Popis systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality na ČZU
Na základě zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), konkrétně § 77b, je vysoká škola povinna zavést a udržovat systém zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností vysoké školy. Tento dokument reaguje na tuto povinnost a tento systém zajišťování kvality a vnitřního hodnocení kvality přibližuje prostřednictvím sumarizace (1.) cílů a zásad systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality, (2.) popisu institucionalizace systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality, (3.) popisu organizačního a personálního zabezpečení systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality, (4.) náplně zabezpečení a vnitřního hodnocení kvality a (5.) klíčových dokumentů, předpisů a dalších odkazů potřebných z hlediska systému zajišťování vnitřního hodnocení kvality.
- Cíle a zásady systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality na ČZU v Praze
Cíle systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality na ČZU v Praze (dále jen „ČZU“) jsou v souladu a podporují naplňování poslání ČZU. Toto poslání znamená rozvoj aktivit usilujících o snoubení toho nejlepšího z tradic akademického prostředí s moderními výzvami a odpovídajícími reakcemi na ně. Poslání ČZU tak směřuje k přípravě kvalitních absolventů uplatnitelných na trhu práce a zároveň přispívajících k rozvoji občanského života, k realizaci různorodé tvůrčí činnosti s oporou ve vědeckých a výzkumných aktivitách a k propojování univerzity s neakademickým světem s pomocí transferu inovací, znalostí a technologií. Poslání ČZU je zároveň realizováno v mezinárodním prostředí a má za cíl přispívat ku prospěchu regionů, v nichž ČZU působí, dále ku prospěchu celé ČR i světa. Poslání ČZU, které vyžaduje, aby ČZU dbala na svou kvalitu, tak na jedné straně znamená inovativní rozvoj všech aspektů působení univerzity (vzdělávacích, vědecko-výzkumných, mezinárodních i v propojení do praxe) v tradičně silných oborech, které jsou s ČZU dlouhodobě spojeny. Na druhé straně ČZU jako své poslání chápe i zavádění nových vědecko-výzkumných, vzdělávacích a mezinárodních praktik v diverzifikovaných oblastech soudobého vědeckého, ale i společenského zájmu, jež odpovídají dlouhodobě existujícímu profilu ČZU. V současné době se jedná například o otázky udržitelnosti v jejím environmentálním, ekonomickém a sociálním kontextu, o záležitosti bio-ekonomiky nebo biotechnologií a společenské odpovědnosti univerzity (Corporate Social Responsibility – CSR).
Zajišťování a vnitřní hodnocení kvality má za cíl zásadním způsobem podpořit takové působení univerzity, které bude reflektovat zavedené a uznávané (v evropském i celosvětovém prostoru) standardy kvality terciálního vzdělávání, tvůrčí a souvisejících činností. Proto aplikace systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality, který na ČZU již dlouhodobě vychází z dokumentu Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area, má za účel přispět k naplňování poslání, vize, mise a cílů působení univerzity uváděných v jejích oficiálních dokumentech (vnitřních předpisech podle zákona – Dlouhodobém/Strategickém záměru vzdělávací, vědecké, výzkumné, inovační a tvůrčí činnosti České zemědělské univerzity v Praze a v jeho každoročních Plánech realizace, ve Výročních zprávách o činnosti a ve Výročních zprávách o hospodaření). Cílem zajišťování a vnitřního hodnocení kvality je zásadním způsobem podpořit takové působení ČZU, které bude odrážet a naplňovat národní, evropské a celosvětově uznávané standardy kvality vyššího a vysokoškolského vzdělávání, tvůrčí a s nimi souvisejících činností.
