Study in Prague - rozvoj infrastruktury pro mezinárodní spolupráci pražských vysokých škol

Název oblasti: Study in Prague - rozvoj infrastruktury pro mezinárodní spolupráci pražských vysokých škol

Rozpočet projektu Celkem/INV/NEI v Kč: 1 500 000 / 0 / 1 500 000

Doba řešení: 1.1.2020 – 31.12.2020

Gestor: prof. PhDr. Michal Lošťák, Ph.D.

 

 

Plnění kontrolovatelných výstupů 

 

Účastnit se na minimálně 5 (minimálně 3, na nichž se ČZU ještě neúčastnila) nově vybraných zahraničních veletrzích vysokoškolského vzdělávání a prezentace možností kvalitního studia a vědecko-výzkumných týmů na ČZU a v Praze. Zprostředkovaná účast na dalších veletrzích, kde budou přímo přítomni jiní členové konsorcia projektu. ČZU se tak bude účastnit min. 7 veletrhů.

Vzhledem k pandemii COVID-19 došlo o těchto výstupů ke kombinaci osobní účasti a on-line prezentace na mezinárodních veletrzích vysokoškolského vzdělávání. Osobně byli představitelé ČZU (3 pracovníci) přímo přítomni na 2 veletrzích v únoru 2020 (veletrh Mexico Student Fairs – nový veletrh pro ČZU) a březnu 2020 (veletrh Edufair v Srbsku, Bělehrad) Další navštívené veletrhy byly ve virtuální (on-line) podobě. ČZU se účastnila následujících veletrhů prostřednictvím partnerů v rámci konsorcia (Study in Europe Fair – Korea; prezentace pro studenty středních škol v Turecku ve spolupráci s CzechTrade). U on-line (virtuální) podoby za přímé účasti ČZU se jednalo o Recruit in Canada Virtual Fair (Kanada – nový veletrh pro ČZU), Young International Forum 2020 digital edition (Itálie), prezentace na on online veletrhu „Study in the Czech Republic“ v Kyjevě (Ukrajina), veletrh organizovaný v Pobaltí ve třech zemích a jejich hlavních 4 městech Tallin /Estonsko/, Riga /Lotyšsko/, Vilnius /Litva/ a Kaunasu /Litva/ a také online veletrh Days of International Education ve Varšavě a Lodži (Polsko – nový veletrh), dále veletrhu FPPEduMedia – Europe a od stejného organizátora i FPPEduMedia – Latin America, ČZU se tak zúčastnila minimálně 11 veletrhů (z toho minimálně 3 nových v oblastech, kde se ČZU ještě nepředstavila), které byly za osobní účasti nebo v on-line (virtuální) podobě v 11 zemích (Mexiko, Srbsko, Korea, Turecko, Kanada, Itálie, Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Polsko) a oslovily 13 měst. Plánované výstupy tak byly naplněny a původní indikátory dokonce překročeny, a to i přes omezení spojená s pandemií COVID-19.

 

Připravit nové a výrazně inovovat informační materiály o studiu v Praze jako městě, kde je poskytováno vysoce kvalitní a celosvětově uznávané vzdělávání.

Testování nových forem komunikace s uchazeči o studium (např. kanál YouTube), což umožňuje testovat nové formy rozvoje univerzity v oblasti její komunikace s uchazeči o studium. S podporou projektu byly pořízeny nové propagační předměty o studiu v Praze a na ČZU ukazující jedinečné vlastnosti studia v Praze a na ČZU. Jednalo se o materiály typu propagačních předmětů. Tyto materiály byly distribuovány zájemcům v zahraničí (především v období, kdy ještě byly možné veletrhy s osobní účastí). Byly inovovány informační letáky s popisem jednotlivých studijních programů na ČZU. Pro prezentaci na veletrzích především v on-line podobě byl pořízen tablet Lenovo s Androidem a je vedený jako drobný hmotný majetek pod oddělením mezinárodních vztahů. ČZU se podílela na utváření inovovaných forem kontaktu se zahraničními uchazeči, vznikly nové vstupy na YouTube, na Facebookovém profilu SiP je využíván chatbot). Webová stránka projektu Study in Prague byla doplněna o informace o tvůrčí činnosti zúčastněných vysokých škol (včetně ČZU), která cíli na uchazeče a studenty doktorských studijních programů, což je inovativní prvek ve vztahu k předchozím letům. Dalším z výstupů bylo provedení dotazníkového šetření mezi zahraničními studenty. Výstupy jsou dosaženy a projevuje se jejich přínos z hlediska oslovování zahraničních studentů. Nově byly výstupy dosaženy především v dimenzi oslovování zahraničních uchazečů o studium – doktorandů, kde bylo potřebné posílit informovanost o ČZU z hlediska jejího tvůrčího profilu (vydání specifické publikace o ČZU cílící na mezinárodní prostředí)

