání v Bělehradě, kde navštívila i vybrané střední školy. Další studenti prezentovali studium na ČZU a v Praze na Filipínách, v Kolumbii a v Chorvatsku, kde rovněž navštěvovali střední školy (u Filipín a Kolumbie i univerzity). K prezentaci studia v Praze a na ČZU bylo v roce 2019 připraveno 20 studentů.

Z navržených absolventů ČZU, kteří by se potenciálně mohli stát ambasadory ČZU v zemi svého působení, byla vybrána absolventka z Kosova a absolvent ze Severní Makedonie, kteří byli proškoleni.

Vyjádření komise: Aktivity centralizovaného rozvojového projektu byly splněny v souladu s plánovanými cíli. Sledované ukazatele byly naplněny. Rozpočet byl čerpán v souladu s pravidly programu.