Zajišťování a vnitřní hodnocení kvality bere v úvahu hmotné i nehmotné prostředí fakult, vysokoškolského ústavu (Institut vzdělávání a poradenství – dále jen „IVP“) a v rámci nich i jejich jednolitých organizačních složek, specifika oblastí vzdělávání, programů a vědních oborů rozvíjených na univerzitě. Dále bere v úvahu zavedené, fungující a prověřené prostředí celouniverzitních pracovišť. Hodnocení probíhá transparentně, zdůvodnitelně, je vedeno věcnými, odbornými a etickými kritérii a je podrobeno kontinuální zpětné vazbě akademických pracovníků, studentů, absolventů či dalších relevantních aktérů v závislosti na kontextu hodnocení. Systém zajišťování a vnitřního hodnocení kvality vychází z validních, reliabilních a nezpochybnitelných údajů, které mohou být kvalitativní nebo kvantitativní podstaty. Hodnocení se vždy opírá o kritické posouzení zjištěných skutečností, které jsou sledovány v jejich různých souvislostech. Protože se na zajišťování a hodnocení kvality podílejí relevantní aktéři jak z prostředí univerzity, tak, je-li to žádoucí, i z prostředí mimo ČZU, získává tento systém transdisciplinární podobu. Fakulty, vysokoškolský ústav nebo další součásti univerzity a jejich pracoviště podrobují systém zajišťování a hodnocení kvality neustálé reflexi, která vede k jeho zdokonalování. - Formální institucionalizace systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality
Z institucionálního pohledu jsou pro systém zajišťování a vnitřního hodnocení kvality klíčovým dokumentem Pravidla systému zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností České zemědělské univerzity v Praze. Ta vznikla na základě požadavků vyplývajících ze zákona o vysokých školách a akreditačních standardů a využívají také dlouhodobě na ČZU používaných postupů a existujících zkušeností při zajišťovaní a hodnocení kvality všech činností na této univerzitě realizovaných. Systém zajišťování a hodnocení kvality je aplikován na (a) vzdělávací činnosti, tj. /1/ bakalářské a magisterské vzdělávání, /2/ doktorské vzdělávání, /3/ celoživotní vzdělávání, (b) tvůrčí činnosti, (c) související činnosti, kam spadá /1/ řízení a správa univerzity a jejích součástí, /2/ spolupráce s praxí a naplňování společenské odpovědnosti, /3/ mezinárodní činnost, /4/ péče a služby pro studenty, /5/ kvalita akademických a neakademických pracovníků a péče o ně, /6/ habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem, /6/ prostorové, přístrojové, materiální, informační a administrativní zabezpečení, /7/ udržování a rozvoj akademického prostředí, /8/ finanční zabezpečení, /9/ činnost školních statků.
Vzdělávací činnost ve studijních programech a v celoživotním vzdělávání
Zajišťování a vnitřní hodnocení kvality vzdělávací činnosti ve studijních programech je z vnějšího prostředí institucionálně regulováno zákonem o vysokých školách a na tento zákon vázanými standardy akreditací uvedeným v Nařízení vlády č. 274/2016 Sb. o standardech pro akreditace ve vysokém školství a konečně určením oblastí vzdělávání Nařízením vlády č. 275/2016 Sb. o oblastech vzdělávání ve vysokém školství. Z pohledu vnitřního prostředí ČZU jsou potom rámce zajišťování a vnitřního hodnocení kvality formovány vnitřními a interními předpisy ČZU. Konkrétně se pak jedná o interní předpisy ČZU týkající se souborů pravidel pro akreditaci studijních programů mimo institucionální akreditaci i o pravidla pro samotnou institucionální akreditaci (její přípravu a následně vlastní průběh akreditací v případě získání institucionální akreditace pro určité oblasti vzdělávání). Dalšími pravidly, která vymezují zajištění a vnitřní hodnocení kvality na ČZU, jsou Studijní a zkušební řád pro studium v bakalářských a magisterských studijních programech (vnitřní předpis) a Studijní a zkušební řád pro studium v doktorských studijních programech (vnitřní předpis). Kromě již zmíněných existují i další interní předpisy (předpisy nevyplývající přímo z dikce zákona o vysokých školách), které rovněž zabezpečují zajišťování a hodnocení kvality činností ve studijních programech, a to především ve vztahu k podpoře talentovaných uchazečů o studium, v oblasti zadávání a zpracování kvalifikačních (bakalářských a diplomových) prací, předpisy týkající se fungování rad pro spolupráci s praxí a rovněž pravidla pro udělování cen pro vynikající studenty nebo za vynikající kvalifikační práce. Pro vnitřní hodnocení kvality je klíčovým dokumentem Soubor požadavků a ukazatelů výkonu propojený s inovovaným (na základě novely zákona o vysokých školách a Nařízení vlády 274/2016 Sb., o standardech pro akreditace ve vysokém školství) Systémem indikátorů plnění požadavků a ukazatelů výkonu ČZU.