 

Zorganizovat 2 tematicky zaměřená expertní školení pro pracovníky zahraničního oddělení a oddělení marketingu se zaměřením na pomoc a podporu zaměstnanců univerzity pro tvorbu internacionálního prostředí pro zahraniční uchazeče o studium a pro pracovníky pomocných pracovišť

Bylo zorganizováno jedno on-line školení pro pracovníky podpůrných zařízení univerzit. To se oproti původním záměrům soustředilo především na otázky práce se zahraničními i studenty v době pandemie COVID-19. Druhé školení - workshop, který proběhl formou outsorcované služby zahraničních odborníků, byl zaměřen na práci marketingových oddělení a na pracovníky oddělení, v jejichž gesci jsou studenti doktorských studijních programů. Poslední workshop seznámil účastníky projektu s výsledky dotazníkového šetření mezi zahraničními studenty a absolventy ČZU. Plánované výstupy byly naplněny i když oproti původnímu záměru na budování lidských kapacit v této oblasti byla pozornost věnována také sdílení příkladů dobré praxe v období pandemie COVID-19 a práce se zahraničními studenty.

 

Utvořit databázi středoškolských poradců zahraničních středních škol a nastavit systém vzájemné komunikace a spolupráce, a to formou otevřených dnů pražských univerzit pro zahraničních středoškolské poradce a pravidelného zasílání anglické mutace elektronických bulletinů o aktuálních informacích o možnostech studia na vysokých školách v Praze.

Zatímco březnová návštěva ČZU musela být z důvodu protiepidemických opatření zrušena. V podzimní části roku 2020 (od října) začala fungovat elektronická komunikace s těmito poradci. Těmto poradcům jsou zasílány balíčky propagačních materiálů z jednotlivých vysokých škol. Na konci listopadu proběhl pro tyto poradce virtuální návštěva pražských univerzit, kdy ČZU měla možnost představit svůj areál a studijní programy v angličtině a někteří studenti oslovení středoškolskými poradci již začali s ČZU. Cíl byl dosažen. Aktivity, které byly původně zamýšlené jako prezenční (tzv. tváří v tvář) bylo možné nahradit on-line činnostmi.

 

Připravit mechanismus přidělení stipendia zakladatele Study in Prague, prof. RNDr. Miroslava Vlčka, DrSc. pro vybraného nejkvalitnějšího studenta pro podporu studia na zapojené pražské vysoké škole.

Návrh procesu přidělování stipendia byl připraven ČVUT a následně byl připomínkován a komentován univerzitami zapojenými do projektu Study in Prague. Po odsouhlasení návrhu všemi členy konsorcia byl tento návrh připraven pro zakomponování do příslušných vnitřních předpisů ČZU tak, aby mohlo být první stipendium uděleno v roce 2021. Výstup byl realizován a bude využit v roce 2021

 

Realizovat program pro nezbytnou procesní podporu zahraničních studentů pro jejich pobyt v ČR a studium na pražských VŠ. Podpora při hledání cenově dostupného ubytování v Praze, informace o vízové povinnosti v ČR a procesním řízení na cizinecké policii, informace o kulturních specifikách ČR i informace spojené s pandemií COVID-19 pro zahraniční studenty

Jednalo se především o nastavení systému informování zahraničních studentů o situaci i opatřeních spojených s pandemií COVID-19 v podmínkách ČZU, ale i o další doporučení spojená s životem na ČZU i v ČR. Dopady pandemie COVID-19 umožnily během cca 3 měsíců zajistit pro zahraniční studenty cenově dostupné bydlení mimo areál ČZU, na které jsou nyní zahraniční uchazeči o studium odkazování. Pro vybrané studenty (především z indického subregionu) byly organizovány rodilým Indem tzv. integrační kurzy a byla jim nabízena pomoc při začátku jejich pobytu v ČR, ale i v období pandemie. Výstupy byly plně dosaženy

Vyjádření komise: Aktivity centralizovaného rozvojového programu byly realizovány v souladu s plánovanými cíli. Sledované ukazatele byly naplněny. Rozpočet byl čerpán v souladu s pravidly programu.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.