Důležitými nástroji pro zabezpečení a vnitřní hodnocení kvality na ČZU v pedagogické oblasti jsou fungující informační systémy, především Univerzitní informační systém (zpřístupňuje akademické obci, zaměstnancům univerzity i široké veřejnosti řadu informací, řada služeb systému je dostupná pouze po autentizaci), které poskytují nutná data pro sledování stanovených indikátorů a kritérií kvality (od přijímacího řízení až po výsledky u závěrečných zkoušek). Dalšími nástroji jsou ankety a dotazníky přinášející výsledky hodnocení jednotlivých předmětů, které je prováděno buď samotnými studenty ve spojitosti se studiem daného předmětu (anketa), nebo s periodicitou 2–3 roky u jednotlivých předmětů Institutem poradenství a vzdělávání, kdy formou detailních dotazníků odpovídají jak studenti, tak i pedagogové. K zajištění a vnitřnímu hodnocení kvality ve vzdělávání napomáhají také jednání Rad pro spolupráci s praxí na fakultách a anketa mezi absolventy ČZU. U anglicky vyučovaných programů jsou přizváni i zahraniční odborníci, aby posoudili kvalitu přímo při realizaci výuky. Již několik let jsou jednou ročně vyhlašováni nejlepší pedagogové na jednotlivých fakultách a IVP zajišťuje rovněž hospitace ve vybraných předmětech s cílem zkvalitnit jejich výuku.
Pro zajišťování a vnitřní hodnocení kvality vzdělávání jsou dlouhodobě využívány tzv. vnitřní akreditace programů (a původně i oborů) a předmětů. Vnitřní akreditace posuzuje jednotlivé programy fakult/IVP, které zajišťují jejich výuku, ale i dalšími fakultami (příp. i IVP). Fakulty/IVP tak mají možnost sdělovat své názory na předkládané žádosti o akreditace jiných součástí univerzity, vyjadřují se také ke složení předmětů a k jejich náplni. V rámci vnitřní akreditace studijních programů dochází k vyhodnocení a úpravám obsahu, rozsahu a organizace programů v souladu s aktuálními požadavky trhu práce a doporučeními Rad pro spolupráci s praxí.
V rámci celoživotního vzdělávání jsou v souvislosti s kontextem tohoto vzdělávání (jeho zaměření, délka trvání, možnosti využití § 60 odst. 2 zákona o vysokých školách) aplikovány postupy a nástroje jako u vzdělávání ve studijních programech.
Tvůrčí činnost
Tvůrčí činnost představuje zejména vědeckou, výzkumnou, vývojovou, inovační i uměleckou činnost. Znamená to, že pojetí tvůrčích činností na ČZU je tvořeno základním i aplikovaným výzkumem a vývojovou tvůrčí činností, transferem poznatků z vědy a výzkumu do praxe a poradenskou činností, v tvůrčí činnosti ČZU je patrná i umělecká činnost spojená s některými studijními programy. Takto chápaná tvůrčí činnost je hodnocena prostřednictvím periodických (zpravidla jednou za rok) zpráv zaměřených na různé oblasti tvůrčích aktivit (dostupné po autentizaci uživatele přístupovým jménem a heslem na intranetových stránkách ČZU). Cílem těchto vnitřních hodnocení je zajistit další rozvoj tvůrčích činností na ČZU. Je zde aktivně využíván benchmarking mezi součástmi univerzity (např. počet bodů RIV na jednoho pracovníka příslušné součásti ČZU) i univerzity jako celku ve srovnání s jinými vysokými školami v ČR i v zahraničí. Indikátory ukazující na výsledky v tvůrčích činnostech na úrovni fakult/IVP a kateder, které jsou kontinuálně sledovány, se projednávají v různých grémiích ČZU (kolegia rektora, kolegia děkanů, vědecká rada) a v případě signalizování možných problémů (či pro další zkvalitnění tvůrčí práce) jsou přijímána opatření. Mezi nejvýznamnější opatření patří motivační programy, jejichž pravidla přibližují interní předpisy ČZU (jedná se např. o pravidla motivující pracovníky ČZU ke kvalitním publikačním aktivitám /včetně citačních ohlasů/ v předních časopisech daného oboru a k podávání a řešení prestižních projektů). Dalším nástrojem zavedeným k podpoře kvality tvůrčích činností jsou pravidla Celouniverzitní interní grantové agentury ČZU a pravidla interních grantových agentur na fakultách, která zahrnují i sankce za nekvalitně prováděný výzkum. Všechna tato pravidla stanoví institucionální rámce pro programy tvůrčích aktivit, které stimulují rozvoj vědních oborů, jež ČZU uskutečňuje, rozvoj excelence její tvůrčí činnosti. Zároveň tato pravidla a opatření vedou studenty a akademické pracovníky k aktivnímu zapojení do tvůrčí činnosti. Hodnocení tvůrčí činnosti je postaveno především na kvantifikovaných údajích, využívá bibliografickou analýzu a další analytické nástroje používané při zkoumání efektivnosti a dopadů tvůrčích činností. Hodnocení tvůrčí činnosti univerzity bere v úvahu odlišné publikační a citační zvyklosti jednotlivých vědních oborů a probíhá na základě porovnání s významnými zahraničními, případně domácími vysokými školami či výzkumnými institucemi. Mezinárodní srovnání má především napomoci posoudit, zda je tvůrčí činnost v dané oblasti excelentní.
Související činnosti
Mezi hlavní související činnosti, které posilují systém zajišťování a vnitřního hodnocení kvality na ČZU, patří, jak bylo uvedeno výše, řízení a správa univerzity, fakult a vysokoškolského ústavu, spolupráce s praxí a naplňování společenské odpovědnosti ČZU, mezinárodní vztahy a činnosti, péče o studenty, péče o akademické a neakademické pracovníky a zabezpečování odpovídající úrovně akademických a neakademických pracovníků, habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem, prostorové, materiální, informační a administrativní zabezpečení činností, udržování a rozvoj akademického prostředí, využívání finančních zdrojů, služby kolejí a menzy, zázemí pro sportovní činnost a sportovní aktivity na ČZU a činnosti školního zemědělského statku a školního lesního statku.
Zajištění a vnitřní hodnocení kvality souvisejících činností je v náplni práce příslušné odpovědné osoby a útvaru, který řídí. V rámci hodnocení kvality jsou vypracovávány příslušné hodnotící zprávy (zpravidla jednou ročně), které jsou dostupné po autentizaci uživatele svým přístupovým jménem a heslem na intranetu ČZU a jsou projednávány v různých grémiích ČZU (zpravidla kolegia rektora a u hodnocení mezinárodních vztahů a školních podniků i na vědecké radě). - Organizační a personální zabezpečení systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality
Vzhledem k podobě ČZU, která sestává z 6 fakult, jednoho vysokoškolského ústavu a dalších pracovišť podpůrného typu (např. školní statky), se podoba organizačního zabezpečení systémů zajišťování a vnitřního hodnocení skládá ze dvou typů struktur: (1) struktury ČZU pro vydávání řídících pokynů a získávání informací týkajících se zajišťování a vnitřního hodnocení kvality (zahrnuje především rektora, děkany a ředitele vysokoškolského ústavu) a (2) struktury pro stanovení požadavků na vzdělávací, tvůrčí a s nimi související činnosti a pro projednávání a schvalovaní záležitostí týkajících se zajišťování a vnitřního hodnocení kvality činností (zahrnuje především Radu pro vnitřní hodnocení ČZU, vědecké rady univerzity a jejích součástí, Správní radu a Akademický senát ČZU). Zastřešujícím a garantujícím orgánem, který primárně působí v oblasti zajišťování a vnitřního hodnocení kvality na ČZU je Rada pro vnitřní hodnocení. Její postavení propojující obě struktury je dáno jejím složením, v němž působí akademičtí pracovníci a student, které nominují součásti obou struktur zajišťování a vnitřního hodnocení kvality. Činnost Rady pro vnitřní hodnocení je regulována Jednacím řádem Rady pro vnitřní hodnocení ČZU, jakožto vnitřním předpisem ČZU.
Všechny klíčové dokumenty z hlediska zajišťování a vnitřního hodnocení kvality (především každoroční hodnocení v pedagogické oblasti, v oblasti tvůrčích činností, v oblasti mezinárodního působení) jsou kromě Rady pro vnitřní hodnocení projednávány Vědeckou radou ČZU. Akademický senát ČZU projednává dokumenty, které se týkají institucionálního zabezpečení zajištění a vnitřního hodnocení kvality na ČZU a které projednává také Rada pro vnitřní hodnocení ČZU. Před projednáním v Radě pro vnitřní hodnocení, v Akademickém senátu ČZU nebo ve Vědecké radě ČZU se ke všem dokumentům vyjadřuje kolegium rektora, které se skládá z rektora, prorektorů, kvestorky, kancléřky, děkanů fakult/ředitele IVP, předsedy Akademického senátu ČZU, ředitelky Odboru marketingu a pravidelně se schází minimálně jedenkrát za měsíc. Zápisy z jeho jednání jsou dostupné po autentizaci uživatele svým přístupovým jménem a heslem v sekci intranetu ČZU.
Na úrovni ČZU koordinuje aktivity v oblasti zajišťování a vnitřního hodnocení kvality příslušný prorektor (prorektor pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti), který v rámci sítě klíčových zaměstnanců podílejících se na koordinaci činností souvisejících se zajišťováním kvality spolupracuje se zaměstnanci pověřenými koordinací činností souvisejících se zajišťováním kvality vzdělávací, tvůrčí a souvisejících činností a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací tvůrčí a s nimi souvisejících činností na úrovni součástí ČZU (fakult/IVP), jimiž jsou akademičtí pracovníci navrženi děkanem/ředitelem IVP zastávající proděkanské posty.
Tito zaměstnanci zodpovídají za koordinaci činností souvisejících se zajišťováním kvality vzdělávací, tvůrčí a souvisejících činností a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností na úrovni jednotlivých fakult/IVP – především spolupracují a komunikují s příslušnými děkany, proděkany a garanty studijních programů na jednotlivých fakultách/IVP. Dohlížejí na funkčnost zpětnovazebních mechanismů a evaluaci, na nápravná a preventivní opatření a opatření přijímaná za účelem zlepšování zajišťování a vnitřního hodnocení kvality na úrovni fakulty/IVP. Na úrovni ČZU spolupracují s prorektorem pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti. Jedná se o tyto akademické pracovníky:
ČZU
Prorektor pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti- valasekp@tf.czu.cz
- +420 224 383 262
- +420 224 382 043
PEF
Proděkan pro vědu a výzkumFAPPZ
Proděkan pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnostiTF
Proděkan pro studijní a pedagogickou činnost- houska@pef.czu.cz
- +420 224 382 355
- +420 606 824 279
- kalous@af.czu.cz
- +420 224 382 790
- +420 608 567 521
- ales@tf.czu.cz
- +420 224 383 326
- +420 224 383 254
FŽP
Proděkan pro studijní a pedagogickou činnostFLD
Proděkan pro studijní a pedagogickou činnostFTZ
Proděkan pro pedagogickou činnost- skalos@fzp.czu.cz
- +420 224 382 992
- kasparj@fld.czu.cz
- +420 224 382 818
- hejkrlik@ftz.czu.cz
- +420 224 382 690
IVP
Zástupce ředitele- nemejc@ivp.czu.cz
- +420 224 386 023
Z hlediska zajištění a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací činnosti je důležitým subjektem příslušný garant/ka studijního programu, protože ten/ta zpracovává podklady pro hodnocení bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů ve formě zprávy hodnotící studijní program, jejž garantuje. Tuto zprávu garant zpracovává v součinnosti s příslušným proděkanem, respektive zástupcem ředitele vysokoškolského ústavu.
Podporu pro zajišťování a vnitřní hodnocení kvality poskytují příslušně a věcně odpovídající rektorátní pracoviště (především Oddělení pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti) ve spolupráci s příslušnými podpůrnými pracovišti na fakultách či vysokoškolském ústavu. - Náplň vnitřního hodnocení kvality na ČZU je rámována Strategickým záměrem vzdělávací, vědecké, výzkumné, inovační a tvůrčí činnosti České zemědělské univerzity v Praze na období 2016–2020, včetně jeho každoročních Plánů realizace (v původním znění před nabytím platnosti novely zákona o vysokých školách se jednalo o Dlouhodobý záměr vzdělávací, vědecké, výzkumné, inovační a tvůrčí činnosti České zemědělské univerzity v Praze na období 2016–2020), a jeho propojením s Výročními zprávami o činnosti a s Výročními zprávami o hospodaření.
Příprava těchto tří dokumentů (Strategického záměru, Výroční zprávy o činnosti a Výroční zprávy o hospodaření) vyžaduje zpracování podpůrných materiálů (zpravidla existujících ve formě každoročních hodnotících zpráv předem definovaných oblastí, které pokrývají vzdělávací, tvůrčí a související činnosti). Konkrétně jsou zpracovávány každoroční hodnotící zprávy (na úrovni fakult a vysokoškolského ústavu i na úrovni celé ČZU), které kromě popisu a podpůrných dat obsahují také analýzy sledované problematiky a doporučení pro další rozvoj sledované problematiky v oblasti vzdělávací, tvůrčí nebo souvisejících činností. Tyto zprávy jsou projednávány v příslušných grémiích popsaných v části o organizačním zabezpečení systému zajištění a vnitřního hodnocení kvality.
Ve vzdělávací oblasti se jedná především o tyto hodnotící zprávy:- o oslovování uchazečů o studium (např. dny otevřených dveří, spolupráce se středními školami),
- o podmínkách, přípravě, průběhu a výsledcích přijímacího řízení do bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů,
- o počtech studentů podle typu, formy, ročníku studia a fakulty/IVP, včetně údajů o prostupnosti mezi ročníky a neúspěšnosti studentů,
- o evaluaci výuky na úrovni předmětů,
- o analýze studijních programů,
- o hodnocení doktorských studijních programů a o strategii rozvoje doktorských studijních programů,
- o hodnocení tzv. mezifakultní výuky,
- o hodnocení státních závěrečných zkoušek,
- o výběru poplatků souvisejících se studiem,
- o statistikách zaměstnanosti absolventů,
- o výsledcích ankety mezi absolventy,
- o aktivitách kariérního centra pro studenty,
- o veletrhu pracovních příležitostí,
- o aktivitách Klubu absolventů,
- o činnosti Rad pro spolupráci s praxí.
V tvůrčí činnosti se jedná o především tyto hodnotící zprávy:
- o zhodnocení plnění strategie vědy a výzkumu na fakultách a IVP,
- o výsledcích ve vědě a výzkumu,
- o činnosti časopisu ČZU Scientia Agriculturae Bohemica,
- o výsledcích a fungování grantových soutěží na ČZU a o výsledcích v žádostech o vnější granty a projekty,
- o konferencích pořádaných na ČZU,
- o činnosti Oddělení pro strategii, Centra projektů a Centra inovací a transferu technologií,
- o činnosti podnikatelského inkubátoru,
- o činnosti Licenční rady a Centra pro komercionalizaci.
V souvisejících činnostech se jedná především o tyto hodnotící zprávy:
- o hodnocení aktivit v oblasti mezinárodních vztahů v roce (včetně výuky v cizím jazyce),
- o krátkodobých intenzivních kurzech pro studenty ČZU v zahraničí a pro zahraniční studenty na ČZU (letní školy a další krátkodobé kurzy),
- o spolupráci s externími partnery,
- o činnosti Studijního a informačního centra,
- o činnosti Oddělení informačních a komunikačních technologií ČZU,
- o činnosti Centra audiovizuální podpory,
- o vnitřním auditu na ČZU,
- o vyhodnocení plánu staveb, rekonstrukcí, modernizací a oprav,
- o ubytování studentů,
- o činnosti školních podniků,
- o prezentaci ČZU na výstavách.
Vzdělávací, tvůrčí a související činnosti zastřešují také hodnotící zprávy o naplňování Centralizovaných rozvojových projektů MŠMT a o plnění Institucionálního plánu na ČZU, a to v oblastech, na které jsou tyto projekty a plán zaměřeny.
Kromě vnitřních hodnotících mechanismů využívá ČZU i vnější hodnocení kvality. Poslední takové provedené hodnocení kvality proběhlo v akademickém roce 2011/2012 v rámci působení ČZU v Euroleague For Life Sciences (sdružení 7 univerzit v Evropě působící v oblasti tzv. life sciences).
Dalším vnějším způsobem hodnocení kvality ČZU jsou výsledky mezinárodních žebříčků (ranking) univerzit. Jedná so žebříčky jako Times Higher Eduction – World University Rankings (v pořadí tzv. The Times Higher Education BRICS & Emerging Economies University Ranking 2017 je ČZU na 175. místě a na 7. místě z 12 hodnocených univerzit z ČR), QS World University Rankings (v pořadí tzv. QS World University Ranking EECA Emerging Europe and Central Asia Ranking je ČZU na 90. místě a na 8. místě z 18 hodnocených univerzit v ČR), Best Global Universities Ranking US News & World Report – hodnotí jen tvůrčí činnost (1051. na světě a 8. z 10 univerzit hodnocených v ČR), podobně jako hodnotí jenom tvůrčí činnost Academic Ranking of World Universities (konkrétně Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects 2017 – Agricultural Sciences, kde je ČZU umístěna v pořadí 201–300 v oblasti zemědělských věd).
- (1) Klíčové dokumenty, předpisy a další odkazy z hlediska systému zajišťování vnitřního hodnocení kvality
Zákon a opatření spojená se zákonem
- Nařízení vlády č. 274/2016 Sb. o standardech pro akreditace ve vysokém školství
- Nařízení vlády 275/2016 Sb. o oblastech vzdělávání ve vysokém školství
- Zákon o vysokých školách
Strategické programové dokumenty ČZU
Dlouhodobé a strategické záměry ČZU a jejich Aktualizace či Plány realizace:
- Dlouhodobý záměr vzdělávací, vědecké, výzkumné, inovační a tvůrčí činnosti České zemědělské univerzity v Praze na období 2016-2020
- Dlouhodobý záměr vzdělávací, vědecké, výzkumné, inovační a tvůrčí činnosti České zemědělské univerzity v Praze na období 2011-2015
- Aktualizace Dlouhodobého záměru (Plán realizace Strategického záměru) vzdělávací, vědecké, výzkumné, inovační a tvůrčí činnosti České zemědělské univerzity v Praze na období 2016-2020 pro rok 2018
- Aktualizace Dlouhodobého záměru (Plán realizace Strategického záměru) vzdělávací, vědecké, výzkumné, inovační a tvůrčí činnosti České zemědělské univerzity v Praze na období 2016-2020 pro rok 2017
- Aktualizace Dlouhodobého záměru vzdělávací, vědecké, výzkumné, inovační a tvůrčí činnosti České zemědělské univerzity v Praze na období 2011-2015 pro rok 2015
Vnitřní předpisy ČZU podle zákona o vysokých školách
- Jednací řád Rady pro vnitřní hodnocení ČZU
- Jednací řád AS ČZU
- Jednací řád Vědecké rady ČZU
- Pravidla systému zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností České zemědělské univerzity v Praze
- Statut České zemědělské univerzity v Praze
- Studijní a zkušební řád ČZU v Praze pro studium v doktorských studijních programech
- Studijní a zkušební řád ČZU v Praze pro studium v bakalářských a magisterských studijních programech
Interní předpisy ČZU
- Postup přípravy žádosti o institucionální akreditaci na ČZU v Praze (dostupné po autentizaci uživatele)
- Pravidla pro přípravu a schvalování studijních programů v rámci institucionální akreditace na ČZU v Praze
- Pravidla pro akreditace studijních programů mimo institucionální akreditaci na ČZU v Praze
- Pravidla přípravy, registrace, evaluace a uskutečňování programů celoživotního vzdělávání na ČZU
- Pravidla udělování Ceny rektora za nejlepší publikační výstupy zaměstnanců ČZU, Ceny rektora za nejcitovanější review a Ceny rektora za nejcitovanější článek
- Pravidla udělování Ceny rektora za nejlepší publikační výstupy výzkumné práce doktorandů
- Vymezení kompetencí pro hodnocení a zajištění kvality studijních programů na ČZU v Praze (dostupné po autentizaci uživatele)
Zprávy o vnitřním hodnocení kvality a dodatky ke zprávě o vnitřním hodnocení kvality
Výroční zprávy
Tento Popis systému zajišťování a vnitřního hodnocení kvality na ČZU v Praze byl projednán Radou pro vnitřní hodnocení ČZU dne 19. 3. 2018 Náplň zabezpečení a vnitřního hodnocení kvality